Čechy začala výše státního dluhu silně znepokojovat. Nejvíce voliče SPD

 Události 
26. října 2021 06:12 / Naďa Stehlíková
  3
📷
1 fotografie v galerii
Čechy začala výše státního dluhu silně znepokojovat Depositphotos
Češi se začínají výše státního dluhu hodně obávat. Vyplynulo to z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Vnímání míry zadlužení státu jako závažného problému narostlo od loňského roku o 17 procentních bodů, přitom procento odpovědí, že jde o velmi závažný problém, se více než zdvojnásobilo.

Více než čtyři pětiny občanů pokládají míru zadlužení státu za vysokou. Osm z deseti Čechů vnímá zadlužení státu jako závažný problém. "V zářijovém šetření jsme lidem položili několik otázek týkajících se problematiky dluhů a zadlužení. Mimo jiné nás zajímal názor respondentů na aktuální míru zadlužení země. A ukázalo se, že výrazná většina občanů, a to 82 %, ji hodnotí jako vysokou," řekl za CVVM Milan Tuček. Doplnil, že více než dvě pětiny dotázaných (42 %) uvedly, že míra zadlužení státu je v tomto ohledu „velmi vysoká“, a další dvě pětiny (40 %) ji pokládají za „spíše vysokou“.

Lidé jsou tak v souvislosti s výší státního dluhu podstatně kritičtější než v uplynulých letech. "Od loňského roku narostlo krajní negativní hodnocení (zadluženost je velmi vysoká) na více než dvojnásobek, a přitom procento odpovědí u odpovědi spíše vysoká zůstalo shodné. Podobně negativní hodnocení bylo zjištěno naposledy v roce 2014. Veřejnost tedy letos ve svém hodnocení reflektovala obrovský nárůst zadlužení státu spojený s koronavirovou pandemií a jejími dopady na příjmy a výdaje státu," poznamenal Tuček.

Pouhých 15 % lidí zadluženost ČR jako státu nevnímá jako závažný problém a zbývajících 5 % uvedlo, že „neví“. Podrobnější analýza ukázala, že existují určité názorové rozdíly na zadluženost občanů v závislosti na věku a deklarované životní úrovni. Napříkad mladí do 30 let považují zadluženost občanů za méně vysokou než dotázaní z ostatních věkových kategorií.

"Zásadní vliv na rozložení odpovědí má důvěra k vládnímu kabinetu a volební preference. Ti, kteří důvěřují vládě, uvedli jen ve 25 % odpovědí, že zadluženost státu je velmi vysoká (a také, že jde o velmi závažný problém). Mezi těmi, kteří vládě nedůvěřují, byly tyto názory uvedeny v 51 % odpovědí," doplnil Tuček.

Voliči koalic SPOLU a PirSTAN považují zadluženost za velmi vysokou ve zhruba dvou pětinách odpovědí (44 % SPOLU, 39 % Pirstan) a za velmi závažný problém v 46 %, respektive v 44 % případů, kdežto voliči ANO a ČSSD hodnotí míru zadlužení státu jako velmi vysokou v 25 %, respektive 13 % případů a jako velmi problematickou ji hodnotí ve 25 %, resp. 8 % případů. Ovšem nejkritičtějšími byli voliči SPD (58 % velmi vysoká, 54 % velmi závažný problém) a KSČM (55 %; 63 %).

Zdroj: CVVM.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum