Všichni, kteří se vyhýbají očkování, si budou muset od příštího týdne sáhnout do peněženky

 Koronavirus 
25. října 2021 15:10 / Stanislav Koudelka
  112
📷
1 fotografie v galerii
Stát chce lidi "donutit" k očkování. Jsou placené testy řešení? Pixabay
Česko odpočítává poslední dny, kdy se neočkovaní lidé mohou testovat na covid-19 za peníze z veřejného pojištění. Už příští týden budou muset všichni, kdo se vyhýbají očkování, sáhnout do svých peněženek. Je to dobře, nebo ne?

Chcete jít do restaurace, bazénu, nebo si třeba zasportovat a nejste očkovaní? Dosud jste si mohli udělat test, který je "vstupenkou" a proplatila vám ho pojišťovna. Od listopadu už to však platit nebude, dospělí si budou muset testy hradit sami. Odborníci jsou v názoru, zda je to dobře či špatně, rozpolceni. „Dle mého názoru měl tento krok přijít mnohem dříve. Jak se i teď ukazuje, lidi to k očkování opravdu motivuje,“ řekla InStory ředitelka protiepidemiologického odboru Hygienické stynice hlavního města Prahy Martina Marešová.

Například epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar však tvrdí, že lidé budou testy obcházet, v některých případech si je nebudou dělat vůbec, což může vést k vážným následkům. Stát tak absolutně ztratí přehled o nakažených. Očkování je však podle něj správná cesta, jak píše na svém twitterovém účtu.

Marešová však poukazuje na skutečnost, že v posledních dnech se před očkovacími centry tvoří fronty. Může to být částečně tím, že se zvyšují čísla nakažených. Svoji roli ale hraje i skutečnost, že testy nebudou "zdarma". „Musíme si uvědomit, že proočkovanost populace je jediná cesta, která nám může otevřít cestu k normálnímu životu bez omezení,“ doplnila pro InStory Marešová.

Od listopadu budou testy na covid-19 hrazeny z veřejného pojištění pouze dětem a mladistvým do 18 let, plně očkovaným lidem, těm, kteří mají zahájené očkování nebo se z jasných důvodů nemohou nechat očkovat. Z pojištění se bude pouze jednou týdně hradit antigenní test (cca 200 Kč za test) a dvakrát měsíčně PCR test (cca 800 Kč za test). Zároveň se také zkracuje platnost testů - u PCR ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. 

Zdroj: Autorský článek, Ministerstvo zdravotnictví ČR.

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...