KOMENTÁŘ: Ukrajina i Rusko musí více vyjednávat

 Komentáře 
06. prosince 2022 12:52 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ztráty a potíže na obou stranách jsou ošklivé, je čas vyjednat mír Depositphotos
Zatímco Ukrajina přichází o satelity i o energie, Rusko má velké ztráty, protože bylo vyhnáno z dobitých území a nyní se pečlivě připravuje na vpád na ta zbylá, ještě daleko od linie, kde jsou současná města osvobozována. Přes zimu bude válka krutá, a tak je na čase, aby si to všichni – zejména Rusové – uvědomili a konečně zmírnili oboustranné zbytečné ztráty na lidských životech.

Ukázalo se, že Rusové nemají tak navrch, jak si mysleli. Z mnoha dobitých území již byli potupně vyhnáni. Nyní vynakládají veškeré úsilí na to, aby ubránili neosvobozené oblasti, a to i v místech, kam se Ukrajinci ještě ani zdaleka nedostali. Rozhodli se bránit pomocí velkých betonových bloků ve tvaru pyramidy, které by měli případný vpád Ukrajinců zpomalit, vozidla mezi nimi totiž snadno neprojedou. K tomu přidali i ostnaté dráty. Zmíněnou obranu staví například u Mariupolu nebo na východě řeky Dněpr.

Je možné, že pro Rusko jsou tyto oblasti důležitější než zbytek, proto se snaží je velmi pečlivě bránit. V jednom článku jsem narazil na citaci z Twitteru Micka Ryana, který je generálem ve výslužbě. Ten si myslí, že to souvisí s přívalem Ruských vojáků, kteří mají mizerný výcvik a jsou nyní pověřeni právě obranou dobytých území na Ukrajině. Souhlasím, že velmi pravděpodobně se Rusové, kteří proti relativně malé zemi celkem ostře prohrávají, pokusí kompenzovat své slabé vojenské schopnosti jinde, podobně jako ničí zdroje elektřiny a vody, aby odřízli obyvatelstvo od plnění svých základních životních potřeb.

I Rusové už mají války dost, chtějí rychle vyhrát

Sami Rusové by raději celou válku ukončili. Ruská válka na Ukrajině zničila image jejich armády jakožto efektivního a dobře řízeného útvaru, za který ji celý svět měl. Ve státní televizi tvrdila, že bude Kyjev do tří dnů dobyt, a skutek utek. Vrcholem všeho je ústup, nebo spíše útěk, z rozsáhlých oblastí ukrajinského území. Nově jmenovaný náčelník ruských sil na Ukrajině generál Sergej Surovikin se může zatím chlubit úspěchem jedině z vyhazování ukrajinských elektráren do povětří.

V Rusku se ale začínají ozývat hlasy, které říkají, že se válkou celá země ponižuje a překvapivě zatím nebyly umlčeny, ač si přejí její mnohem drastičtější pokračování a současný stav vidí jako výsměch. Pravděpodobně dále mluví ke světu proto, že i sám Vladimir Putin bere jejich názory v úvahu. Jinak by byli dávno zavření za zradu a neloajalitu zájmům země. Nedávno byl takto vyhozen jeden z nejvyšších ruských velitelů na Ukrajině. Ten měl podle všeho během října přijít o místo, protože si dovolil vyjádřit nesouhlas s aktuálním děním.

Ke kritice dění na Ukrajině se nedávno přidal Jevgenij Prigožin. Cestoval po ruském vězeňském systému a získával odsouzené k boji na Ukrajině. Takový vliv už něco znamená. Zašel dokonce tak daleko, že chválil Ukrajince Volodymyra Zelenského. Označil ho za solidního, sebevědomého, pragmatického a sympatického chlapa.

Jevgenij Prigožin se poprvé dostal do povědomí přezdívkou Putinův kuchař, protože dodával jídlo a pití pro oficiální akce v Kremlu. Je to podnikatel z druhého největšího ruského města Petrohradu. Proslýchá se, že znal Vladimira Putina už v 90. letech, kdy budoucí prezident pracoval v kanceláři starosty a navštěvoval jeho restauraci, oblíbenou mezi místními úředníky. Do roku 2010 byl spojován s dezinformační jednotkou, jejíž úlohou bylo generovat obsah k diskreditaci ruské politické opozice online a ukázat Kreml v pozitivním světle.

V roce 2016 podle vyšetřování, které provedl americký zvláštní právník Robert Mueller, byla továrna na trolly součástí ruského pokusu zasahovat do amerických prezidentských voleb. Pan Prigožin popřel spojení s továrnou a ovlivňováním, které skrze ni probíhá. Později se nechal slyšet, že zasahoval například do voleb v USA, zasahuje do nich údajně stále a budou v tom i nadále pokračovat. Údajně ví, jak přesně to udělat, aby dosáhl toho, co potřebuje.

Po mnoho let také popíral spojení se společností náboru žoldáků s názvem Wagner Group. Wagner se poprvé objevil na východní Ukrajině v roce 2014 a členové se později objevili v Sýrii a mnoha afrických zemích. Nedávno přiznal, že stojí za Wagnerem, který se ukázal být jednou z nejúčinnějších ruských jednotek ve válce na Ukrajině.

Co to o něm vypovídá? Zjevně je to pro Rusko a jeho politiku důležitý člověk. Tento muž v současnosti kritizuje vojenský establishment reprezentovaný ministrem obrany Sergejem Šojguem a jeho zástupcem a náčelníkem generálního štábu generálem Valerijem Gerasimovem. Když píšu, že je důležitý člověk, myslím tím natolik, aby měl vliv na uvažování Ruského prezidenta Vladimira Putina. U oficiálních politických elit je velmi neoblíbený a je považovaný za outsidera. Ale ve skutečnosti je jedním z mála lidí, kteří mohou kráčet po Rusku a rozhlašovat své nepopulární názory, aniž by byli potrestání.

V Rusku to tak trochu propukla anarchie, kdy se velitelé různých vojenských jednotek mezi sebou hádají, místo aby bojovali jako tým. To určitě není dobrá vizitka do světa a už vůbec ne skvělý způsob, jak vyhrát válku. Odborníci z Amerického institutu pro studium války se domnívají, že v blízkém okolí prezidenta Putina existují dvě široké frakce. Ti, kteří jsou pro zastavení války, aby se zachránil majetek zmrazený západními sankcemi, a pak ta druhá, ti, kteří jsou pro její pokračování. Pokud ale někdo říká, že takhle se Rusko ponižuje a kritizuje frontu za to, že se nepodařilo naplnit ruské výhružky, možná by se měl zamyslet spíše nad ukončením války, než jejím dramatičtějším a drsnějším vedením. Nejhorší ale je, že Putin právě tyto názory zřejmě poslouchá a lidé jako Jevgenij Prigožin ho odvádějí od vyjednávání, které je v tuto chvíli jediným rozumným scénářem, jakým by tato válka měla dopadnout. Další boje to dělají jen horší a horší. V podstatě prodlužují něco, co nakonec stejně dopadnout jinak než srovnáním Ukrajiny se zemí nebo světovou válkou.

Že jde do tuhého a je čas změnit přístup, si už musí uvědomovat i Ukrajina. Potýká se s mnoha problémy, před zimou jde totiž do tuhého a na některých místech neochvějná podpora Evropské unie zřejmě začne opadat. Již dříve některé státy váhaly a uhýbaly při pomoci Ukrajině. Ne všichni jsou tak horliví do pomoci Ukrajině jako my, například Švýcarsko už v minulosti protestovalo proti vývozům munice a snažilo se udržet si neutralitu. Nyní opět blokuje součástky zbraní, protože trvá na tom, že si udrží neutralitu.

Což ale rozhodně není jediný problém, se kterým se Ukrajina potýká. Pro komunikaci používá antény vyrobené Muskovou společností SpaceX. Bez nich by byli naprosto nahraní, protože sítě operátorů byly zničeny. Nedávno bylo však vypnuto 1300 terminálů Muskovy sítě. Mnoho z nich se navíc nacházelo poblíž válečné oblasti. Minulý měsíc navíc Elon Musk předesílal, že si nemůže dovolit dále poskytovat Ukrajině neomezené komunikační možnosti do nekonečna. Jak už všichni víme, tenhle magnát rád mění rozhodnutí, o dva dny později proto tvrdil, že nic ukončovat nebude, a dál chce konat dobré skutky. Ani to mu ale nevydrželo dlouho a pro změnu se obrátil na Pentagon, zda nechce financovat tuto záležitost.

Stručně a jednoduše je Ukrajina v potížích, hrozí jí ztráta podpory, a pokud přijdou o státy, které je doposud dotovali, pak se stanou jen malou zemí vydanou na pospas Rusku, jež se je chystá klidně rozbombardovat, aby z toho vyšlo jako vítěz. Žijeme ve 21. století, a tak je nejvyšší čas, aby se vůdci vzpamatovali, uvědomili si, kolik lidí zbytečně umírá, a zejména aby Rusko přestalo likvidovat vedlejší zemi z hloupých pohnutek, kterými beztak není nic jiného než obava ze základen NATO obklopujících jejich hranice a tlačení k demokracii. Pokud bude Rusko trvat na svém dosavadním přístupu, dává smysl, že mu Ukrajina neustoupí, protože agresivní požadavky ze strany Vladimira Putina mohou připadat obyvatelům sousedního státu stejně radikální, jako kdyby se rozhodli vzdát. Mír pro Ukrajinu je tedy daleko, jak ukazují dosavadní rozhovory, agresivita Moskvy a její odmítavý přístup k rozhovorům představují největší překážky diplomatického řešení. 

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Understandingwar.org, Parlamentnilisty.cz, Cnn.iprima.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod