Meteorologové se nemýlili. Kvůli silnému větru už tři kraje hlásí problémy na silnicích

 Počasí 
28. ledna 2022 08:52 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Na českých silnicích komplikuje dopravu silný vítr a sníh Depositphotos
Do Česka dorazil silný vítr, což na mnoha místech komplikuje jízdu řidičům. První problémy už hlásí tři kraje.

Kvůli silnému větru se na cestách vytvářejí sněhové jazyky, jinde zase na vozovky padají stromy a na řadě míst sněží, což zhoršuje viditelnost.

Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné například komunikace v Libereckém kraji. Jízdu řidičům ztěžuje sněžení, vítr, sněhové jazyky i popadané stromy. Jak informovaly České noviny, na horách jsou ráno teploty pod nulou, v ostatních částech kraje mezi jedním až čtyřmi stupni Celsia nad nulou.

Meteorologové varují před silným větrem. Očekávají místy nárazy větru o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky. Ráno podle dopravní policie spadl strom na silnici I/14 u Jablonce nad Jizerou na Semilsku na autobus, u Nového Boru na Českolipsku zase najel jiný autobus do větve. Obě nehody se zřejmě obešly bez zranění. Padlý smrk na Semilsku ráno zablokoval i silnici I/10 před Harrachovem a jiný smrk silnici u Semil.

Kvůli přeháňkám je sníh místy i na hlavních silnicích ve směru do Jablonce, do Jizerských hor a Krkonoš. Na vozovkách nižší třídy v těchto horách je ujetá nebo zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. V Lužických horách na Českolipsku jsou na silnicích zbytky sněhu. Povrchy vozovek v kraji jsou jinak převážně mokré, na Českolipsku suché či vlhké.

Přes den očekávají meteorologové proměnlivou velkou oblačnost, místy se sněhovými přeháňkami, které budou na horách četnější. V nižších polohách budou srážky dešťové nebo smíšené. Nejvyšší denní teploty budou mezi dvěma až pěti stupni Celsia, na horách se teplota zřejmě nad nulu nedostane.

V Pardubickém kraji leží ve výše položených oblastech na silnicích nový sníh. Místy může být zledovatělý, někde se také tvoří sněhové jazyky. Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné.

Se sněhem musejí řidiči počítat v okolí Hlinska, Lanškrouna, Ústí nad Orlicí, Poličky nebo Žamberka. V oblasti Skutče, Hlinska a v Železných horách vznikají vlivem větru sněhové jazyky. Silnice I/11 mezi obcí Jablonné nad Orlicí a Červená Voda přes Suchý Vrch je sjízdná pouze se sněhovými řetězy.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji zataženo, foukal silný a často nárazový vítr. Na mnoha místech sněžilo nebo padal déšť se sněhem. Teploty se pohybovaly mezi minus dvěma a plus čtyřmi stupni Celsia.

Na silnicích Vysočiny se tvoří sněhové jazyky. Sněhu moc od čtvrtka nepřipadlo, ale je silný vítr, řekl pro České noviny dispečer krajské správy a údržby Dalibor Tomšů. Některé úseky musejí silničáři prohrnovat opakovaně, mimo jiné hlavní tah 38 u Želetavy. Chemicky udržované vozovky jsou jinak mokré, na zbývajících je ujetý sníh s drtí. Vítr bude podle meteorologů hodně foukat i přes den a o víkendu.

Kvůli sněhovým jazykům mohou být podle dispečera v některých místech silnice obtížně průjezdné pro kamiony. "Ale je to velice lokální, podle toho, jestli tam jsou lesy nebo to je otevřený terén," uvedl.

Hasiči vyprošťovali autobus uvízlý v závějích okolo 05:00 u Opatova na Třebíčsku, použít museli automobilový jeřáb. Jak uvedli na svém webu, zraněný nikdo nebyl.

Vítr dnes může mít na Vysočině v nárazech rychlost i 80 kilometrů v hodině, na většině území budou sněhové přeháňky. Sněhové jazyky se dají čekat hlavně v polohách nad 600 metry nadmořské výšky, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Nejvyšší odpolední teploty budou mezi jedním až čtyřmi stupni Celsia, vítr by měl k večeru částečně slábnout.

Zdroj: České noviny, Policie ČR, HZS ČR.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu