Tajné jméno nechtěného ministra vyplavalo na povrch. Jde asi o Piráta

 Události 
18. listopadu 2021 07:04 / Naďa Stehlíková
  6
📷
1 fotografie v galerii
Petr Fiala by se měl stát premiérem 26. listopadu ODS
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že bude pravděpodobně vetovat jednoho z kandidátů na ministra. Odmítl ovšem říct, o koho jde, a hradbou mlčení se obrnil i pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala (ODS). Přesto jméno nechtěného ministra už vyplavalo na povrch, jde o kandidáta Pirátské strany.

Fiala na tiskovém brífinku po setkání se Zemanem odmítl konkretizovat, o koho jde. „Pan prezident Zeman mi sdělil výhrady k jednomu jménu. Domluvili jsme se, že to jméno teď nebudu jmenovat,“ řekl. Nominaci jiného kandidáta na místo toho, ke kterému má Zeman výhrady, však odmítl. Seznam členů vlády považuje za kvalitní. Prezident by se měl časem se všemi kandidáty na ministry sejít.

Okamžitě se vyrojily spekulace, kdo by mohl být onním problematickým kandidátem. Experti od počátku zmiňovali hlavně dvě jména, a to Jana Lipavského (Piráti), který by měl vést ministerstvo zahraničí, a Mikuláše Beka (za STAN), který by se podle Fialy měl stát ministrem pro evropské záležitosti. Jak se ale ukazuje, s největší pravděpodobností jde o prvního jmenovaného, tedy Jana Lipavského. Potvrdily to například zdroje MF Dnes.

Kandidáta Pirátů odmítá Zeman údajně kvůli názorům na zahraniční politiku. Lipavský například požadoval odebrání diplomatického pasu prezidentovu poradci Martinu Nejedlému a kritizoval ruské angažmá v dostavbě Dukovan.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš pro MF Dnes řekl, že finální složení vlády je plně v gesci budoucího premiéra Petra Fialy. „Ostatně i po schůzce s panem prezidentem Petr Fiala  jasně řekl, že za nominacemi i všemi jmény stojí. Každá strana pak nese zodpovědnost za své nominanty a jejich práci v budoucí vládě. My deklarujeme kompetentnost a kvalitu našich kandidátů na posty v budoucí vládě, které jsme pro Piráty vyjednali. Naše země aktuálně čelí hned několika krizím, je potřeba co nejdříve převzít odpovědnost,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Jan Lipavský je analytik a manažer projektů v oblasti informačních technologií v bankovnictví. Celé minulé volební období byl místopředsedou výboru pro obranu a zahraničního výboru, působil i jako jeden z místopředsedů klubu Pirátů.

V uplynulém volebním období Sněmovny byl například jedním z autorů pozměňovacích návrhů k takzvanému lex Dukovany, který uzákonil vyřazení ruských a čínských firem z tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Ve Sněmovně patřil k nejaktivnějším odpůrcům ruského angažmá.

Loni v listopadu požadoval, aby ministerstvo zahraničních věcí odebralo diplomatický pas prezidentovu poradci Martinu Nejedlému, a to ve spojitosti s Nejedlého cestou do Ruska. 

Minulý rok v říjnu také ve Sněmovně odmítl ruskou kritiku odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6. „Jedná se o výzdobu náměstí na Praze 6 a tento druh výzdoby náměstí nepodléhá žádné mezinárodněprávní ochraně. Tuto výzdobu tam umístil komunistický režim v roce 1980 a nelze ji označit jinak než za výraz normalizační servility vůči moskevskému vedení,” prohlásil Lipavský s tím, že nemůže být řeč o tom, že pomník je válečným památníkem nebo hrobem.

Letos na jaře zpochybnil nominaci ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha na velvyslance ve Finsku. Mluvil v této souvislosti o politických trafikách. Ve Sněmovně se kvůli tomu strhla při interpelacích ostrá pře. Například Monika Červíčková z hnutí ANO nařkla Lipavského z toho, že u něho převládají osobní antipatie.

Na to, že by Lipavského nominace mohla narazit u prezidenta Zemana, upozornily už počátkem listopadu Lidové noviny. Jedním z důvodů je podle deníku pirátský postoj k Izraeli, který je v rozporu se Zemanovou podporou židovského státu. Piráti totiž zastávají v případě izraelsko-palestinského konfliktu opatrnější a méně jednoznačný postoj.

Politolog Jan Kubáček v pořadu iDNES.cz Rozstřel uvedl, že si Lipavský nabíhá na vidle. „Překvapuje mě taktika pana Lipavského. Razí jedinou misi, nechce se dohodnout a před Milošem Zemanem mává červeným šátkem,“ okomentoval možného kandidáta na post ministra zahraničních věcí.

Prezident dodal, že nechce brzdit ustavení vlády, a proto Fialovi poradí, aby buďto obsadil resort sám, nebo tím pověřil některé z členů vlády. Jak to nakonec dopadne, ukáže až čas.

Zdroj: CNN Prima News, iDnes.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte