Pracovnice očkovacího centra opatřily desítkám lidí falešné certifikáty. Hrozí jim vězení

 Události 
05. ledna 2022 08:16 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Policité rozkryli případ falešných očkovacích certifikátů Depositphotos
Několikaleté vězení hrozí čtveřici žen, které se podílely na falšování certifikátů o prodělaném očkování proti covidu-19. Padělaný dokument opatřily více než 70 lidem a na úplatcích si přišly na více než půl milionu korun.

Dvě ženy si zajišťovaly zájemce o očkovací certifikát bez očkování a další dvě ženy pracovaly ve vsetínském očkovacím centru a evidovaly zájemce do příslušných systémů, aniž by očkování skutečně absolvovali. První dvě podvodnice jsou podezřelé z trestných činů přijetí úplatku (trestní sazba až pět let) a padělání a pozměnění veřejné listiny (až tři roky). Pracovnice očkovacího centra jsou obviněny z padělání a pozměnění veřejné listiny, mladší z dvojice je pak podezřelá i z přijetí  úplatku a vzhledem k tomu, že zničila více než 70 dávek vakcíny, tak i z poškození cizí věci, uvedl na svém webu policie.cz Policie České republiky.

"Ženy tuto činnost prováděly nejméně od září loňského roku a certifikát tak získalo minimálně 74 lidí napříč republikou. Vydání dalších osmi falešných certifikátů zabránili vsetínští kriminalisté," poznamenal vrchní policejní inspektor Petr Jaroš.

"Ženy fungovaly velmi organizovaně. Zprostředkovatelky posílaly potřebné údaje o zájemcích pracovnici očkovacího centra a následně vybíraly od zájemců částky od dvou do sedmi tisíc za jednu dávku. Tyto úplatky celkem dosáhly téměř půlmilionové hodnoty. Policistům se podařilo zajistit finanční prostředky v řádech statisíců korun. Jedna z pracovnic za navádění dat do systému dostala kosmetiku v několikatisícové hodnotě, druhá žádnou úplatu, ať materiální či finanční, nedostala," uvedl Jaroš také na webu nemocnice-vs.cz.

Ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková například na webu ceskenoviny.cz uvedla, že nemocnice obdržela od veřejnosti počátkem prosince informaci, že by k uvedenému jednání mohlo v nemocnici docházet. "Tento podnět jsme společně s trestním oznámením ihned předali Policii ČR. Dosud jsme v rámci vyšetřování vázáni mlčenlivostí. Na základě zveřejnění zprávy Policií ČR jsme ji nyní požádali o sdělení jmen osob, které se na této činnosti podílely," uvedla Prousková. Dodala, že jedna osoba nemocnici skutečnost sama sdělila a požádala o ukončení pracovního poměru. Na potvrzení dalšího jména nemocnice čeká. "Současně jsme prověřili všechny nastavené postupy v očkovacím centru, oprávněné přístupy do informačních systémů a tak dále. Nedošlo k systémovému pochybení, ale k selhání jednotlivců," uvedla Prousková.

Certifikáty o očkování proti covidu-19 budou od 1. února platit pouze devět měsíců až od 1. února. Ministerstvo zdravotnictví vychází z nařízení Evropské unie, která platnost od 1. února zavádí pro všechny členské státy. Po devíti měsících od dokončeného očkování bude třeba absolvovat přeočkování, zatím není jasné, o kolik platnost certifikátu prodlouží. Týkat se to tak bude lidí, kteří byli očkovaní do 1. května.

Zdroj: Policie ČR, Vsetínská nemocnice, České noviny.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve