Na obzoru je nová zbraň proti covidu. Jde o houbu, která roste běžně i u nás, hojně se vyskytuje na břízách

 Události 
31. října 2021 10:08 / Naďa Stehlíková
  49
📷
3 fotografie v galerii
Vědci se domnívají, že by rezavec šikmý mohl fungovat jako antivirotikum proti covid-19 Pixabay
Virologové zřejmě objevili novou zbraň proti covid-19. O tom, že by tato houba, kterou s oblibou využívají lidoví léčitelé i sibiřští šamani, mohla fungovat jako účinné antivirotikum proti covidu, pojednává studie publikovaná v časopise Food Science and Nutrition.

Zázračnou houbou, která by mohla zatočit s nemocí covid-19, je rezavec šikmý. Jde o parazitickou dřevokaznou houbu, která se hojně vyskytuje na břízách. Známá je také pod názvem čaga. Vyskytuje se zejména v oblastech severní Evropy, v Rusku, Mongolsku, Koreji, Japonsku, ale i v Severní Americe. A poměrně často na ni lze narazit i v České republice.

Důvodem, proč se vědci o rezavec zajímají, jsou její léčivé látky. Je možné že by také mohly měnit způsob, jakým se SARS-Cov-2 váže k hostitelským buňkám, informoval o tom plus.rozhlas..cz. U nemocných s covidem by mohla konzumace čagy pomoci zmírnit efekt nazývaný cytokinová bouře. To je jev, kdy se pacientova imunita vzbouří natolik, že to vede k vážnému, někdy i smrtelnému poškození tělních orgánů.

Autoři studie z Egypta, Indie a Saúdské Arábie k výzkumu využili nejmodernější počítačové technologie, které umožňují modelovat, jak se účinné látky z houby vážou na takzvaný spike-protein koronaviru SARS-Cov-2.

„Je tam místo, které interaguje s lidskými buňkami, s lidským epitelem,“ vysvětlil pro plus.rozhlas.cz buněčný biolog Viktor Žárský. Zablokovat právě tuto vazbu se pokouší celá řada potenciálních léčiv proti covidu. Podstatou aktuálního experimentu bylo vyzkoušet, jak se ke spike proteinu budou vázat účinné látky z rezavce neboli čagy.

Nešlo o klinické zkoušky na pacientech, ale o teoretické cvičení, modelování na počítači zvané molecular docking. „Jde o to spočítat, jak do sebe dvě různé molekuly zapadnou, nebo nezapadnou,“ přiblížil metodu vědec.

Několik látek z pokusu skutečně vzbudilo naději, že by mohly přístup viru k lidským buňkám zablokovat. „Houby by zapůsobily na molekulární úrovni jako štít, který nás chrání před průnikem nepřítele. Je to cosi jako molekulární brnění,“ doplnil vědec.

U léčiv bývají problémy s vedlejšími účinky, to ale není případ čagy neboli rezavce. „Jsou v ní polymery cukrů jako složky buněčné stěny, kyselina betulinová a různé typy zásobních  látek,“ upřesnil Žárský. Upozornil, že jde o jiné zásobní látky, než jaké známe z rostlin. 

Pojem betulin nebo kyselina betulinová souvisí s latinským názvem břízy, z níž si houba potenciální léčivé látky bere. Osud hostitelského stromu bývá smutný. Do obrany před cizopasnou houbou investuje veškerý svůj obranný arzenál včetně betulinů, ale obvykle prohraje.

Zdroj: Food Science and Nutrition, plus.rozhlas.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky