Flegr nešokuje jen tím, jak vypadá, ale i tím, co říká, opřel se do vědce poslanec Nacher

 Koronavirus 
08. listopadu 2021 20:37 / Naďa Stehlíková
  7
📷
1 fotografie v galerii
Jaroslav Flegr si myslí, že v lednu pandemie skončí Se souhlasem Face To Face
Evoluční biolog Jaroslav Flegr je velkým zastáncem očkování a na svém Twitteru dokonce napsal, že pokud by byl v nemocnicích nedostatek ventilátorů, měli by lékaři na přístroje napojit přednostně naočkované pacienty. Jeho slova vyvolala velmi vášnivou debatu a poslanec Patrik Nacher (ANO) se do vědce pustil s tím, že šokuje nejen tím, jak vypadá, ale i tím, co říká.

Už na počátku listopadu Jaroslav Flegr prohlásil, že se připravuje na vánoční lockdown a předvídal, že se velmi rychle začnou plnit nemocnice covidovými pacienty. „ Ačkoliv věřím, že vláda lockdown opravdu nechce, tak ho bude muset udělat, nebo si ho lidé zařídí sami. Nemocnice se přeplní. Nemůže za to virus, ale my,“ řekl pro CNN Prima News Flegr.

Je přesvědčen, že nás čeká nejsilnější vlna co do počtu nakažených a kvůli variantě delta bude covid více zabíjet neočkované. Je podle něj klíčové se očkovat, podat třetí dávku ohroženým a později všem. Jeho výroky často budí velké vášně. A nejinak tomu bylo, když na svém Twitteru vyzval k upřednostnění očkovaných pacientů před neočkovanými ve chvíli, kdy se dostanou do nemocnice. Až budou v prosinci lékaři váhat, na koho se dostane ventilátor, měli by dostávat přednost očkovaní. Předčasná smrt očkovaného i neočkovaného je stejná tragédie. Pozůstalí se však lépe vyrovnají se smrtí neočkovaného. Byla to jeho volba, cenil si svobody více než svého života,“ napsal Flegr na Twitteru.

Na tento výrok okamžitě lidé reagovali. Někteří s ním souhlasili, ale většina jeho výrok odsoudila. Mezi nimi i poslanec Patrik Nacher (ANO). „Očkovaní to neměli dostat, neměli to přenášet, to už víme, že neplatí, ale nemají mít těžký průběh, tak proč to strašení? O tom, že někteří se nemohou ze zdravotních důvodů očkovat, nemluvě. Tady už jsou slova zbytečná. Flegr šokuje tím, jak vypadá, a teď mnohem více i tím, co říká,“ odpověděl Flegrovi prostřednictvím Twitteru Nacher.

Flegr si ale za svým vyjádřením stojí. Jedné z uživatelek Twitteru, která mu v komentářích napsala, že podobnými výroky rozděluje společnost a připomenula, že lidský život je stejně cenný, ať už vakcínu máš, či ne, Flegr odpověděl: „Co jste, prosím, nerozuměla na větě: Předčasná smrt očkovaného i neočkovaného je stejná tragédie?“

Flegr je přesvědčený, že okolní státy přistoupí k povinnému očkování, u nás to ale podle něj průchozí nebude, uvedl to v rozhovoru pro reflex.cz. Přitom případné nové varianty viru budou neočkované zabíjet čím dál více, domnívá se Flegr. Pevně ale věří, že lednová pandemická vlna bude tou poslední. Pokud tedy nepřijde jiná varianta viru, která bude ještě zákeřnější, než je delta. Věří také, že příští rok bude k dispozici vakcína, která bude účinná proti více typům virů, a to i těm, které se teprve v budoucnu objeví.

Zdroj: Twitter, CNN Prima News, reflex.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...