Jak se žije na Srí Lance s inflací? Hlad, chybějící benzín, vlaky přecpané k prasknutí a dům premiéra v plamenech

 Komentáře 
14. července 2022 10:41 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Srí Lanka doslova krachuje, ve státě chybí pohonné hmoty a jídlo stojí každý týden více Depositphotos
Představte si absolutní chaos. To je Srí Lanka právě teď. Pokud jste fanoušky postapokalyptických románů, pak vás můžu ujistit, že přesně těm se život tady blíží. Ceny naprosto čehokoliv, na co si jen vzpomenete, enormně rostou. Lidé protestují a země kolabuje.

Inflace

Pokud máte pocit, že našich 16 procent inflace je jako zlý sen, uklidníte se možná tím, že na zemi jsou právě v tuhle chvíli i místa, kde produkty denní potřeby vzrostly na ceně až o 50 procent. Došlo tam i k plošným výpadkům proudu, lidé jednoduše neví, kdy se probudí bez elektřiny. Velký tlak zažívá i zdravotnictví, v nemocnicích totiž docházejí léky a doprava na tom není vůbec lépe. Mluvíme tu o Srí Lance.

Podle zdrojů chybí ve státním rozpočtu v tuhle chvíli v přepočtu 115 miliard korun. Jde o nejhorší krizi, jakou tamější lidé doposud zažili. Vedou se dohady mezi obyvateli a vládou, zda za tuto situaci může špatné hospodaření nebo je to vše důsledek covidové pandemie.

Země nemá dostatek paliva pro základní dopravu jako jsou autobusy, vlaky a zdravotnická vozidla. Navíc nemá ani dostatek cizí měny, aby mohla dovážet více těchto zdrojů. Tak ohromný nedostatek paliva způsobil, že od začátku roku dramaticky vzrostly ceny benzínu a nafty. Koncem června vláda na dva týdny zakázala prodej benzinu a nafty pro nepotřebná vozidla. To je něco, co jsme si mysleli, že už v současnosti snad ani nezažijeme. Prodej pohonných hmot na Srí Lance i nyní zůstává výrazně omezen. Covid sice odezněl, ale i tak zde zůstávají uzavřené školy a lidé byli požádáni, aby pracovali z domova, aby pomohli šetřit zásoby paliv.

Jak skutečně vypadá současný život v téhle zemi? Neustále se vracejí výpadky proudu, které nepřestávají ani v pozdních nočních hodinách. Noci jsou horké a celým rodinám kradou hodiny spánku, protože větráky se ani nepohnou. Všichni jsou vyčerpaní, protože již měsíc prožívají tlak v zemi, která zkrachovala a v podstatě v ní došlo palivo.

Ještě horší jsou dlouhé pracovní dny, vyřizování pochůzek, nákup denních potravin a hygienických potřeb za dvojnásobnou cenu, než za kolik byly minulý měsíc. Každý týden se situace zhoršuje. Lidé snídají méně, než byli zvyklí. Někteří vynechávají jídla úplně. Musí se prát o místa v hromadné dopravě, kde se mačkají, aby vůbec mohli cestovat tam, kam nezvládnou dojít pěšky.

Řidiči malých aut, která pronajímají k přepravě – takzvaných tuktuků – tráví ve frontě celé dny. Obvykle v ní musí čekat zhruba 48 hodin, než mohou znovu pracovat. Lidé čekající na benzín tak ve svých autech běžně přespávají. Jen si to představte. Jste taxikář a abyste si mohli jednou za tři dny vydělávat na nájem, musíte nejprve dva dny stát ve frontě. Tak čapnete deku, polštář, uděláte si nějakou malou svačinu, na kterou vám drobáky vyjdou, vodu a převlečení a v horkém letním dni strávíte dva dny ve frontě.

Z počátku krize pomáhali lidé ze střední a vyšší třídy, nosili ostatním ve svém sousedství vodu i potraviny a snažili se pro ně udělat co mohli. Ceny energií a všeho ostatního však vyletěly tak nepřiměřeně vysoko, že i oni nyní v obavách zásobují své domovy a doufají, že se jim krizi podaří přečkat.

Lidé vaří ta nejobyčejnější jídla. Maso je nyní za trojnásobnou cenu než dříve a tak si ho už nemohou dovolit. Přestavte si balíček párků a na moment zapomeňte, že masa je v něm ve skutečnosti asi nula celá nic, taky  patří do téhle kategorie. Jestliže párky stojí kolem 40 korun, třikrát víc znamená, že byste za něj dali zhruba 160 korun. Šílené, že? A na ryby by vás přešla chuť, protože v současné době nemohou rybáři vyplouvat na moře a tak ti, kterým se podaří nějaké získat, prodávají své úlovky za bláznivé ceny.

Premiér Wickremesinghe dokonce řekl, že vláda má nyní takový nedostatek finančních prostředků, že bude tisknout peníze na výplaty mezd zaměstnanců, ale varoval, že to povede pouze k dalšímu růstu cen. Místo aby omezil zaměstnanecké pozice a výdaje státu, požene lidi jen do větší krize a celé zemi tak zadělává na hyperinflaci, ze které se už pravděpodobně nedostane.

Jak bankrot zaklepal na dveře

Všechno začalo tím, že devizové rezervy Srí Lanky se zkrátily na nulu. To znamená, že na nákup zboží z jiných zemí už náhle nebyl dostatek finančních prostředků. A v květnu poprvé ve své historii Srí Lanka nezvládla zaplatit státní dluh. Vláda samozřejmě oznámila, že je to důsledkem pandemie covidu, která ovlivnila turistický obchod Srí Lanky, což byl jeden z jejích největších příjmů, navíc poskytoval zemi cizí měnu. Podle politiků také turisty vyděsila série smrtících bombových útoků na kostely v roce 2019.

Demonstranti už vzali tragickou situaci země do vlastních rukou. Jsou pevně přesvědčeni, že jediným problémem pro jejich ekonomiku je špatné hospodaření vlády. Vrhli se na prezidentské a ministerské rezidence, okupují je a hodlají v tom pokračovat, dokud oba neodstoupí ze svých pozic. Přestože se již oba o svém odstoupení vyjádřili pozitivně, demonstranti jsou vůči tomu skeptičtí.

Prezident Gotabaya Rajapaksa řekl, že odstoupí 13. července, podle sobotního oznámení předsedy parlamentu. Prezident ale nebyl viděn ani se sám veřejně nevyjádřil. Současný premiér Ranil Wickemesinghe také řekl, že odstoupí po sobotních protestech, při nichž byla zapálena jeho soukromá rezidence. Premiér zatím žádný oheň hasit nemusel – tedy krom toho v srdci národa – za to se v jeho bazénu koupou desítky demonstrantů a zpříjemňují si tak příšerné léto, které je potkalo.

Tisíce mužů, žen a dětí se pokoušely vstoupit do areálu. Srílanská policie a speciální jednotky jen stály v rohu a tiše sledovaly dění, což si lze vyložit různě, ale kdybych já byl policistou v takové zemi, asi bych jednal podobně. Ti lidé mají ke svému počínání skutečné důvody. Kolem některých budov byly poházené rozbité židle a bohužel došlo i k poškození skel v oknech, jak se někteří pokoušeli násilně vniknout, nebo si jen vybít vztek. Oblíbenou se stala postel s nebesy, kde se lidé povalovali, jak se jim zachtělo. Některé rodiny začaly piknik na udržovaném trávníku a překvapivě tento typ nátlaku skutečně zabral i na vůdce země, kteří pravděpodobně skutečně opustí své pozice. Místo, které bylo dříve prezidentským areálem je nyní totiž dokonalou známkou chaosu a zmatku. Existuje ale dost otazníků nad tím, co bude dál, pokud vedení skutečně odstoupí, kdo a jak by měl tuto zemi dát do pořádku. Pravděpodobně se nejprve stanoví nová koaliční vláda.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Echo24.cz,  Cs.frwiki.wiki, Euro.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod