Růst energií má na mnoho rodin fatální dopad. Stát nabízí pomoc, o které mnoho lidí neví

 Energetika 
24. října 2021 12:03 / Naďa Stehlíková
  21
📷
1 fotografie v galerii
Mnohé domácnosti se po zvýšení cen za energie a potravin ocitly na hranici chudoby Depositphotos
Celá řada rodin se kvůli výraznému růstu cen za energie dostala do velmi tíživé finanční situace. Pomoci jim může Úřad práce ČR. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) o tom ale mnoho lidí vůbec neví.

Lidé, kteří kvůli vzrůstajícím výdajům nemají dost peněz na úhradu základních potřeb, mohou požádat Úřad práce ČR o některou z nepojistných sociálních dávek. Konkrétně o příspěvek nebo doplatek na bydlení. Ve vybraných situacích lze poskytnout také dávku mimořádné okamžité pomoci.

„Náklady na bydlení se v posledních měsících neúměrně zvyšují, rychlý růst cen energií je další velká rána do mnohdy velmi napjatých rodinných rozpočtů. Těm domácnostem, kterých se zdražování nejvíce dotkne, jsme připraveni velmi rychle pomoci,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s tím, že se dá předpokládat zvýšený počet žádostí. „Mnozí lidé dávek nevyužívají přesto, že na ně mají nárok. Je to z důvodu, že se obávají o dávky požádat nebo se o tuto možnost nezajímají. Podpora je tu ale od toho, aby pomáhala v tíživé situaci. Pořád je to lepší řešení, než se dávat všanc lichvářům nebo se vystavovat riziku exekucí,“ varuje ministryně. S ohledem na současnou epidemickou situaci je vhodnější k podání žádostí využít elektronickou cestu, informoval generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Co se týká příspěvku na bydlení, nárok na dávku má vlastník nebo nájemce bytu či domu, jestliže 1/3 jeho příjmu a příjmu všech společně posuzovaných osob nedostačuje na pokrytí nákladů na bydlení. Jednodušeji řečeno – pokud 30 % (v Praze 35 %) příjmů nestačí na zaplacení nájmu a nákladů souvisejících s bydlením. Jedná se např. o náklady za úhradu záloh za plyn a elektřinu, za dodávku tepla, teplé vody, osvětlení společných prostor v domě, doplatky či přeplatky z vyúčtování služeb atd. U bytů užívaných na základě nájemní smlouvy o nájemné a u družstevních bytů a bytů vlastníků jsou to náklady spojené s fondem oprav. Společně posuzovanými osobami jsou v tomto případě všichni, kteří s žadatelem o příspěvek na bydlení žijí ve společné domácnosti. Žádost o příspěvek na bydlení je možné u Úřadu práce ČR uplatnit až 3 měsíce zpětně.

Lidé mohou požádat také o doplatek na bydlení. Nárok na dávku má vlastník bytu, nebo jiná osoba, která užívá byt na základě smlouvy, rozhodnutí či jiného právního titulu. Dále, po splnění stavebně technických standardů kvality bydlení, i vlastník stavby určené pro individuální či rodinnou rekreaci, pokud tyto stavby užívá k trvalému bydlení. Podmínkou je, že příjem všech společně posuzovaných osob je po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení nižší než částka na živobytí. Společně posuzovanými osobami jsou všichni, kteří s žadatelem o doplatek na bydlení žijí ve společné domácnosti. Odůvodněné náklady na bydlení tvoří mapříklad nájemné, pravidelné úhrady za služby spojené s užíváním bytu (např. plyn, elektrika), ale i úhrady za teplo a teplou vodu, úklid a osvětlení společných prostor a podobně.

Lidem pak může pomoci také mimořádná okamžitá pomoc. Jde o jednorázovou dávku, která může být poskytnuta třeba na zaplacení jednorázového výdaje spojeného s vyúčtováním ennergií.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda