Nová pravidla EU přinutí nadnárodní firmy k větší transparentnosti. Už nebude tak jednoduché vyhýbat se placení daní

 Ze zahraničí 
11. listopadu 2021 12:31 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pro velké firmy už nebude tak jednoduché se vyhýbat placení daní Depositphotos
Nadnárodní společnosti budou muset veřejně prokazovat, kolik daní platí v jednotlivých zemích EU. To pomůže zvýšit kontrolu nad jejich daňovými praktikami.

Společnosti, které mají roční obrat vyšší než 750 milionů eur a působí ve více zemích EU, budou mít nově povinnost deklarovat výši zisků, výši zaplacené daně z příjmu a počet zaměstnanců v každém členském státě za předcházející finanční rok. O předběžné dohodě s Radou, která tato pravidla zavede, bude Evropský parlament hlasovat 11. listopadu.

Podniky budou muset zveřejnit také podrobnosti o ziscích, počtu zaměstnanců a odvedených daních v některých zemích mimo EU, včetně zemí, které s EU nespolupracují v daňových otázkách, a těch, které sice nesplňují stanovené standardy, ale hodlají své systémy reformovat. V této souvislosti vede EU seznam jurisdikcí (ve zmíněných dvou kategoriích), který je pravidelně aktualizován. 

Nová pravidla by měla objasnit, kde nadnárodní společnosti daně odvádějí, a zamezit tomu, aby se placení daní vyhýbaly.

Europoslanci žádají zavedení povinného vykazování daňových praktik nadnárodních společností z jednotlivých zemí už od série skandálů mezi roky 2000 a 2010. Ty odhalily, že mnohé firmy záměrně platí daně v zemích, kde sice mají méně zaměstnanců a také méně obchodních činností, ale zároveň jsou v nich vystaveny menší daňové zátěži.

Tyto daňové praktiky způsobovaly, že nadnárodní společnosti platily méně daní, což se dělo na úkor zemí, které měly následně potíže s financováním investic nebo sociálních benefitů.

Větší transparentnost by měla vést k tomu, že velké společnosti budou čelit většímu množství otázek ohledně jejich přístupu k placení daní.

Doporučení týkající se pravidel, která by společnostem ukládala povinnost zveřejňovat zisky a daně v jednotlivých zemích, představil Parlament už v roce 2015. Evropská komise navrhla konkrétní legislativu o rok později a poslanci přijali svůj postoj v červenci 2017. Pokrok v této otázce byl ovšem v Radě ministrů pomalý a další jednání započala až v roce 2021. V červnu 2021 pak bylo dosaženo prozatímní dohody.

„Tento výsledek je pro Evropský parlament velkým úspěchem, protože to byl právě Parlament, kdo pravidla požadoval a předložil je na stůl,“ uvedla v komentáři k prozatímní dohodě spoluzpravodajka Evelyn Regnerová, rakouská sociální demokratka. Řekla, že pravidla jsou pro občany důležitá, protože by mohla přinést větší daňovou spravedlnost do otázky toho, kde se daně platí.

Nová opatření nebudou nutit nadnárodní společnosti zveřejňovat své zisky a daně v každé zemi po celém světě – společnosti budou moci nadále zveřejňovat souhrnná čísla za země, které nejsou členy EU a nejsou na seznamech EU nespolupracujících zemí nebo zemí, které se zavázaly k daňové reformě. Parlamentní vyjednavači však připomínají, že pravidla mohou být v budoucnu posílena, a to poté, co Komise čtyři roky po jejich implementaci provede přezkum dopadu legislativy.

„Je to pouze začátek cesty, nikoli její konec... Toto je ale milník, ze kterého se můžeme odrazit,“ podotkl spoluzpravodaj Ibán García del Blanco, španělský sociální demokrat.

Zdroj: Evropský parlament.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008