Za Jelcina rozhodovala rodina, za Zemana Mynář, píší ruská média

 Ze zahraničí 
20. října 2021 10:02 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Miloš Zeman plní titulky ruských novin Depositphotos
O dění kolem českého prezidenta Miloše Zemana se čile zajímá také Rusko. Tamní média už našeho prezidenta srovnávají s Borisem Jelcinem. A ruským tiskem rezonuje obava, že vše povede k ještě většímu ochladnutí vztahů mezi oběma zeměmi.

Ruská agentura TASS informovala o aktuální politické situaci v Česku titulkem Bitva u nemocničního pokoje. Agentura také upozornila, že případné Zemanovo rozhodnutí pověřit stávajícího premiéra Andreje Babiše úkolem sestavit novou vládu „by mohlo vyprovokovat masové protesty“, vždyť v nedávné minulosti největší opoziční akce za Babišovo odstoupení shromáždila v ulicích Prahy čtvrt milionu lidí. Babiš ale rychle prohlásil, že eventuální možnost sestavovat vládu odmítne a přenechá ji dosavadní opozici.

Deník Izvestija si pro změnu ve svém komentáři klade otázku, jak se odchod Miloše Zemana z politické scény podepíše na vztazích Prahy a Moskvy. "Nehledě na to, že prezidentská funkce má spíše reprezentativní charakter, opoziční koalice Spolu, která získala moc po nedávných parlamentních volbách, může využít situace a pokusit se nepřipustit, aby se v čele státu objevil představitel alternativních sil. Kromě toho možný odchod Miloše Zemana může definitivně rozvázat ruce těm politickým silám v Česku, které mají zájem na zhoršení vztahů s Moskvou," usoudily autorky komentáře v listu Izvestija. Současně ale připustily, že rusko-české vztahy se podle expertů sotva mohou ještě více zhoršit, a případný odchod 77letého prezidenta umožní novým silám na české scéně "pokračovat v protiruském kurzu". 

Komentář listu Izvestija dodává, že je příznačné, že Zeman krátce před hospitalizaci podepsal zákon, který vylučuje Rusko a Čínu z dostavby jaderné elektrárny Dukovany. A navíc se do nové sněmovny nedostali zástupci dvou stran, které měly pověst přátel Ruska - komunistické a sociálně demokratické.

Deník Kommersant píše, že Česko se ocitlo na pokraji politické krize: hospitalizovaný prezident Miloš Zeman bude zbaven pravomocí a jeho kanceláři, tající zdravotní stav hlavy státu, hrozí trestní stíhání. "Není vyloučeno, že Zemanova kancelář už nějaký čas využívá prezidentské funkce jeho jménem. Přirovnáme-li to k ruské zkušenosti, podobá se to období, kdy Boris Jelcin byl ještě u moci, ale mnozí soudili, že jeho jménem vládne tzv. rodina, jak se říkalo jeho nejbližším spolupracovníkům. Právě tato fakta bude prověřovat policie. Řeč může být i o vyšetřování uzurpace moci," řekl politolog Ivan Preobraženskij. Česko je ale parlamentní republika, a tak se jí povede vyhnout vážné krizi. Miloš Zeman může být dál v nemocnici a zůstat při tom prezidentem, ale už bez klíčových pravomocí, stojí v komentáři na webu Kommersantu.

Zdroj: ČTK, iDnes.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Tech

Budoucí tanky české armády: Leopard 2A7 má být především neprůstřelný

Zavřít reklamu