Kalousek bude dohlížet na hospodaření VZP. Říká, že neměl na vybranou

 Události 
31. prosince 2021 08:43 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Miroslav Kalousek se vrací do veřejného života, bude dohlížet na hospodaření VZP Shutterstock
Miroslav Kalousek míří do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Přemluvil ho k tomu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Příteli se těžko říká ne, prohlásil Kalousek.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nominovat bývalého ministra financí a předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Měl by se stát místopředsedou rady, řekl Respektu. „Stál jsem o to, aby byl Miroslav Kalousek členem správní rady VZP a chci zároveň, aby byl místopředsedou správní rady, protože ho považuji za vynikajícího ekonoma a za člověka, který neplýtvá prostředky,“ uvedl Válek.

Spoluzakladatel TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek se tak po lednovém odchodu z Poslanecké sněmovny zřejmě vrátí do veřejné sféry. Pro iDNES.cz řekl, že nominaci přijme. „Když vás bývalý kolega a přítel požádá o pomoc, tak se těžko říká ne. To v zásadě nemáte na vybranou. Co jsem měl dělat,“ vyjádřil se k nominaci do správní rady Miroslav Kalousek.

Ve správní radě by podle Válka měli být ekonomové a lidé, kteří rozumějí financování. „Ukecal jsem ho. Za mě je výborný kandidát na člena správní rady VZP. Osobně si jej velmi vážím,“ dodal Válek s tím, že v radě by měl být také místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS).

Funkční období člena správní rady je podle zákona o VZP čtyři roky. Zákon také počítá s tím, že dostává odměny. Správní rada VZP se pravidelně obměňuje po parlamentních volbách podle složení Sněmovny. Má 30 členů. Z toho 20 volí Sněmovna, o deseti rozhoduje vláda. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) by měl o nominacích rozhodnout v lednu.

„Člen orgánu Pojišťovny nevykonává svou funkci v pracovněprávním vztahu k Pojišťovně. Člen orgánu Pojišťovny má nárok na náhradu výdajů spojených s výkonem funkce a za výkon funkce mu lze poskytnout odměnu ve výši stanovené ve zdravotně pojistném plánu,“ uvádí norma.

Například v roce 2013 byl podle údajů zveřejněných VZP průměrný roční příjem člena správní rady 298 679 korun, v roce 2014 to bylo 292 911 korun a v roce 2015 dosahoval výše 295 536 korun před zdaněním. V roce 2018 dostával člen správní rady VZP, který se zúčastní zasedání rady a je členem aspoň jedné odborné komise, měsíčně 27 tisíc korun hrubého, uvedla Česká televize.

VZP je nejstarší a největší českou pojišťovnou. Od jejího vzniku uplyne 1. ledna 30 let. Má asi 5,9 milionu klientů. Mezi hlavní činnosti VZP, které nyní konkuruje šest dalších zdravotních pojišťoven, patří zajišťování výběru pojistného a úhrada zdravotní péče jejích klientů. Vede také registr pojištěnců veřejného zdravotního pojištění a je správcem zvláštního účtu veřejného zdravotního pojištění.

Správní rada může například jmenovat či odvolávat ředitele, navrhuje zdravotně pojistný plán, rozhoduje o schválení organizačního řádu pojišťovny, účetních závěrek a výročních zpráv.

Zdroj: Respekt, iDnes.cz, České noviny, vzp.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47