Sopečné výbuchy ochlazují podnebí. Meteorologové už naznačili, jaké bude letošní léto

 Počasí 
25. ledna 2022 06:49 / Naďa Stehlíková
  22
📷
1 fotografie v galerii
Někdy sopečné výbuchy klima neovlivní, záleží na tom, zda uvolněný oxid siřičitý pronikne až do stratosféry Depositphotos
Nedávný výbuch podmořské sopky u Tongy může mít vliv na podnebí. Meteorologové už naznačili, jestli letos můžeme očekávat chladnější léto.

Satelitní data ukazují, že se prach, popel a sopečné plyny z nedávné erupce podmořské sopky u Tongy dostaly až do výšky 30 kilometrů, tedy do stratosféry. Tam jsou sopečné částice schopné vydržet dlouho a mohou se rozšířit na velké vzdálenosti. Právě to může způsobit ochlazení klimatu, informovala o tom pro tn.nova.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

K tomu, aby sopečné erupce měly dopad na celosvětové klima, je nutné, aby zejména oxid siřičitý, který se při erupcích uvolňuje, pronikl až do stratosféry – tedy zhruba do výšek nad 15 kilometrů. Pokud zůstane níže, v troposféře, je prostřednictvím srážek během několik dnů až týdnů vymyt a z atmosféry odstraněn, informuje server in-pocasi.cz. Stratosféra se ale vyznačuje podstatně stabilnějším zvrstvením teploty, proto tam plyn setrvá výrazně déle. Působením vlhkosti a slunečního záření se postupně transformuje na malé kapičky, které dobře pohlcují přicházející sluneční záření, a tím tak stíní zemský povrch, na který dopadá méně energie a ochlazuje ho.

"Ve stratosféře jsou tyto částice schopné se udržet dlouhodobě, urazit velké vzdálenosti a působením slunečního záření a vlhkosti se přeměnit v síranový aerosol. Ten následně pohlcuje sluneční záření, a ochlazuje tak podnebí. Ve stratosféře tyto částice mohou vydržet až tři roky, a proto velké výbuchy sopek mohou ovlivnit klima i na několik let," upřesnila Honsová.

Naposledy podnebí ovlivnil výbuch sopky Pinatubo na Filipínách v roce 1991. Za zmínku stojí i exploze sopky Laki na Islandu v roce 1783, která způsobila v Evropě rok bez léta a mrazivou zimu roku 1784 ukončila velkými povodněmi na Vltavě.

Podle meteorologů může nedávný výbuch sopky u Tongy ovlivnit i letošní léto. "Otázkou zůstává, zda se do stratosféry dostalo tolik prachu a plynů po erupci u Tongy, aby to dokázalo sluneční záření v blízké budoucnosti výrazně utlumit, a erupce tak vedla k měřitelnému ochlazení podnebí. Zatím to vypadá, že množství oxidu siřičitého naštěstí nebylo tak velké, protože erupce trvala příliš krátce," dodala Honsová.

Zdroj: tn.nova.cz, in-pocasi.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda