Šéf WHO varuje před omikronovou bouří. Do Čech by mohla dorazit už za pár dní

 Události 
22. prosince 2021 07:22 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Odborníci doufají, že posilovací třetí dávka alespoň částečně ochrání před variantou omikron Depositphotos
Ředitel Světové zdravotnické organizace pro Evropu (WHO) Hans Kluge vyzval země, aby se připravily na "výrazný a prudký nárůst" nových případů koronaviru způsobený variantou omikron. Informuje o tom agentura Reuters. Omikron se podle WHO zatím rozšířil hlavně mezi mladými dospělými.

Novou variantu dosud zachytili v nejméně 38 z 53 zemích evropského regionu, do kterého WHO započítává Rusko, Turecko a bývalé země Sovětského svazu. V Portugalsku, Dánsku a Británii už jde o převládající variantu.

"Vidíme, že se blíží další bouře," řekl Kluge. "Řádově během týdnů bude omikron dominovat v dalších zemích regionu a bude už beztak napjaté zdravotnické systémy posouvat dále k jejich limitům," varoval. Píše o tom server ceskenoviny.cz.

Z dat WHO vyplývá, že v evropské oblasti v uplynulých týdnech přibylo v přepočtu na obyvatele nejvíce nových případů koronavirové infekce na světě.

V 89 procentech případů zachycených v rané fázi šíření omikronu nákazu provázely běžné příznaky covidu-19, jako je kašel, bolest v krku a horečka, uvedl Kluge. Velkou část nakažených tvoří lidé mezi 20 a 30 lety, kteří se nakazili v práci nebo při společenských akcích.

"Už jenom prostý obrovský počet nově nakažených by mohl vést k nárůstu počtu hospitalizovaných a k rozsáhlému narušení fungování zdravotnictví a dalších kriticky důležitých služeb," řekl Kluge a vyzval lidi, aby se nechali očkovat proti covidu-19, a ty naočkované, aby si přišli pro posilující dávku a aby omezili kontakty s druhými.

Dvě dávky očkování podle evolučního biologa Jarolava Flegra nebudou stačit. „Na omikron vakcíny vůbec neplatí. Předchozí nákaza virem a očkování poskytuje zhruba 20% ochranu, což nic není. S tím by vláda už měla začít pracovat,“ sdělil pro CNN Prima News Jaroslav Flegr.

Imunolog Václav Hořejší vidí naději v posilující dávce vakcíny. „Omikron je zrádný v tom, že dokáže uniknout protilátkám. To, co se zdá, že funguje, jsou tři dávky očkování. Nebo hybridní imunita – tedy prodělání a očkovaní,“ uvedl pro CNN Prima News. Stejného názoru je i biochemik Zdeněk Hostomský. „Dobrá kombinace je nejdříve se naočkovat a pak se nakazit. To je zatím to nejlepší, co máme,“ myslí si. Odborníci očekávají, že omikronová vlna zasáhne Česko ve velkém už v příštím týdnu.

Zdroj: České noviny, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu