Fiala není zastáncem povinného očkování. Jen to prý zbytečně rozděluje společnost

 Události 
03. ledna 2022 07:34 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Podle Petra Fialy není povinné očkování dobrou cestou ODS
Povinné očkování je téma, na které se názory našich politických lídrů diametrálně liší. Premiér Petr Fiala (ODS) není jeho zastáncem. Přestaňme rozdělovat společnost, hlásá politik.

Zatímco bývalá vláda se na povinnou vakcinaci postupně připravovala, nový kabinet se touto cestou zatím vydat nehodlá. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to znovu řekl nový premiér Petr Fiala (ODS). Nejsou k tomu podle něj sociální ani legislativní důvody.

„O povinném očkování nejsem přesvědčen. Lepší než rozdělovat společnost a vytvářet tlak, je přesvědčovat ty, kteří nebyli dostatečně osloveni nebo jim to zatím bylo lhostejné. Proočkovat třetí dávkou v maximální míře je úkol, před kterým všichni stojíme,“ řekl Fiala v nedělním vysílání v Partii, o čemž informuje i například web forum24.cz. Vrátil se i k tomu, že předchozí vláda schválila povinné očkování určitých profesních skupin.

 „Očkování u věkových skupin jde stranou, nesplňuje to kritéria obecné imunity. U profesních skupin je na debatě, zda ho nezavést. Naprostá většina zemí ale nejde cestou povinného očkování. Je to velmi výjimečné a u nás pro to nejsou sociální a legislativní důvody,“ dodal Fiala.

Zatím podle něj i přesto o povinném očkování probíhá diskuse. O tom, jak to nakonec s povinnou vakcinací bude a kdo se ho bude muset účastnit povinně, by mělo být jasné v následujících dnech.

Fialova vláda naopak počítá s povinným testováním, které opět vrátí do hry. Od 17. listopadu by se mělo testovat ve firmách. Kabinet zároveň počítá s úhradou těchto testů. Podle předsedy vlády bude testů i laboratorních kapacit dostatek.

Ve hře je v souvislosti s rizikem omikronu i zkrácení karantény. O tom, na kolik a od kdy, by mělo být jasno v nejbližších dnech.

„Ví se, že u varianty omikron je nakažlivost vyšší. Určitě je nižší riziko těžkého průběhu, ale nebude to nic jednoduchého. Při rychlosti šíření bude opět zátěž na nemocnice, ale podle odhadů to zvládneme. Celá populace projde určitou formou testování, to je důležité pro preventivní opatření,“ sdělil premiér. „Bavíme se o zkrácení karantény, ale debata probíhá v odborných skupinách. Někde k tomu došlo, někde se debatuje, například v Německu. Během několika dnů budeme moct přijmout politické rozhodnutí,“ dodal.

Zdroj: CNN Prima News, forum24.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Svědí vás chodidla a občas si dáte sklenku vína? Může se jednat o alergii na alkohol

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu