Čeští policisté by měli Polákům pomoci zvládnout migrační vlnu. Je to i naše hranice, zní z ODS

 Události 
14. listopadu 2021 08:02 / Naďa Stehlíková
  3
📷
1 fotografie v galerii
Polsko-běloruskou hranici odděluje ostnatý drát Pixabay
ODS vyzvala dosluhující vládu k poskytnutí pomoci na polsko-běloruské hranici. Z Běloruska se v posledních dnech na území Evropské unie snaží dostat tisíce migrantů z třetích zemí. Je to i naše hranice, upozorňuje ODS.

Jak ODS uvedla, tlak běloruského režimu diktátora Alexandra Lukašenka na hranice Evropské unie, zejména pak Polska, Litvy a Lotyšska, v těchto dnech kulminuje. „Polská pohraniční stráž a další státní orgány čelí bezprecedentnímu zneužívání uměle vytvořené migrační vlny organizované běloruskými bezpečnostními orgány za tiché asistence Ruské federace," informuje ODS ve svém prohlášení.

Občanští demokraté připomenuli, že bezprostředně před parlamentními volbami rozhodla Babišova vláda o vyslání 50 policistů do Maďarska na ochranu vnější schengenské hranice, přestože se na maďarsko-srbském pomezí nic dramatického nestalo. „Dnes, když Polsko a Evropská unie čelí fatálnímu porušování mezinárodního práva, Andrej Babiš mlčí a tváří se, že se nic neděje," stojí ve stanovisku ODS.

ODS proto vyzvala českou vládu k obdobnému vyslání příslušníků české policie jako formy zásadní podpory polské vládě a polským pohraničním orgánům, s cílem zvládnout společnými silami tuto krizi. „Jde také o naši hranici! Zároveň požadujeme, aby česká vláda podpořila jakákoliv opatření přijatá evropskými orgány či mezinárodním společenstvím vůči běloruskému režimu, která donutí Lukašenka k zastavení tohoto hybridního tlaku na Polsko a EU,“ říkají zástupci poslaneckého klubu ODS.

Ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) na Twitteru v reakci na výzvu ODS uvedl, že vláda je s polskou stranou v kontaktu, pomoc nabízela a v případě zájmu pomůže. Podle Kulhánka český kabinet bere ochranu východní hranice EU vážně a "hlasitě" prosazuje zpřísnění sankcí proti Bělorusku.

Polsko i EU obviňují autoritářský režim Alexandra Lukašenka, že do Běloruska nechává dovážet lidi v zoufalé situaci z krizových oblastí a využívá je v hybridní válce proti sedmadvacítce v odplatě za to, že evropský blok na jeho režim uvalil sankce kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice. Polská pohraniční stráž v pátek informovala, že od začátku nynější migrační krize letos v srpnu eviduje asi 33 200 pokusů o nelegální překročení hranice. Za celý loňský rok jich bylo 88.

Zdroj: ODS, České noviny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný