Na trhu se objevil nebezpečný zvedák auta. Banální výměna kola může skončit tragicky

 Události 
18. ledna 2022 06:12 / Naďa Stehlíková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Na českém trhu se objevil nebezpečný hever Unsplash
Nebezpečný zvedák auta objevila na tuzemském trhu Česká obchodní inspekce (ČOI). S tímto přístrojem se může i banální výměna kola stát dramatickou. Lidé by zvedák rozhodně neměli používat.

V těchto dnech ČOI upozornila na výrobek, který představuje pro uživatele vysoké riziko. Jedná se o automobilový ruční nůžkový zvedák Compass, typ: ST-105. "Z důvodu nedostatečné konstrukční pevnosti může dojít k deformaci zvedáku a následnému zřícení vozidla. Česká obchodní inspekce uložila zákaz distribuce výrobku a stažení výrobku z trhu," konstatoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Konkrétně jde o automobilový ruční nůžkový zvedák Compass, typ: ST-105, nosnost max. 1500 kg, min. zdvih 10 cm, max. zdvih 38 cm, rok výroby: 2020, označení CE, výrobce: Foshan Shunde Shili Automotive Accessories Co., Ltd., dovozce: Compass CZ s.r.o., Pražská 17, 250 81 Nehvizdy. Tento ruční nůžkový zvedák s trapézovým šroubem má jednotlivé části lisovány z plechu s odnímatelnou klikou.

Česká obchodní inspekce už zjistila příčinu nebezpečnosti. "Při zvedání vozidla může být nůžkový zvedák zatížen na maximální nosnost. Z důvodu nedostatečné konstrukční pevnosti může dojít k deformaci zvedáku a následnému zřícení vozidla. Pokud se bude osoba obsluhující zvedák nacházet v bezprostřední blízkosti vozidla, může dojít ke zranění," vysvětlil Jiří Fröhlich.

Pokud někdo zvedák má už doma, měl by jej vrátit prodejci. Rozhodně by jej neměl používat. Neštěstí totiž nemusí skončit jen zraněním. Případů, kdy lidé zemřeli poté, co se na ně zřítilo auto ze zvedáku, je mnoho. Například v Moravských Bránicích poblíž Brna zemřel v roce 2018 šestatřicetiletý muž, který se snažil opravit u krajnice porouchané vozidlo. Vůz na něj spadl a smrtelně zranil. Stejný osud potkal i jednasedmdesátiletého muže z Prahy, který se snažil opravit auto v ulici U Nových domů. I jemu auto spadlo z heveru a zabilo ho. Pod autem, které se zřítilo ze zvedáku, zahynul i šedesátiletý muž z Ostravy. Ani jemu už nebylo po vyproštění těla pomoci.

Zdroj: ČOI, iDnes.cz, tn.nova.cz, tyden.cz, redakčně upraveno.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Tech

Budoucí tanky české armády: Leopard 2A7 má být především neprůstřelný

Zavřít reklamu