V Česku skončil nouzový stav. Přijdou však nová omezení a zákazy

 Události 
26. prosince 2021 08:49 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Na akce i do restaurací budou nadále moci přijít až na výjimky jen lidé, kteří mají dokončené očkování nebo covid v posledním půl roce prodělali Depositphotos
O půlnoci skončil v Česku nouzový stav, který platil kvůli epidemii koronaviru od 26. listopadu. Restaurace, bary, diskotéky, kasina a obdobné provozovny tedy nebudou muset od Štěpána zavírat ve 22:00. Přestane také platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Přijdou ale nová omezení, píše server iDnes.cz.

Kvůli epidemii ale dál platí mnohá omezení. Na kulturní akce může maximálně tisíc sedících lidí, přičemž v případě, že se nesedí, může akci navštívit maximálně sto osob. Jak informuje server iDnes.cz, nová koaliční vláda Petra Fialy se totiž rozhodla, že poslance o prodloužení nouzového stavu nepožádá a se šířením nákazy hodlá bojovat s pomocí pandemického zákona.

Zpřísnění opatření přijde v období kolem Silvestra. Od 29. prosince do 2. ledna se veřejných a soukromých akcí nebude moct účastnit víc než 50 lidí bez místa k sezení. U stolu v restauraci se povolený počet lidí sníží ze šesti na čtyři, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Na akce i do restaurací budou nadále moci přijít až na výjimky jen lidé, kteří mají dokončené očkování nebo covid v posledním půl roce prodělali. Provozovatelé a organizátoři budou muset kontrolovat covidové certifikáty pomocí aplikace k načtení QR kódů.

V prvních 14 dnech nového roku se budou testovat žáci, studenti a zaměstnanci škol dvakrát týdně, a to všichni bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19 v posledním půlroce. Testování se uskuteční vždy v pondělí a ve čtvrtek. Testovat se bude antigenními testy, které prošly kontrolou kvality. Následně se pak od 17. ledna bude testovat každé pondělí.

V souvislosti s nouzovým stavem policisté evidovali ke čtvrtku 4356 porušení krizového zákona, řekl pro server ceskenoviny.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Skoro polovinu evidovaných porušení, konkrétně 2092, předali k řešení správním úřadům. Postihů policisté uložili 850.

Nouzový stav vyhlásila na 30 dnů bývalá vláda Andreje Babiše, aby mohla zavést některé plošné restrikce k omezení šíření nákazy. Pandemický zákon je neumožňuje. Vedle nočního zavírání restaurací, barů, klubů a dalších podobných podniků mezi 22:00 a 5:00 a zákazu pití alkoholu na veřejnosti posloužil stav nouze zejména k zákazu pořádání vánočních trhů. Někteří provozovatelé však tento zákaz obcházeli, když trhy označili například za farmářské.

Nová sněmovní většina ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů rozhodnutí Babišovy vlády o vyhlášení nouzového stavu respektovala. Snahy opoziční SPD, aby poslanci jednali o zrušení nouzového stavu, ve Sněmovně potřebnou podporu nenalezly.

Ve středu 29. prosince Fialova vláda posoudí údaje z Británie a Dánska o tom, zda nová varianta koronaviru omikron způsobuje vážné onemocnění u seniorů a rizikových pacientů, a podle toho případně nastaví další protiepidemická opatření. Už od neděle 26. prosince budou mít laboratoře povinnost vyšetřovat pozitivní vzorky u lidí s příznaky covidu-19 testem, který může omikron odhalit.

Zdroj: iDnes.cz, ČT24, České noviny.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...