Flegr zkritizoval vládní opatření. Bavorský model všechno zhorší, brzy budou JIP praskat ve švech a lockdown bude nevyhnutelný

 Koronavirus 
19. listopadu 2021 07:50 / Naďa Stehlíková
  36
📷
1 fotografie v galerii
Podle Jaroslava Flegra nás v souvislosti s covidem čekají krušné časy Profimedia
Bavorský model covidovou situaci v Česku rapidně zhorší, tvrdí biolog Jaroslav Flegr. Už brzy podle něj nastane rozpad nemocniční péče, oddělení JIP budou praskat ve švech a zavedení lockdownu bude nevyhnutelné. Vláda udělala chybu, je přesvědčený odborník.

Nová opatření, která vláda schválila ve čtvrtek, nepomůžou, ale situaci ještě zhorší, tvrdí Flegr. „Domnívám se, že závěr roku bude lepší než to, co nás čeká na konci listopadu a v prvním týdnu v prosinci,“ uvedl Jaroslav Flegr pro CNN Prima News. „Opět se nám rozpadne nemocniční péče, budou plné JIP, všude bude covidárium a zase se zavede lockdown. Za 14 dnů po lockdownu budou čísla opět klesat,“ doplnil biolog.

Obává se také toho, že se současná covidová vlna protáhne a spojí se s tou lednovou. „Která samozřejmě bude horší. Víme, že infekčnost tohoto viru v zimě rapidně stoupá. Takže osobně tipuju, že budou vlny dvě a na konci roku to bude o něco lepší než v polovině prosince,“ vysvětlil.

Vzhledem k zhoršující se epidemické situaci vláda od pondělí zavádí takzvaný bavorský model. Od 22. listopadu se s výjimkami nebudou uznávat testy jako covidový certifikát.

„Bavorský model situaci nepomůže, ale přesněji řečeno ji ještě zhorší. Vláda to udělala přesně opačně. Dnes je jasné, že infekčnost se liší u očkovaných a neočkovaných jen minimálně. Nebezpečné jsou obě skupiny. Naopak testy, které vláda přestane od pondělí uznávat, ukazují, jestli je člověk infekční, nebo není,“ uvedl Flegr.

Jediné, co je podle něj z nových opatření rozumné, je návrat testování do škol a zaměstnání. Školy a firmy jsou místy, kde vláda testování zachovala. „To by pomoci mohlo, ale zase chtělo by to PCR testy, ne antigenní. Předpokládám však, že k něčemu takovému se vláda nechystá,“ uzavřel Flegr.

Zdroj: CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hezounek Ryan Gosling se stal hvězdou kampaně módního domu Gucci

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...