Nový izraelský systém bude chránit vzdušný prostor České republiky

 Události 
05. října 2021 16:26 / Naďa Stehlíková
  3
📷
1 fotografie v galerii
Ministr obrany Lubmír Metnar a generální sekretář ministerstva obrany Izraele Amir Eshel Ministerstvo obrany ČR
Česká armáda udělala další důležitý krok ke své modernizaci, a to nákupem izraelského protiletadlového raketového systému SPYDER. Ze strany Izraele jde o vůbec první dodávku kompletního systému protivzdušné obrany státu NATO.

V úterý 5. října byla na Ministerstvu obrany podepsána česko-izraelská mezivládní dohoda o pořízení nového raketového systému pozemní protivzdušné obrany SPYDER. Dohodu podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a generální sekretář ministerstva obrany Izraele Amir Eshel.

„Armádní experti si SPYDER vybrali jako nejvhodnější v rámci posouzení devíti systémů pozemní protivzdušné obrany. ČR v něm získává nejmodernější a v bojových podmínkách ověřené technologie, navíc s plnou garancí Státu Izrael na základě mezivládní dohody,“ zdůraznil ministr obrany Lubomír Metnar. Izraelský ministr obrany Benny Gantz se sice ceremonie nemohl zúčastnit, alespoň na dálku za uzavření této důležité dohody poděkoval ministru Metnarovi. Připomenul také, že dohoda navíc vytvoří nové pracovní příležitosti v obou zemích.

„Nákup protiletadlového raketového systému SPYDER je další důležitý krok v modernizaci naší armády a její přeměny na moderní armádu. Tento systém je určený k protivzdušné obraně novodobého bojiště a je důležitý pro obranu strategické infrastruktury naší země,“ vysvětlil armádní generál Aleš Opata.

Jak uvedl Amir Eshel, Česká republika je uzraelským váženým spojencem. „Vždy si budeme pamatovat bezvýhradnou podporu, které se nám od ní v minulosti dostalo při vzniku Státu Izrael. Dohoda, kterou jsme dnes podepsali, je dalším milníkem ve strategické spolupráci našich zemí. Izrael dodá poprvé kompletní systém protivzdušné obrany státu NATO a jsme hrdí a nadšení, že jde právě o Českou republiku,“ konstatoval Amir Eshel.

Pilíř protivzdušné obrany

Raketové systémy SHORAD (Short Range Air Defence), kterých je izraelský SPYDER reprezentantem, tvoří základní pilíř protivzdušné obrany. Jsou určené k detekci, identifikaci a eliminaci vzdušných cílů a zajišťují tak mj. ochranu městských aglomerací, jaderných elektráren, průmyslových center, letišť a dalších důležitých objektů proti všem prostředkům vzdušného napadení.

Za dodávku systému SPYDER podle specifikací a potřeb české armády ministerstvo obrany celkem uhradí 13,7 miliard korun včetně DPH. Prvotní izraelskou nabídku se tak během vyjednávání podařilo snížit o dvě miliardy korun. Sjednaná cena nového systému byla potvrzena jak vnitřním oponentním řízením v rámci resortu Ministerstva obrany, tak i izraelskou vládou.

Aktuální cena zohledňuje setrvalý růst cen pokročilých obranných technologií na světovém trhu, růst inflace a cen všech vstupů, růst hodnoty vysoce kvalifikované práce, nebo přenos některých technologií a know-how přímo do ČR. Pokud by Česká republika nákup nového raketového systému dále odkládala, byly by celkové náklady pro obranný rozpočet v čase stále vyšší.

České firmy se zapojí téměř 40 procenty

Zakázka je příležitostí i pro český obranný průmysl, jehož podíl na projektu činí 38 procent. Hlavními partnery pro izraelskou státní společnost Rafael budou české společnosti RETIA a státní podnik Vojenský technický ústav.

Armáda bude nový systém pozemní protivzdušné obrany využívat po dobu 20 a více let. Vyčíslené očekávané náklady na celou dobu jeho používání činí přibližně 23 miliard korun s DPH, z čehož samotná částka placená izraelské straně za poskytnutou servisní podporu by činila maximálně 7,5 miliardy korun s DPH. Náklady na zajištění dvacetiletého životního cyklu přitom zahrnují nejen náklady na servis a údržbu, ale také veškeré další vedlejší a provozní náklady resortu ministerstva obrany, a to včetně nákladů na platy a výcvik vojáků, na provoz vozidel a pohonné hmoty, nebo na investice do nemovité infrastruktury.

Dodávky čtyř baterií kompletů SPYDER budou probíhat do roku 2026. Ve výzbroji Armády ČR nahradí zastaralé raketové komplety KUB sovětské výroby ze 70. let 20. století.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Tech

Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon