Pytláky v ČR čekají vyšší tresty. Problém pytláctví tkví ale podle odborníků v něčem jiném

 Události 
05. října 2021 17:21 / Naďa Stehlíková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pytlákům hrozí tučnější pokuta Pixabay
Ministerstvo zemědělství společně s Policií ČR zvýšilo sazby za nelegálně ulovenou zvěř. Ceny se zvýšily poprvé za 11 let. Problém pytláctví v Česku to ale podle odborníků řeší jen minimálně.

Nové taxy za nelegálně ulovenou zvěř a ryby začaly platit ode dneška. Podle ministerstva jde o učinnější zbraň na pytláky, odborníci jsou ale mírnější. Dokud podle nich nezačne v tomto ohledu více pracovat policie, žádné tresty problematiku nelegálně zabitých zvířat nevyřeší.

Vyšší pokuty se týkají běžné zvěře, například jelenů, srnců, muflonů či zajíců. Hodnota nelegálně zabitého jelena evropského stoupne podle nových pravidel na 33 700 korun z dosavadních 29 300 korun, prasete divokého na 26 705 z 22 900 korun a srnce obecného na 28 000 ze současných 15 900 korun. Sazba se změní u všech druhů lovné zvěře, včetně ptáků a ryb.

"Nový ceník se přizpůsobuje inflaci za 11 let, kdy prošel poslední úpravou, a především odráží rostoucí částky, které jsou nutné k nápravě situace a pořízení náhrady za neoprávněně ulovenou zvěř. Taxy tak zahrnují nejenom samotnou hodnotu zvěře, ale i nutnou práci veterinářů, myslivců, náklady na pořízení pastí, karanténní péči nebo odchyt a vypuštění nových jedinců zvěře," vysvětlil mluvčí Ministerstva zemědělství ČR Vojtěch Bílý.

Vodítko pro policii

Sazebník má sloužit jako vodítko pro policii při jejím rozhodování v případech pytláctví. Reflektuje nedávné zvýšení hranice z 5 na 10 tisíc korun výše škody, která je podle trestního zákoníku limitem pro možné stíhání za trestný čin. Pokud někdo způsobí škodu vyšší než 10 tisíc korun, řeší už tento případ soud a obviněnému hrozí vězení, což se týká i pytláctví. Pokud je škoda nižší než 10 tisíc, má přestupek na starosti správní orgán, většinou obec, která může provinilci například udělit pokutu.

Sazebník za ryby bude platný pro ryby upytlačené v rybářských revírech i za ty z rybníkářství. Ceny se odvíjejí podle druhu, věkové kategorie a skupin ryb. Tento sazebník rovněž poslouží k vyplácení kompenzací za škody způsobené mimořádnými situacemi, jako jsou například povodně, sucho nebo havarijní úhyny a náhrady při zdolávání nebezpečných nákaz podle zákona o veterinární péči. 

Kde je zakopaný pes

Problém pytláctví tkví ale podle odborníků v něčem jiném. "Za zvýšení sankcí jsme samozřejmě rádi, ale nejvíce nás trápí pytlačení chráněných druhů. Ročně u nás pytláci zabijí  podle našich odhadů až stovky chráněných živočichů, ať už jde o rysy, medvědy, vlky, vydry či dravce. Jenže dokud se na pytláctví policisté více nezaměří, žádný trest nepomůže. Protože když žádného pytláka neusvědčí, není koho trestat," poznamenal pro Instory.cz Miroslav Kutal, který se ochraně šelem věnuje na Mendelově univerzitě Brně a v Hnutí Duha. Sazebník pro zvláště chráněné organismy má ve své kompetenci Ministerstvo životního prostředí. "Ale nejde jen o výši trestu nebo pokuty. Daleko účinnější zbraní proti pytlákům by bylo zřízení specializované policejní jednotky," je přesvědčen Kutal.

Česká republika si v tomto směru může vzít příklad z ostatních států, kde se díky speciálním policejním jednotkám daří pytláctví potírat. "Dobře v tomto směru fungují policejní složky ve Skandinávii, ale i třeba na Slovensku. Náš stát nemá dostatečnou kapacitu tyto činy odhalovat. A je to samozřejmě i o malé prevenci.. Pokud by policisté v noci do lesů jezdili a kontrolovali, co si kdo v autě z lesa veze, určitě by to mělo větší efekt," dodal Kutal.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod