Warren Jeffs, vůdce sekty, který se dostal až na seznam deseti nejhledanějších lidí FBI. Oženil se téměř osmdesátkrát – mimo jiné i s dětmi
Netflix nedávno vydal čtyřdílný dokument o zločinech vůdců Fundamentalistické církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Jde o polygamní sektu, která původně vzešla z mormonské církve a odtrhla se od ní. Tím nejvýznamnějším člověkem, jež za celou organizací stál, byl právě Warren Jeffs.
Za Jeffsovy vlády církevní vůdci prosazovali manželství nezletilých v komunitě a tvrdili, že je to boží vůle, kterou musí naplnit. Místo, které se nazývalo církví, bylo ve skutečnosti dobře organizovaná, mocná a zastrašující organizace, která podporovala systematické zneužívání dívek a mladých žen, zatímco se posvátně maskovala spravedlností a porušovala zákony a slušné mravy.
Warren Jeffs byl vůdcem a prorokem této údajné církve. Zdědil tuhle pozici po svém otci Rulonu Jeffsovi, který zemřel v roce 2002. Po jeho smrti převzal vedoucí roli a měl v církvi mnoho manželek. Také měl plnou kontrolu nad financemi členů a zcela je odřízl od okolního světa.
Abyste lépe pochopili, co se pod jeho rukama dělo, je třeba vrátit se ještě o něco více do minulosti, a to právě k Rulonu Jeffsovi. Rulon byl osmým prorokem mormonské církve a velkým zastáncem polygamie. V době jeho smrti mu bylo 92 let, a jak uvádí New York Times, zůstalo tu po něm zhruba 20 manželek, asi 60 dětí a stovky vnoučat. Své mužské potomky naváděl k tomu, aby měli co nejvíce manželek. Církev se pod jeho vedením odtrhla od té mormonské po tom, co ukončila polygamii a exkomunikovala ty, kteří ji nadále praktikovali.
Washington Post uvádí, že jeho syn Warren v době, kdy se dostal k moci, měl už sám kolem 20 manželek, navíc se rozhodl vzít si i manželky svého otce. Když ho ale policie po letech zatkla, mělo jich už být neuvěřitelných 78. Navíc 24 z nich ještě nedovršilo ani 17 let. Postavení muže totiž, podle jejich víry, záviselo na počtu jeho manželek.
Jeho pravomoce hlavy církve mu dovolovala přeřadit manželky z jednoho muže na druhého, pokud se dopustily nějakého přestupku nebo nebyly dostatečně loajální. Mimo jiné bylo součástí jejich víry i to, že po smrti ženy o jejím odchodu do nebe rozhodoval muž. Jeffs se považoval za vtělení Krista a lidé v církvi k němu natolik vzhlíželi, že se jeho rozhodnutím nevzpouzeli. Jeho otec byl mezi stoupenci považován za Boha a Warren si tedy bral jeho ženy s tvrzením, že je jeho reinkarnací.
Církev nefungovala jako demokracie. Lidi, kteří byli jejími členy, Jeffs učil, že zde vládne „benevolentní diktatura“, protože to je boží vůle. Později začal vybírat muže, které označoval za členy královské pokrevní linie, a těm dával právo se rozmnožovat. Navíc tak mohli činit jen se ženami, které byly vybrány jako součást této elitní skupiny a nezáleželo na tom, zda jsou tyto ženy vdané za jiné muže.
Snaha oplodnit ženy probíhala tak, že identita mužů nebyla zřejmá. Během styku byli oděni v prostěradlech s kapucemi. Touto cestou se prý Jeffs snažil vytvořit nějakou nadřazenou rasu lidí. Jestliže se podařilo při styku ženu oplodnit, musela následně dodržet detoxikační dietu a po porodu jí bylo dítě odebráno.
Vzal jim šanci prozřít
Členové jeho sekty měli zakázány knihy i internet. Než se stal vůdcem Warren, měli lidé knihy volně k dispozici. On je ale nařídil spálit, a to včetně dětských knih a časopisů. Zabránil i přístupu na internet a užívání televize. Jeho stoupenci zůstali zcela odděleni od vnějšího světa. Vycítil totiž nebezpečí v tom, že by informace zvenčí mohly sektu roztrhat a dát lidem pocit, že v ní nechtějí setrvávat, protože venku mají lepší možnosti.
Aby se Jeffs chránil a udržel pořádek v komunitě, vytvořil dokonce tým ozbrojených mužů známých jako „Boží četa“. Tito muži strážili oblast mezi Colorado City, ve státě Arizona, a Hildale, ve státě Utah, známou jako „Short Creek“, kde žilo přibližně 8 000 z 10 000 členů sekty. V čele této skupiny byl muž jménem Willie Jessop, který nakonec svědčil proti Jeffsovi. Ač byl původně na jeho straně, rozhodl se nakonec jinak, protože se dozvěděl o svědectví své 12leté neteře, kde popisovala, co vše se odehrálo poté, co si ji Jeff vzal roku 2006.
V květnu 2006 byl Jeffs obviněn ze sexuálního napadení nezletilé a dal se na útěk. Byl okamžitě přidán na seznam 10 nejhledanějších lidí FBI. Úřady za jeho dopadení dokonce vypsaly odměnu 100 000 dolarů. Jeffs byl považován za extrémně nebezpečného, protože údajně uprchl z Utahu s některými svými ozbrojenými bodyguardy a doposud manipuloval obrovskou skupinou lidí, která podporovala jeho činy.
O několik měsíců později, v srpnu 2006, zastavil voják státu Nevada červený Cadillac Escalade s úmyslem jej jen běžně zkontrolovat, protože značky vozidla byly zakryté. Ukázalo se, že cestujícími jsou Jeffs, jeho bratr Isaac a jeho jediná zákonná manželka Naomi Jessop. Nikdo z nich nebyl ozbrojen, ale uvnitř auta se našlo šest mobilních telefonů, několik paruk a tisíce dolarů v hotovosti. Jeffs byl okamžitě vzat do vazby, protože neměl, jak uprchnout, a Isaac s Naomi byli po policejním výslechu propuštěni.
V roce 2011 byl odsouzen za sexuální napadení dítěte k doživotnímu vězení a 20 letům navíc. Ve vězení se v lednu 2007 pokusil o sebevraždu oběšením, která se mu ale nepodařila. A pak onemocněl, když z neznámých důvodů držel v roce 2009 půst. Musel být umístěn do lékařské péče a uměle uveden do kómatu. Zatímco byl v kómatu, byl také léčen kvůli nejrůznějším zdravotním potížím, mimo jiné i kvůli vředům na kolenou, které mu způsobilo neustálé modlení v cele. Jestli kóma přežije, se dlouhou dobu nevědělo, nakonec mu tento krok ale zachránil život, a tak Jeffs pokračuje ve výkonu trestu.
Autorský článek. Další zdroje: Washingtonpost.com, Nytimes.com