KOMENTÁŘ: Kam zmizela nabídka hezkých nemovitostí? Do vyšší cenové kategorie

 Komentáře 
30. září 2022 08:00 / Michael Veselý
  3
📷
1 fotografie v galerii
Ceny nemovitostí stoupají, našetřit na hypotéku je stále obtížnější. Depositphotos
Pokud se chystáte na nákup nemovitostí, čeká vás možná nemilé překvapení. Jelikož nemovitosti sleduji už několikátým rokem, nemohl jsem si nevšimnout, že výběr v druhé polovině tohohle roku výrazně ochabl. Brzy jsem zjistil, že ale nejsou vykoupené, jen se nepěkně přestěhovaly.

V lokalitách v Praze a jejím okolí se celkem orientuji, jelikož nabídku a ceny sleduji už delší dobu. Nejprve jsme kupovali dům, pak jsem sháněl pronájem v Praze a vím, že časem přijde na koupi nemovitosti na Kladně nebo v jiném blízkém městě u Prahy. Řekl bych, že tak každé dva měsíce projíždím nejrůznější nabídky, a když jsem to letos po létě udělal, rozum mi zůstával stát.
Oproti tomu, co jsem dřív nacházel, se teď ve stejné cenové relaci objevovaly výrazně horší nabídky. Zejména pokud šlo o domy, byly to všechno nemovitosti ke kompletní rekonstrukci a s nulovým pozemkem. Chvíli jsem čekal, že se objeví nějaké nové kusy a pak mi došlo, že už to možná lepší nebude.

V podstatě můžu říct, že i kdybych se rozhodl v tomhle okamžiku něco koupit, vlastně nebylo, z čeho vybírat. Všechno to připomíná ubytovny pro hospodářská zvířata s vytápěním, pokud neuděláte nové podlahy zdi a okna. To by mi ani samo o sobě tak nevadilo, jednu rekonstrukci už za sebou mám. Horší by to ale bylo s místem. Nemovitosti jako by se od začátku roku tak nějak nenápadně a pomalu scvrkly.

Samozřejmě jsem tušil, kde je zakopaný pes, bude to zase to zpropadené zdražování – a bylo. Pěknější byty a domky jsou teď v kategorii „vysolte 6-7 milionů, pokud chcete bydlet“. Abych ale řekl pravdu, je to nic oproti tomu, jak se pohnuly za poslední rok byty v samotné Praze. Možná mi někdo řekne, že to je normální, že za byt 2+kk v osobním vlastnictví a připravený v použitelném stavu o 32 metrech čtverečních zaplatíte přes 3 miliony, ale já si zkrátka nejsem jistý, jestli 30 metrů čtverečních ještě považuji za byt. Zmocňuje se mě pocit, že lidé žijí nacpaní v neuvěřitelně malých prostorech – jak já říkám, v králíkárnách –, protože víc si ani dovolit nemohou, a smiřují se s tím, že jakákoliv pěkná nemovitost se pro ně stala nedosažitelnou, pokud se nechystají bydlet v pohraničí.

Abych vysvětlil, proč takhle uvažuji a zaplatit milion za 10 metrů místa mi připadá trochu přitažené za vlasy. Představte si, že rodina dva dospělí a dvě děti shání bydlení v hlavním městě. Do bytu o třiceti metrech se se dvěma dětmi prostě nikdo rozumný nenarve, protože každé dítě potřebuje prostor, dospělý potřebuje klid a taky je nutné umístit sem věci 4 osob.

Budeme tedy hledat alespoň 3+kk, abychom měli kuchyni, obývák, ložnici a dětský pokoj. To vše za předpokladu, že děti zatím mohou bydlet spolu, dejme tomu, že máme malé děti 4 a 6 let. Až to ale bude 14 a 16, pomalu nastane čas, kdy budou potřebovat soukromí, a tak dost možná ani takový byt nevystačí, záleží i na ploše. Nejlevnější pražský byt, který splňuje tyhle podmínky a cena, za kterou je nabízen, je skutečně platná, vyjde zhruba na 4 500 000 korun a má 40 metrů. V ceně je samozřejmě jen byt a slušnou částku ještě zaplatíme za zařízení. To jsme si tedy pomohli o tu jednu malou místnost, ale dejme tomu, už máme prostor, kde rodina tak nějak zvládne bydlet. Tedy za předpokladu, že má dost peněz.

Pokud se podíváte po okolí Prahy, seženete za tu cenu 3+kk o 90 metrech, a to i ve velkém městě jako Kladno. Mačkat se tedy v Praze je nejen ekonomicky nevýhodné, ale především to jsou tak trochu vyhozené peníze do větru. Přesto znám dost lidí, kteří se s malými byty smířili a mačkají se v nich. Když už byt není úplně miniaturní, obvykle je to sklep nebo nějaká nedostavěná barabizna, do které je stejně třeba ještě dost vrazit. A vím i o případech, kdy téměř dospělé dívky bydlí spolu v jednom pokoji, zatímco jejich matka spí v obýváku, na ložnici už totiž nebylo. Lidé v Praze zkrátka už doposud dělali všechno možné, aby sehnali byty, kde se jim podaří přežít a s dalším zvyšováním cen to vidím dost bledě. Skoro až doufám, že praskne bublina a dojde na pád, ač je stále dost lidí, kteří tvrdí, že byty v metropoli nikdy dolů nepůjdou.

Mimo jiné si myslím, že zářným příkladem je třeba slečna, aktuálně přebývající na Zličíně, která prostě pochopila, že si v Praze pořádný byt nekoupí a to ani před pandemií. Svolili tedy s přítelem, že si najdou nájem, a dokonce se jim podařilo opravdu sehnat poměrně prostorné a klidné bydlení, i když také za nemalou částku. Pořídili si dítě a s krizí, která přišla, jim majitel oznámil, že bude výrazně zdražovat, protože nahoru nejdou jen ceny nemovitostí, ale samozřejmě i samotné nájmy. Už teď za 2+kk platí 18 000 korun, takže po zdražení by si to z jednoho platu a rodičovské dovolené nejspíše nemohli dovolit. Po dlouhém rozmýšlení se rozhodli z Prahy odstěhovat, protože si spočítali, že všude jinde budou mít důstojnější byty za méně peněz. A to jsem možná vynechal, že ten jeden, co se nám podařilo najít za 4 500 000 korun, byl ještě v Letňanech, tedy na úplném okraji hlavního města.

K čemu se tak dostávám, je, že určitě nebudu jediný, kdo si všimne, že ty hezčí byty opustily své cenové kategorie a s příchodem podzimu se posunuly opět výš. Sehnat hezké bydlení tak bude čím dál těžší a to do toho nepočítám, že nás čeká propouštění, nezaměstnanost, tím pádem i stagnující platy a možná i další stoupání cen materiálů, jestliže firmy doposud prosperující a zásobující český trh budou nadále krachovat. Tedy kdy se z tohohle vyhrabeme?

Mladý člověk si dnes na bydlení ve velkých městech našetří už jen těžko, protože jakmile se mu podaří stěží dát dohromady základ pro hypotéku, může se jít podívat na trh s byty. Tam ale zjistí, že šly všechny nahoru, a on tak potřebuje více peněz. A tohle stále dokola znovu a znovu, pokud nesežene nějakou manažerskou pozici, na které bude mít dostatečně vysoký plat, aby si ukládal stranou desetitisícové částky po každé výplatě.

Byty se zdražují v podstatě neustále, a i když nyní už dosáhly společně s hypotečními úroky výše, kterou si může málokdo dovolit, vyhlídky na průlom jsou malé. Někteří investoři a developeři očekávají, že by mohl přijít pád podobný tomu v roce 2008, ale zda to bude za rok či za tři roky, to nikdo neví. Třeba na to nedojde vůbec. Pokud ale ne, pak těžko říct, jaké budou ještě šance lidí na vlastní bydlení.

Autorský článek - komentář.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte