Sopečné výbuchy ochlazují podnebí. Meteorologové už naznačili, jaké bude letošní léto

 Počasí 
25. ledna 2022 06:49 / Naďa Stehlíková
  22
📷
1 fotografie v galerii
Někdy sopečné výbuchy klima neovlivní, záleží na tom, zda uvolněný oxid siřičitý pronikne až do stratosféry Depositphotos
Nedávný výbuch podmořské sopky u Tongy může mít vliv na podnebí. Meteorologové už naznačili, jestli letos můžeme očekávat chladnější léto.

Satelitní data ukazují, že se prach, popel a sopečné plyny z nedávné erupce podmořské sopky u Tongy dostaly až do výšky 30 kilometrů, tedy do stratosféry. Tam jsou sopečné částice schopné vydržet dlouho a mohou se rozšířit na velké vzdálenosti. Právě to může způsobit ochlazení klimatu, informovala o tom pro tn.nova.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

K tomu, aby sopečné erupce měly dopad na celosvětové klima, je nutné, aby zejména oxid siřičitý, který se při erupcích uvolňuje, pronikl až do stratosféry – tedy zhruba do výšek nad 15 kilometrů. Pokud zůstane níže, v troposféře, je prostřednictvím srážek během několik dnů až týdnů vymyt a z atmosféry odstraněn, informuje server in-pocasi.cz. Stratosféra se ale vyznačuje podstatně stabilnějším zvrstvením teploty, proto tam plyn setrvá výrazně déle. Působením vlhkosti a slunečního záření se postupně transformuje na malé kapičky, které dobře pohlcují přicházející sluneční záření, a tím tak stíní zemský povrch, na který dopadá méně energie a ochlazuje ho.

"Ve stratosféře jsou tyto částice schopné se udržet dlouhodobě, urazit velké vzdálenosti a působením slunečního záření a vlhkosti se přeměnit v síranový aerosol. Ten následně pohlcuje sluneční záření, a ochlazuje tak podnebí. Ve stratosféře tyto částice mohou vydržet až tři roky, a proto velké výbuchy sopek mohou ovlivnit klima i na několik let," upřesnila Honsová.

Naposledy podnebí ovlivnil výbuch sopky Pinatubo na Filipínách v roce 1991. Za zmínku stojí i exploze sopky Laki na Islandu v roce 1783, která způsobila v Evropě rok bez léta a mrazivou zimu roku 1784 ukončila velkými povodněmi na Vltavě.

Podle meteorologů může nedávný výbuch sopky u Tongy ovlivnit i letošní léto. "Otázkou zůstává, zda se do stratosféry dostalo tolik prachu a plynů po erupci u Tongy, aby to dokázalo sluneční záření v blízké budoucnosti výrazně utlumit, a erupce tak vedla k měřitelnému ochlazení podnebí. Zatím to vypadá, že množství oxidu siřičitého naštěstí nebylo tak velké, protože erupce trvala příliš krátce," dodala Honsová.

Zdroj: tn.nova.cz, in-pocasi.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...