Odborník varuje vládu. Zvyšovat v této době minimální mzdu je nepřijatelné

 Události 
05. listopadu 2021 10:08 / Naďa Stehlíková
  10
📷
1 fotografie v galerii
Maláčová chce prosadit zvýšení minimální mzdy na 18 tisíc korun, odborníci před tím ale varují Pixabay
V době, kdy se česká ekonomika potřebuje zotavit z následků koronakrize a dopadů omezeného podnikání, považuje Hospodářská komora návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšení minimální mzdy od ledna na rovných 18 000 Kč za nepřijatelný. O růstu minimální mzdy bude dnes jednat vláda.

Navýšení o 2 800 Kč způsobí komplikace zejména menším a středním firmám, které v posledním roce a půl vyčerpaly velkou část finančních rezerv. 

Hospodářská komora upozorňuje na to, že současný návrh na růst minimální mzdy není výsledkem jednání tripartity, která se na výsledné částce na posledním zasedání neshodla. „Navržená částka se naprosto vymyká ekonomické realitě. Náš současný křehký hospodářský růst je založený především na stabilitě firem, kterým teď nemůžeme házet klacky pod nohy,“ je přesvědčen prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Podle Komory by se agendou minimální mzdy měla zabývat až nová vláda, jak ostatně v posledních týdnech naznačil i předseda vlády Andrej Babiš (ANO). „Minimální mzda potřebuje zejména odpolitizování a dlouhodobou změnu koncepce. Považuji za nezbytné jít cestou změny zákona a navázání nejnižšího výdělku na ekonomické predikce ministerstva financí, nikoliv na požadavky odborů a některých politiků,“ dodal Dlouhý. Právě návrh změn výpočtu minimální mzdy je jedním z 34 doporučení nové vládě „Cesta ke svvobodnému podnikání a prosperitě“ zpracovaných Hospodářskou komorou.

Na hodnotu minimální mzdy je navíc navázáno dalších sedm mzdových tříd pro dané profese. Právě institut tzv. zaručených mezd Hospodářská komora dlouhodobě považuje za přežitek, který by se měl pro podnikatelský sektor úplně zrušit. „Pokud veřejný sektor považuje zaručené mzdy za nezbytné, ať je pro státní zaměstnance zachová. V privátní sféře jsou ale kontraproduktivní a v mnoha případech omezující,“ vysvětlil Dlouhý. 

Pokud by vláda odsouhlasila návrh ministryně Jany Maláčové (ČSSD) a navýšila minimání mzdu na 18 tisíc korun, jednalo by se v absolutních částkách o nejvyšší zvýšení minimální mzdy v historii. Doposud byl nejvyšší nárůst o 1 250 Kč v roce 2019. Podle Maláčové je aktuálně při nízké nezaměstnanosti čas na tlak na růst výdělků.

Zdroj: Hospodářská komora ČR, podnikatel.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...