Koronavirová vlna opět nabírá na síle. Vláda přijala nová opatření

 Z domova 
06. ledna 2022 07:36 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vláda schválila testování ve firmách Unsplash
Ve sředu přibylo 7 377 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně tento týden, ale o 1 200 více než před týdnem, vyplývá to z údajů Ministerstva zdravotnictví. Vláda v souvislosti se situací přijala několik nových opatření.

Kvůli předpokládanému nástupu nakažlivější koronavirové varianty omikron schválila vláda testování ve firmách, karanténa a izolace se zkrátí na pět dní. Do karantény budou muset i očkovaní a dříve nemocní. Čtrnáct senátorů podepsalo návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti covidu-19.

Zrychlování epidemie potvrzuje i reprodukční číslo, které se po měsíci vrátilo nad hraniční hodnotu jedna. Číslo ukazující, kolik jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí dalších lidí, aktuálně činí 1,2. O víkendu ještě denní přírůstek případů v mezitýdenním srovnání stagnoval, v pondělí vzrostl o třetinu, úterních 10 169 potvrzených nákaz bylo zhruba o desetinu víc než před týdnem. Počet případů v ČR od začátku epidemie v březnu 2020 překročil 2,5 milionu, s covidem-19 zemřelo 36 397 lidí. Hospitalizovaných s covidem-19 zůstává kolem 3000, v úterý jich bylo 2854, z toho 506 v těžkém stavu. I tak nemocnice v některých krajích začaly obnovovat plánované operace.

Opět vzrostlo incidenční číslo. Na 100 000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 368 nakažených, o deset více než v úterý. "Nárůst incidence by nastal v lednu i bez omikronu se samotnou deltou, ale za další stoupání bude už zodpovědný hlavně omikron, který deltu rychle nahrazuje a vytěsňuje," uvedl pro České noviny epidemiolog Rastislav Maďar. Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) může vlna omikronu přinést až 50 000 nových případů denně a kolem 7000 nakažených v nemocnicích.

Právě kvůli očekávanému rychlému nástupu omikronu chce vláda více testovat. V pondělí začalo častější testování ve školách, včera kabinet rozhodl, že od 17. ledna se budou testovat všichni zaměstnanci dvakrát týdně antigenními samotestovacími sadami. Testy budou firmám podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, na jeden test dostanou nejvýše 60 korun včetně DPH. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypíše výběrové řízení na více než dva miliony testovacích sad pro potřeby státních institucí.

Část pracovníků může po plošném povinném testování skončit v karanténě zbytečně, protože některé antigenní testy vykazují falešně pozitivní výsledek, upozornili někteří odborníci. Bylo by tak podle nich vhodnější výsledek ověřovat PCR testem. Kapacita testování PCR je dostatečná, uvedl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci Marián Hajdúch.

Válek očekává, že ve firmách se bude dvakrát týdně testovat maximálně tři týdny, řekl. Pokud zaměstnanci vyjde pozitivní antigenní test, nebude muset jako dosud na potvrzující PCR test, ale půjde na pět celých dní do karantény. Na tuto dobu se karantény a také izolace zkrátí od 11. ledna. Po jejich skončení ale lidé budou muset dalších pět dní nosit respirátor. Do karantény budou nově muset i očkovaní proti covidu-19 a lidé po prodělané nemoci.

Do izolace nastupují lidé s potvrzenou nákazou, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. V současné době trvá dva týdny. V karanténě jsou lidé po rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným člověkem. Ukončit ji šlo doteď po sedmi dnech negativním PCR testem, pokud nebyly žádné příznaky. Bez testu karanténa trvá dva týdny.

Nařízené očkování seniorů a vybraných profesních skupin je podle 14 senátorů, kteří se obracejí na Ústavní soud, v rozporu s Listinou základních práv a svobod a vedlo by k nucenému odchodu části lidí z jejich zaměstnání. Vyhlášku s účinností od začátku března schválila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), současný kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory. Novelu vyhlášky chce Válek předložit v první polovině února v závislosti na vývoji epidemie. Demonstrace proti vyhlášce o povinném očkování na tento víkend svolalo hnutí Chcípl pes.

Omikron už šíření nákazy výrazně zrychlil v USA a také v řadě evropských zemí. Ve Spojených státech v posledním týdnu odhalili každý den víc než půl milionu případů koronaviru a počet hospitalizovaných s covidem-19 se podle televize CNN blíží rekordu z loňského ledna. V Chorvatsku za poslední den přibylo nejvíce nakažených od začátku pandemie, stejně ve Francii, kde úterních 271 686 případů bylo nejvíce od začátku pandemie kdekoli v Evropě. Kolem 190 000 nákaz za den zaznamenaly Itálie i Velká Británie.

Zdroj: České noviny, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Tech

3D tiskárny kovů jsou technologií, která vylepší vesmírné cestování

Zavřít reklamu