Důchodci se mohou těšit na vyšší důchody. Vláda navíc slibuje další nevýšení penzí

 Události 
27. prosince 2021 07:58 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Důchodci si příští rok finančně polepší Pixabay
Od ledna se zvednou důchody v průměru o 805 korun, a průměrná penze tak přesáhne 16 tisíc korun. Kvůli rychlému zdražování navíc příští rok důchodci nejspíš dostanou mimořádně přidáno ještě jednou, v létě. Podle predikcí až o sedm set korun. Záviset to bude právě na inflaci, jak informovala Česká televize.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vláda bude muset důchody v příštím roce zvyšovat. „S mimořádnou valorizací v polovině roku počítáme s vysokou pravděpodobností, která hraničí prakticky s jistotou,“ uvedl Jurečka pro ČT24.

„Budeme analyzovat, jakým způsobem se nárůst cen ve spotřebním koši i pro důchodce promítá, abychom ve valorizaci byli objektivní, abychom to uměli pokrýt,“ doplnil ministr.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) bude navýšení důchodů poměrně razantní kvůli rekordní inflaci. „Přestože to bude pokryto navýšením důchodů, mnohem lepší zpráva by byla pro všechny, kdyby inflace byla nižší, aby se nesnižovala hodnota úspor, které mají naši občané,“ poznamenal pro ČT24 Stanjura.

Od ledna se důchody zvednou v průměru o 505 korun, jak uvádí například penize.cz, další dodatečné navýšení pro všechny je o tři stovky. Mimořádně by měly růst i v létě, právě kvůli zmíněné inflaci. Po zvýšení o celkem 805 korun (505+300) tak průměrný důchod v roce 2022 stoupne o 5,2 % na 16 280 korun a dosáhne přibližně 43 procent průměrné mzdy, upřesnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Jestli bude opozice po vládě žádat i mimořádné navýšení nad rámec zákona, zatím i kvůli plánovanému rekordnímu navyšování říct nedokáže. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová mluvila o částce 15 miliard korun. „Vzhledem k přihlédnutí k této situaci bych v tuto chvíli na to asi netlačila,“ sdělila pro Českou televizi.

„My jsme připraveni na mimořádnou valorizaci. Pokud by tam byl nějaký mimořádný příspěvek, to se bude odvíjet od situace, která bude řekněme v polovině příštího roku,“ řekl České televizi předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

Valorizační mechanismus zástupci nové vlády měnit nechtějí. Připravit ale plánují důchodovou reformu. „Má se dotýkat nikoli stávajících důchodců, ale těch budoucích, tak aby pro ně penze v budoucnu byly,“ prohlásila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Avizovali jsme, že budeme vycházet z toho, co připravila důchodová komise. V současné době jsme pro to, aby se důchody zvedaly v rámci zákonné valorizace,“ doplnila místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN).

První výraznější změny ohledně důchodů, jako je třeba zavedení minimální penze, by chtělo ministerstvo práce prosadit do dvou let. Jeho šéf Jurečka mluvil o nejméně deseti tisících měsíčně.

Zdroj: ČT24, penize.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Tech

Budoucí tanky české armády: Leopard 2A7 má být především neprůstřelný

Zavřít reklamu