Uvnitř Pirátské strany to vře. Bartoš prý nesmí být poslancem a zároveň ministrem
Jak uvedla CNN Prima News, souběh obou funkcí by se mohl týkat předsedy strany Ivana Bartoše a možná i Jakuba Michálka. O obou se totiž hovoří jako o možných budoucích ministrech ve vládě Petra Fialy. Problém je v tom, že právě Piráti dlouhodobě proti kumulaci funkcí bojují, a zdá se, že se u nich tak schyluje k další ostřejší stranické výměně názorů. Přestože souběh poslaneckého mandátu a postu ministra v koaliční smlouvě explicitně zakázaný není, Piráti si vždy na odmítání kumulací funkcí zakládali.
„Kandidát koalice se zavazuje, že v případě zvolení bude brát práci poslance, případně člena vlády jako prioritu, a zařídí si své ostatní aktivity (práce v samosprávě, studium, podnikání, výuka atd.) tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času; z funkcí zastupitelů na obci či kraji je přijatelný souběh s nejvýše jednou neuvolněnou funkcí,“ uvádí se v koaliční smlouvě Pirátů a Starostů.
Souběh funkcí ministra a poslance není zakázán ani zákonem. Zakázaný je například souběh funkce poslance a náměstka na ministerstvu.
Zatímco Starostové, ODS, lidovci ani TOP 09 nikdy nic takového nedeklarovali a jejich politici tak problém s tím, že budou sedět na dvou židlích, nemají, Piráti si svými dřívějšími prohlášeními situaci sami zkomplikovali.
Piráti ve Sněmovně v předchozím volebním období bojovali především za to, aby se v případě kumulace funkcí plat politikovi snížil o 40 procent, což se jim podařilo prosadit. V případě, že je dnes člověk poslancem i ministrem, tak ale bere pouze jeden plat.
„Práce poslance musí být sama o sobě velmi náročná, a to jak na čas, tak i na aktivitu a je potřeba se jí věnovat naplno, obdobný názor mám také o práci ministra, proto je pro mě kumulace těchto dvou funkcí nepřijatelná. Piráti navíc dlouhodobě kopou proti kumulaci funkcí, tohle by tedy bylo popření sama sebe,“ píše například na stranickém fóru člen z Olomouckého kraje Petr Konečný.
„Kumulace dvou funkcí je za mě zcela nepřijatelná. Odporuje naším principům i hodnotám a voliči by nám to dali pěkně sežrat,“ přidává se člen sdružení z Jihomoravského kraje Rudolf Žák.
Problém je ale v tom, že pokud by se poslaneckého mandátu vzdal Ivan Bartoš, nastoupila by po něm starostka Trmic Jana Oubrechtová za STAN a Piráti by tak pravděpodobně o jeden post poslance přišli.
I na to členové stranického fóra upozorňují. „Vnímám, že je extrémně problematické, když by našeho poslance měl nahradit poslanec jiné strany, obzvláště někdo velmi problematický sám o sobě. V takovém případě asi umím zatnout zuby a snést to, že ministr bude poslanec,“ píše Pirát David Wagner. Další s ním souhlasí za předpokladu, že by to bylo na nějakou omezenou dobu do přijetí zákona o tzv. klouzavém mandátu.
V případě Jakuba Michálka by křeslo Pirátům zůstalo, nahradila by ho místostarostka Prahy 12 Eva Tylová. Jeho angažmá ve vládě je ale podle CNN Prima NEWS méně pravděpodobné než u Bartoše.
Podle Bartoše tato debata ještě na stole není, ale je na ni připraven. V první řadě je pro něj ale klíčové pokusit se prosadit tzv. klouzavý mandát. To znamená, že se ministr vzdá poslaneckého mandátu na dobu, kdy je ve vládě, a pokud by z ní z nějakého důvodu odešel, tak se do Sněmovny vrátí.
„Za předpokladu, že bude existovat klouzavý mandát, je to varianta, kterou může dobrovolně volit libovolný člověk v Poslanecké sněmovně, který se stane ministrem. Jste zvolen mandátem Sněmovny, lidé nevolí do vlády. Když vstoupíte do vlády a vláda třeba padne, přestáváte v tu chvíli reprezentovat hlas lidí, kteří vás volili,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Bartoš.
Šéfa Pirátů na fóru podpořil i pražský primátor Zdeněk Hřib podle kterého jsou tři důvody, proč Piráti odmítají kumulaci funkcí – střet zájmů, finanční důvod a časová náročnost. První dva podle něj v případě kumulace funkcí poslance a ministra nehrozí, protože za prvé zastupují stejnou vládu a za druhé ministr, který je zároveň poslancem, pobírá jen jeden plat.
Časová náročnost „je jediný relevantní faktor v tomto případě a také důvod pro klouzavý mandát. Nezávidím jim to. Bude to hukot. Je to jen o nějaké osobní oběti jejich času,“ napsal Hřib.
Zda by skutečně Piráti o post v případě, že by se poslaneckého mandátu vzdali, přišli, ale není jasné. Šéf STAN Vít Rakušan se nechal před časem slyšet, že v takovém případě by se situace vyřešila ve prospěch Pirátů. „Piráti nemusejí mít strach, určitě bychom to byli schopni vyřešit tak, aby tam byl pirátský zástupce,“ prohlásil Rakušan v reakci na další povolební míchání karet uvnitř menší z koalic.
Zdroj: CNN Prima News.