KOMENTÁŘ: Proč je v některých částech světa spojováno s rasismem úplně všechno?

 Komentáře 
09. září 2022 10:58 / Michael Veselý
  7
📷
1 fotografie v galerii
Pojem rasismus je mnohdy zneužíván, Depositphotos
Nemohl jsem si nevšimnout, že ač rasismus je skutečným problémem, někdy ho lidé hledají i tam, kde není. Vlastně se s tím setkáme mnohdy i u nás. Člověk si dovolí jen poukázat na to, že je někdo odlišné rasy, hned je označen za nenávistného a vznikne obrovská aféra vlastně z ničeho. Nevím ani, odkud začít, protože v poslední době narážím na tohle snad všude.

Možná by bylo vhodné na úvod připomenout definici rasismu. Jde totiž o urážení, nenávist či nadřazenost vůči odlišné rase. Pokud tedy o někomu řeknu, že je cikán, Vietnamec nebo černoch či na to dokonce nijak nepoukážu a jen s ním musím něco vyřešit – i když je to to třeba věc velmi nepříjemná – k žádné urážce nedošlo, a tedy to s rasismem nemá vůbec co dělat.

Nedávno jsem narazil na článek s nadpisem: „Černý pastor v Alabamě zatčen za zalévání sousedových květin.“ To samo o sobě zní tak divně, že zkrátka nejde podobnému textu nevěnovat pozornost. Michael Jennings je pastorem v Abundant Living Vision Ministries v Sylacauze. Jednoho krásného odpoledne byl svou sousedkou požádán, zda by mohl zalít květiny v době její nepřítomnosti a jakožto slušný muž, který rád pomůže svým bližním, to samozřejmě udělal. Někdo z okolí ale zavolal policii, že na pozemku se pohybuje cizí muž.

Když policie dorazila na místo, dle kamerových záznamů ještě stále zaléval záhony hadicí. Policii vysvětlil, že se o dům stará, když jsou jeho sousedé pryč. Když jej policista požádal, aby předložil doklady, muž to odmítl s odůvodněním, že neudělal nic špatného. Nechci tu vařit z vody a tvrdit, že mám nastudovány zákony v zahraničí, ale soudě z toho, že i u nás je povinné legitimovat se policii, nemyslím si, že „neudělal jsem nic špatného“ může být důvod pro nepředložení dokladů, naopak to působí podezření.

Policie následně pastorovi vzala telefon a nasadila pouta a na Jegginse začala křičet, aby se identifikoval, zatímco on ji obviňoval z pochybení. Následně se objevila „bílá žena“, která se zaručila, že Jeggins říká pravdu a vážně je přítelem majitelky pozemku, která odjela. Policie ale trvala na tom, že je podezřelý a takové svědectví jim nestačilo. Pastor byl nakonec odveden a obvinění proti němu bylo staženo až po měsíci. V důsledku toho Jennings řekl, že se chystá podat žalobu na policejní oddělení. Jeho právník uvedl, že incident z května byl jasným případem rasismu.

Už jen nadpis původního textu mi připadá zcela zavádějící stejně jako označovaní sousedky jakožto „bílé ženy“. Než jsem se dočetl k jedné jediné větě o právníkovi, ten rasismus jsem tam opravdu neviděl. Selský rozum samozřejmě říká, že člověk zalévající květiny asi nepřišel vykrást dům. Na druhé straně by klidně mohl být psychicky nemocný a vniknout na cizí pozemek. Představte si takovou situaci klidně i u nás. Policie má nahlášeno, že se někdo pohybuje na cizím pozemku. Nikdo není doma, dotyčný, kterého tu našli, se odmítá legitimovat. Bylo by v pořádku, aby policie na základě svědectví náhodné ženy ze sousedství řekla, že je to tedy v pořádku, a muže neznámé identity nechala na cizím pozemku? Pokud by měl pan Jeggins někoho vinit z křivdy, tak toho horlivého souseda, jenž na něj policii zavolal, přestože tam zalévá pravidelně. Videozáznam dostupný není a z přepisu toho, co se stalo, se vážně nemohu dopátrat rasismu.

Není to však zdaleka jediný případ, který mě zarazil. Pozornost jsem věnoval i novinkám o společnosti, která vyvinula technologii, která dokáže změnit akcenty pracovníků call centra v reálném čase. Společnost je názoru, že její technologie by mohla překonat předsudky založené na přízvuku a snížit rasistické zneužívání, kterému zaměstnanci čelí. Strhla se ale kritika, lidé to vidí jako krok špatným směrem a říkají, že jazyková rozmanitost by měla být oslavována.

Cílem projektu je naopak pomoci zaměstnancům, kteří jsou utlačováni na základě svého přízvuku během konverzace se zákazníky. Místo toho bylo ale naznačeno, že tento nápad podporuje rasismus. Podle některých kritiků je to totéž jako nutit lidi ke změně barvy pleti, protože jiným se nemusí líbit, aby je nechali v klidu žít. Takový přístup prý nemůže vybudovat toleranci. Nicméně mnoho zaměstnanců call centra uvedlo, že se od nich očekává, že budou mluvit s americkým přízvukem. Shalu Yadav pracovala ve třech call centrech, aby si jako studentka přivydělávala, a uvedla, že zaměstnavatelé od ní očekávali, že se bude učit o americké kultuře a bude používat americký přízvuk. Dělá to totiž lepší dojem na zákazníky. Osobně si myslím, že takový nástroj, jaký společnost vynalezla ke změně hlasu, může mnoha lidem usnadnit život. Není možné to vidět jen jako špatný krok. Samozřejmě netlačí na toleranci, ale pomůže k udržení pracovních míst pro lidi nejrůznějších národností.

I v Česku se křičí kvůli rasismu

Osobně jsem se setkal s obviněním z rasismu poprvé celkem nedávno. Šlo o celkem vtipnou záležitost. Při vyklízení jedné z mnoha matčiných šatních skříní jsme nabídli několik beden oblečení na internetu za poštovné, samozřejmě s informací, že je nošené. Mezi zájemci se ozvala o paní z romské menšiny, která mi i přes opakovaná upozornění, že se jedná o oblečení, které jednorázově vyřazujeme a nabízím k dalšímu využití těm, co jej potřebují, psala, jak ráda objedná znovu, pokud bude spokojená. No a můžete hádat, jak to dopadlo. Jediná samozřejmě spokojená nebyla. Její počínání proběhlo konkrétně tak, že mi vyfotila asi kousky oblečení poházené venku na zahradě po zemi, napsala několik urážek, jak se poblije, protože je vše špinavé a že chce vrátit peníze – ano to poštovné.

Tím ale celé divadlo nekončilo. Paní uveřejnila příspěvek čtyř zmuchlaných špinavých kusů oblečení poházených po zemi na sociální síti s tím, že jí údajně nic víc než tohle nedošlo a opět s hromadou urážek, ke kterým doplnila, že jsem jí slíbil nové značkové a nenošené kousky. Následně byla mnou i administrátorem ze skupiny na sociální síti požádána, aby doložila konverzaci, která potvrdí vše, co uváděla. Já jsem ještě doplnil, že by bylo zajímavé, kdyby ty čtyři kousky zvážila a vyfotila výsledek, jelikož pošta přece jen eviduje váhu balíku, a tak se snadno pozná z podacího lístku, co vše obsahoval. A to už jsme byli všichni hnusní rasisti, co neumí číst, a nebude se námi zabývat, protože tohle je „někomu z nás“ přesně podobné. Až mě mrzí, že jsem si neudělal dokumentaci těchto pozoruhodných komentářů. Řekl bych, celkem úsměvná historka, když se na to tak zpětně podívám. Obvinit někoho z rasismu je docela jednoduché, jenže někdy se to s těmi utlačovanými menšinami dost přehání.

Ze zásady se domluvím s každým bez ohledu na to, jakou má barvu pleti, jak vypovídá i poslední příběh, který zmiňuji. Nicméně jsou i lidé, kteří takových situací rádi zneužijí, a dnešní doba jim opravdu hezky nahrává. Já si myslím, že jako rasismus by mělo být zmiňováno jen skutečné utlačování a útoky na odlišnost dotyčného. Především média by neměla tento výraz vypouštět v souvislosti s každou hloupostí. To, že je někdo odlišné rasy, z něj nedělá podřadnou bytost, rozhodně má právo, aby se s ním jednalo slušně a s úctou. Stejně tak mu ale na základě nějaké rasové menšiny nevznikají privilegia jako odmítat legitimaci policii nebo dostávat poštu zdarma.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Czech.g7.news, Bbc.com, Bbc.com,

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod