Akce, díky které se statisíce lidí mohly snadněji zbavit dluhů, je v ohrožení. Exekutoři vyhrožují i soudem

 Události 
28. října 2021 11:05 / Naďa Stehlíková
  2
📷
1 fotografie v galerii
Zadlužení lidé, kteří mají hluboko do kapsy, si budou zřejmě muset na snadnější oddlužení ještě počkat Pixabay
Akci Milostivé léto, která právě začíná, vyhlížely statisíce dlužníků s nadějí, že se snadněji zbaví svých dluhů vůči státu, kraji, obci, jejich organizacím či jiným vlastněným společnostem. Jenže tak snadné to zřejmě nebude. Exekutoři se bouří a tvrdí, že jde o protiústavní krok. A i VZP si klade podmínky.

V rámci Milostivého léta měli mít lidé možnost až do 28. ledna uhradit dluh s tím, že jim bude odpuštěno takzvané příslušenství, tedy úroky a různé poplatky. K akci se připojily i některé soukromé společnosti. Zákonodárci, kteří milostivé léto připravili, a neziskové organizace, které pomáhají lidem v dluzích, si od akce slibují, že ubude lidí s exekucemi. Počítali s tím, že by se Milostivé léto mohlo týkat až stovek tisíc z nich. Jenže vše nasvědčuje tomu, že realita bude poněkud jiná.

Jak upozornila CNN Prima News, na oddlužení totiž dosáhne mnohem méně lidí, než se původně předpokládalo. Všeobecná zdravotní pojišťovna například přišla s tím, že do jistiny musí započítat i penále. „Zákony, kterými se musí řídit zdravotní pojišťovny, považují penále za součást jistiny,“ vysvětlila pro CNN Prima News postoj VZP předsedkyně správní rady Věra Adámková. Dlužníků má pojišťovna 230 tisíc a penále jim plošně odpustit prý nemůže.

Zákon se tedy bude muset zřejmě upravit. Autoři mluví o tom, že se chystá Milostivé jaro. „Bude se muset počkat na Milostivé jaro, které přislíbili poslanci Marek Výborný (KDU-ČSL) a Patrik Nacher (ANO), kdy novelizují zákon o Milostivém létě tak, aby prodloužili využití právě pro dluhy na zdravotním pojištění až do konce června 2023,“ informovala ředitelka Centra sociálních služeb Jitka Modlitbová.

Exekutoři navíc tvrdí, že milostivé léto může být protiústavní a mluví o ústavní žalobě. Stovky tisíc Čechů, kteří dluží státu, tak nejsou schopni svoje dluhy splatit. Kvůli úrokům, penále a pokutám se dluhy některých hříšníků dokázaly vyšplhat i na stonásobek původní částky.

Zatím není jasné, kolik lidí úlevy využije. „Třeba těch případů nebude tolik a soudní exekutoři proporcionálně zváží, jestli jít do souboje a zastaví tu exekuci, nebo ne,“ uvedl prezident Exekutorské komory ČR Ján Mlynarčík. Lidé, kteří chtějí takto oddlužit, musí nejprve získat vyčíslení svých dluhů, následně oznámit exekutorům, že využívají Milostivého léta a poté zaplatit jistinu.

Mlynarčík ale poukázal i na to, že akce znevýhodňuje část dlužníků. „V tomto případě se nám zdálo nefér, že lidé, kteří se takříkajíc nevykašlali na svůj problém, byli ve finanční tísni, ale reagovali (…), zjednali si řádné splátkové kalendáře, které plní, milostivého léta nemohou využít. Na ně není vedena exekuce, tudíž zaplatí penále i úroky z prodlení a náklady spojené s vymáháním,“ řekl.

Milostivé léto se vztahuje pouze na veřejnoprávní dluhy vymáhané v soudní exekuci. Netýká se daňových exekucí, kterými vymáhá pohledávky finanční úřad nebo sociální správa.

Zdroj: CNN Prima News, ČT24.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný