Nadační fond Neuron ukončil spolupráci se svým zakladatelem Janečkem. Český slavík byl už přes čáru

 Události 
22. listopadu 2021 07:12 / Naďa Stehlíková
  6
📷
1 fotografie v galerii
Matematik Karel Janeček je velkým odpůrcem očkování, vědci se od jeho názoru distancují Depositphotos
Nadační fond Neuron ukončil spolupráci s matematikem a podnikatelem Karlem Janečkem kvůli jeho proslovu během pátečního vyhlášení hudební ankety Český slavík. A to přesto, že Janeček fond zakládal a patřil dosud k jeho výrazným mecenášům.

Janeček během vysílání pořadu Český slavík mimo jiné kritizoval protiepidemická opatření vlády a případné očkování dětí. Jak píší lidovky.cz, fond se od jeho vyjádření distancoval. Podle představitelů Neuronu popírá vědecké důkazy a zejména zlehčuje průběh nemoci covid-19 u dětí. Stanovisko v neděli publikoval na svém webu. Janeček v roce 2010 fond Neuron založil.

„Naše poslání je podporovat vědu založenou na faktech, která vede ke zlepšení života a ve které není místo pro nepodložené názory, ideologie nebo domněnky. Jsme nezávislí na jednání nebo názorech jakékoli konkrétní osoby,“ uvedl fond v prohlášení, pod kterým je podepsáno několik vědců včetně předsedy Vědecké rady nadačního fondu Jana Konvalinky.

„Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje,“ prohlásil mimo jiné v pátek Janeček. V sobotu uvedl, že sociální zodpovědnost k umění patří. Podle něj je zodpovědné a správné vyjádřit veřejně vlastní názor na tak závažnou věc, jakou je očkování dětí proti nemoci, která jim podle něj přímo nijak neškodí. Janeček za obnovením hudební ankety Český slavík po čtyřech letech stojí.

Fond poukázal na to, že v poslední době sílí Janečkovy mediální aktivity, ve kterých Neuron zmiňuje. „K tomu správní rada uvádí, že pan Janeček o fondu nerozhoduje a na jeho chod nemá žádný vliv. Je pouze historickým zakladatelem a do letošního roku jedním z desítky mecenášů,“ uvedl fond. Janečkovy názory jsou podle prohlášení fondu soukromé a v případě vakcinace jsou v příkrém rozporu s poznáním nejlepších vědců, se kterými Neuron spolupracuje. „Vzhledem k jeho prohlášením není další spolupráce mezi NF Neuron a Karlem Janečkem možná,“ dodal fond.

Nadační fond Neuron má za cíl zvýšit prestiž vědců v Česku. Od roku 2010 ocenil téměř 100 vědců a vědkyň.

Zdroj: lidovky.cz, Nadační fond Neuron.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...