Podvod na voličích. Předvolební sliby vzaly rychle za své, boj o moc opět zvítězil

 Události 
14. listopadu 2021 07:42 / Naďa Stehlíková
  4
📷
1 fotografie v galerii
V pětikoalici už dochází k prvním svárům TOP 09
Před volbami se tvářili jako kamarádi, teď dostává vztah koalic pořádně na frak a objevují se první trhliny. Hnutí STAN už předeslalo, že předvolební dohody už neplatí a že do vlády půjdou i bez Pirátů. Do těch se navezl i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je označil za partu mimoňů. A pirátka Olga Richterová věří, že nebyla první místopředsedkyní sněmovny zvolena hned v prvním kole jen kvůli chybě při hlasování.

Společně do vlády, nebo společně do opozice. Tak se před volbami domlouvali Piráti a STAN v koaliční smlouvě. Dohoda už ale neplatí. Starostové by šli do vlády Petra Fialy i v případě, že by Piráti vládní angažmá odmítli. Stanovisko Pirátů má být jasné v pondělí.

Pravidlo, že Piráti a STAN budou po volbách postupovat pouze společně, mělo zajistit hlavně to, aby jedna ze stran nešla do vlády s Andrejem Babišem. Jenže volby dopadly úplně jinak, než lídři předpokládali. Jejich domluva společně do vlády, nebo společně do opozice, už neplatí.

Starostové by chtěli být součástí kabinetu Petra Fialy (ODS), i pokud by se Piráti rozhodli zůstat v opozici. „Při volebním vzkazu, který dala česká veřejnost, je neobhajitelné, abychom do vlády nešli,“ prohlásil v pátek pro televizi CNN Prima News poslanec STAN Jan Lacina.

Podobně to vidí i další. „Žádný volič STAN by nepochopil, že by vznik vlády zablokovala strana se čtyřmi poslanci,“ řekl kandidát STAN na ministra průmyslu Věslav Michalik v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

„Voliči našich koalic očekávají vznik vlády. Odsouhlasili jsme si povolební postup, přesně tak nyní pokračujeme. I z tohoto pohledu naplňujeme povolební strategii a náš společný program jsme promítli do programového prohlášení, které je součástí koaliční smlouvy. Nevidím žádný důvod, proč bychom pak do vlády nešli,“ dodal Michalik.

Členská základna Pirátů rozhoduje, jestli do vlády vstoupí. Výsledky mají být jasné v pondělí. Nálada ve straně je pod bodem mrazu. Výsledky hlasování ale ještě nemusejí být směrodatné, upozornil na to bývalý politik Daniel Kroupa. Ten v televizi CNN Prima News prohlásil, že se výsledkem hlasování pirátští poslanci v čele s Ivanem Bartošem nemusejí řídit. 

„Když v té straně zvítězí jiný názor, tak poslanci nejenže nemají povinnost se tím názorem řídit, ale mají naopak povinnost postupovat podle toho, co slibovali voličům. A dodržovat tak závazek, ze kterého vyplynul jejich mandát. Když fórum odhlasuje věc v rozporu s programovými principy, tak Bartošovi a ostatním nezbyde, než se tím neřídit,“ uvedl Kroupa.

Piráti se už dostali do křížku také s KDU-ČSL. Naposledy se do sebe pustili kvůli potratům v Polsku. Důvodem byla rezoluce Evropského parlamentu, která kritizuje zákaz interrupcí v Polsku a mimo jiné apeluje na země EU, aby umožnily Polkám bezplatné a bezpečné potraty. Zatímco pirátští europoslanci rezoluci podpořili, lidovci byli v Bruselu proti.

Vše odstartoval pirátský poslanec Marcel Kolaja, který na sociální sítě umístil grafiku s hlasováním. Europoslanci Pirátské strany podpořili výzvu k umožnění bezpečných potratů pro Polky v ostatních zemích EU. Europoslanci ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 byli proti, připsal Kolaja. To ale europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) rozlítilo. „Možná na rozdíl od Tebe víme, co je subsidiarita. A v tomto nemá EU žádné kompetence. Přečti si smlouvy. Bohužel za toto je unie kritizována. Marceli, myslel jsem si, že bude s vámi lepší spolupráce. Bohužel se z vás stala parta mimoňů kopajících kolem sebe,“ přitvrdil místopředseda lidovců.

Hořkou pilulku museli Piráti spolknout i před několika dny, kdy zákonodárci volili místopředsedy Sněmovny. Pirátka Olga Richterová kandidovala na post místopředsedkyně dolní komory, ale na rozdíl od dalších adeptů vznikající pětikoalice nebyla zvolena v prvním kole, nýbrž až ve druhém. Volba byla tajná. Richterová později v rozhovoru pro iRozhlas.cz řekla, že věří, že se tak stalo jen kvůli chybě. „První kolo, které nedopadlo, bylo takové nepříjemné překvapení. Nicméně vzhledem k tomu, že řada kolegů a kolegyň je nových, tak chci věřit tomu, že prostě udělali chybu v tom, že je potřeba nejen zakroužkovat zvoleného člověka, ale i škrtnout ty, které člověk nevolí. Kvůli tomu tam bylo osm neplatných lístkům,“ řekla Richterová.

Zdroj: CNN Prima News, iRozhlas.cz, seznamzpravy.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hezounek Ryan Gosling se stal hvězdou kampaně módního domu Gucci

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...