Děsivá prognóza. Běžné výdaje se českým domácnostem prodraží až o desetitisíce korun

 Události 
07. listopadu 2021 10:21 / Naďa Stehlíková
  34
📷
1 fotografie v galerii
Lidé si příští rok budou muset sáhnout podstatně hlouběji do kapsy Shutterstock
České domácnosti čekají krušné časy, zdražování totiž letoškem zdaleka nekončí. Podle odhadů expertů se příští rok zvýší výdaje čtyřčlenné domácnosti až o jeden měsíční plat.

Česká národní banka odhaduje pro příští rok sedmiprocentní inflaci a třeba potravináři hlásí zdražení ještě výraznější. Potraviny zdraží o 15, hypotéky a energie až o 20 procent. Takovými čísly ekonomové plní média již týdny. Když se ale čísla převedou do reality, výsledek překvapí, informuje o tom CNN Prima News.

Třeba za jídlo průměrná česká rodina ročně utratí lehce přes 30 tisíc korun na hlavu. Příští rok za něj už podle odhadů zaplatí o 4 500 víc. Výdaje za bydlení se zase nejspíš zvednou o 5 500. Podle České národní banky by život v tuzemsku jako celek měl zdražit o sedm procent, tedy přes 10 tisíc ročně.

V nejčernějších scénářích by celkové náklady na člena domácnosti mohly narůst až o 22 500 korun. Ne na každého totiž zdražování dopadne stejně. „Inflace více dopadá na lidi v regionech, méně na Prahu. Více dopadá také na starší, na penzisty. Je to dáno složením jejich spotřebního koše. To znamená, že starší lidé mají v tom koši věci jako energie a jídlo, které více zdražují. Mladší lidé tam mají často elektroniku a jiné věci, které jsou na to zdražovaní méně náchylné,“ vysvětlil  pro CNN Prima News ekonom Dominik Stroukal.

Pro čtyřčlennou rodinu by tak náklady mohly narůst až o jeden měsíční plat. A to nepočítáme třeba dražší dovolené nebo splátky hypoték. Tam si za rok připlatí až 42 tisíc korun. Ne všichni to ale vidí tak černě.

„Já osobně chci být trošku optimista. To zdražování přichází ve chvíli, kdy lidem dost citelně v posledních letech rostly příjmy. Jsme na tom dost možná, dalo by se říci, velmi podobně po celou dobu,“ řekl finanční poradce Ondřej Hatlapatka.

Zdražování začne zpomalovat nejdříve za dva roky, míní ekonomové. Do té doby podle nich peněženkám uleví jenom případné zvyšování platů.

Zdroj: CNN Prima News.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít