KOMENTÁŘ: Covidu jsme se nezbavili, jen se o něm už nemluví. Čekají nás další plošné zákazy a nařízení?

 Komentáře 
15. července 2022 07:27 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Covid stále mutuje a ještě nějakou dobu bychom se před ním měli mít na pozoru Depositphotos
Zhruba od začátku roku 2022, kdy přišla válka, se z covidu stal druhořadý problém. Nakažených ubylo, lidé přestali situaci sledovat a začali se soustředit na to, co pro ně představovalo ještě větší hrozbu. Mohlo to vyvolat dojem, že máme pokoj, že jsme tuhle nemoc dostali pod kontrolu a pandemie pominula. Ve skutečnosti je tomu ale zcela jinak.

Covid je tu stále, lidé stále umírají, jen se zrovna teď nešíří tak děsivým tempem a není mu už věnováno tolik pozornosti. Stejně jako jiné hrozné nemoci tu zůstal a my ho zkrátka přijali. Jsou přitom oblasti, kde se covid opět nekontrolovatelně šíří a neměli bychom ho podceňovat.

Ve Velké Británii hlásili na začátku července nárůst nemocných o 32 procent. Na vzestupu je zejména Omicron. Lidé se mohou nakazit, i když už měli covid, ale očkování stále pomáhají chránit se před vážným onemocněním. Zdravotníci v Británii vyzývají každého nad 75 let, který v posledních šesti měsících nedostal vakcínu nebo přeočkování, aby si ji nechal dát.

Pandemie trvá už 2 a půl roku a my stále bojujeme s novými odolnějšími variantami. Co to znamená pro naše životy? Pravděpodobně je na čase si přiznat, že covid není sezónní chřipka a z naší planety jen tak nezmizí.

Důvodem náhlého nárůstu infekcí jsou covid-19 BA.4 a BA.5. Tyto dvě zmutované formy viru jsou technicky podvarianty Omicronu. Původní Omicron měl působivou schopnost šířit a překonávat imunitní obranu, kterou si naše tělo vybudovalo. BA.4 a BA.5 jsou ještě silnější. Dokáží totiž bojovat s očkováním a uchytit se i přes všechnu námi doposud vytvořenou imunitu. Jejich vzestup začal před příchodem léta. Výsledkem je, že nyní vstupujeme do další – pravděpodobně naší třetí – Omicronové vlny roku. Kolik nás jich asi ještě čeká?

V Anglii bylo 30. června obsazeno téměř 9 000 nemocničních lůžek pacienty Covid – a toto číslo se od začátku měsíce zdvojnásobilo. Údaje z ostatních zemí Spojeného království nejsou tak aktuální, ale naznačují podobný nárůst nakažených ke kterému došlo za poslední měsíc. Spojené království je dokonce jednou ze zemí s největšími zaznamenanými potížemi. Nejvíce potvrzených případů zaznamenaly USA, Indie a Brazílie, následují Francie, Německo a Spojené království.

I nadále je doporučováno nosit v přeplněných a uzavřených prostorech respirátory či cokoliv jiného, čím budeme alespoň trochu chránit svůj organismus při vdechování virů. Od doby, kdy zmizela povinnost respirátorů však nevidíte jediného člověka, který by si jej dobrovolně nasazoval. Pohybují se ve velkém městě i na vesnici a není to rozdíl. Nikdo si respirátor dobrovolně nebere. Chápu to, lidi to otravovalo a jsou rádi, že se jich zbavili. Navíc je léto a ve vedrech, která přicházejí se potíme dostatečně i bez masky na obličeji. Mnohým se dokonce v takových případech dělalo nevolno, když nemohli pořádně dýchat.

Na druhé straně je ale dobré si uvědomit, že nás tahle nemoc neopustila a pokud budeme neopatrní a neuděláme alespoň malé ústupky, mohl by brzo zase přijít nějaký velký zlom v podobě plošných zákazů a nařízení. Proč? Protože jak jsme si řekli, covid nezmizel. Pouze o něm už neslyšíme na všech mediálních kanálech každý den.

Ve spojeném království je až 16 procent seniorů nad 75 let, kteří se rozhodli, že nepůjdou na přeočkování, přestože je jim to zdravotníky doporučováno. I u nás se lidé tomuto kroku vyhýbají. Do jisté míry je to ale pochopitelné. Jak se ukazovalo již v počátečních fázích očkování, vakcíny nejsou zcela neškodné, mohou mít vedlejší účinky a na nové varianty stejně tak úplně nezabírají. Mnoho lidí v pokročilém věku se tak bojí, že by jim očkování mohlo více uškodit než přilepšit. Není ale lepší být chráněn alespoň částečně nežli vůbec?

Nové varianty Omicronu byly spatřeny v Jižní Africe na začátku roku a nyní se zdá, že se šíří mnohem rychleji než jiné varianty. Většina evropských zemí je nyní má a zdá se, že brzy předběhnou ostatní typy Covidu. To se již stalo v Portugalsku - BA.5 je tam nyní dominantní. Bude to zřejmě podobné jako když k nám přišel Omicron samotný. Všude se o něm začalo mluvit, najednou měl snad úplně každý alespoň rýmu a bolest v krku. Někteří ani nešli k doktorovi, protože to považovali za příznaky běžné chřipky a možná tak prošli covidem, aniž by si to uvědomovali. U nás v práci byli jeden týden najednou nemocní všichni, když se objevil Omicron a za 5 dní už jsme byli zase všichni v pořádku.

V USA úředníci říkají, že zaznamenávají rostoucí počet infekcí způsobených těmito dvěma novými podvariantami. Infekce covidem ve Spojeném království také přibývají a případy ohlásila i Austrálie. Odborníci si nejsou jisti, jak silně budou země zasaženy. BA.4 a BA.5 Omicron naštěstí nejsou považovány za smrtelnější než jiné typy Covidu. Pokud budou probíhat tak jako první Omicron, troufám si říct, že bychom je mohli zvládnout docela dobře. Spousta lidí si vybudovala určitou imunitu vůči minulým infekcím a očkování, což pomáhá celkově snížit riziko onemocnění a případné následky. Zdá se však, že nové podvarianty se šíří snadněji. Je to částečně proto, že imunita může slábnout, ale také kvůli mutacím, kterými virus sám prochází. Zdá se, že BA.4 a BA.5 jsou schopny infikovat lidi, i když nedávno měli jiné typy Omicronu.

Viry si vytvářejí uhlíkové kopie, aby se reprodukovaly, ale nejsou v tom dokonalé. Vkrádají se chyby, které mění genetický plán, což vede k nové verzi viru – mutaci. Pokud se takovému zmutovanému viru podaří přežít, jeho nová verze je samozřejmě silnější a my proti ní potřebujeme další protilátky. Čím více šancí má koronavirus vytvořit své kopie v nás – hostiteli – tím více příležitostí k mutacím existuje. Proto bychom mu tyhle příležitosti neměli dávat, chceme-li se ho opravdu zbavit.

Nejsme však jako stát jediní, kdo již úplně zrušil omezení, která blokovala šíření covidu. Hranice se uvolnily, což znamená, že lidé se více mísí a to bohužel dává viru větší šance na šíření. Vlna nových infekcí, které z Omicronu vymutovaly, by mohla vést k většímu počtu hospitalizací a úmrtím, pokud nebudeme dostatečně opatrní. Je tu i možnost, že by se opatření zase vrátila.

V boji s onemocněním však pokračujeme. Aktualizované verze vakcín proti variantám Covid se již navrhují a testují. Výrobci se také snaží co nejrychleji produkovat nové zásoby a regulační orgány již diskutovaly o tom, jak urychlit proces schvalování. Zatím je tedy brzy předpovídat, jaký bude další vývoj a zda nám hrozí nějaké další zavírání se doma.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Cnn.iprima.cz, Bbc.com

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím