Cesta z mimořádné energetické krize podle Pirátů. Navrhují zcela jiná řešení a okamžitou pomoc lidem

 Energetika 
06. listopadu 2021 11:29 / Naďa Stehlíková
  27
📷
1 fotografie v galerii
Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht přišel s nápadem, jak řešit energetickou krizi Pirátská strana
Piráti čím dál hlasitěji volají po urychleném řešení krize energetiky. Současná řešení podle nich nejsou moc efektivní, takže peněženky českých domácností stále trpí. Navrhují něco zcela jiného.

Lidé v Česku jsou od 15. října vystaveni bezprecedentní krizi v oblasti energetiky. V největší krizi jsou pak hlavně jejich peněženky a rodinné rozpočty. Téměř milion odběratelů se po ukončení dodávek ze strany Bohemia Energy a dalších dodavatelů ze dne na den ocitnul v režimu tzv. dodavatele poslední instance (DPI) a zálohy na energie dosáhly až sedminásobků.

Tuto situaci je nutné urychleně řešit. Česko nepotřebuje nárůst lidí v dluhových pastech a nekonečných exekucí. Situace není dobrá ani pro lidi, ani pro dodavatele, kteří musí řešit velké množství nových odběrných míst a pokrýt poptávku, s kterou nepočítali. Navrhují dvě řešení, a to buď urychlenou reformu mimořádné okamžité pomoci, nebo snížení záloh domácnostem, které jsou v režimu DPI placeny a zároveň s tím poskytnutí finančních prostředků dodavatelům skrze státní instituce.

„Situace s energiemi v ČR je kritická. Ke konce října došlo ke změně u téměř 900 tisíc odběrných míst. Podle výzkumu Ministerstva práce a sociálních věcí z roku 2019 (tedy před covidovou krizí) si neočekávaný výdaj nad 10 tisíc korun nemůže dovolit více než čtvrtina domácností v Česku. A odcházející vláda provedla jen několik málo opatření, která však nejsou efektivní,” konstatoval pirátský senátor Lukáš Wagenknecht a dodal: „Generální pardon ministryně financí, kterým odpustila platby z DPH, je plošného charakteru a efekt tohoto opatření bude ve skutečnosti nízký. Zároveň odpuštění plateb DPH znamená zásah do příjmů veřejných rozpočtů ve výši dvou až tří miliard korun měsíčně, kterými by bylo možno financovat pomoc těm nejohroženějším. Odpuštění poplatků z podporovaných zdrojů energie má stejný charakter. Jedná se sice o jednoduché řešení, které ale nemá dostatečný efekt pro skutečně zasažené domácnosti.”  

Snížení záloh, jak jej navrhnul ministr Karel Havlíček (ANO) pro listopad a prosinec, má pak podle Pirátů úskalí zejména v tom, že se jedná pouze o snížení záloh v režimu DPI (dodavatelů poslední instance), ale zasažené domácnosti budou po vstupu do běžných dodávek stejně nuceni celkovou spotřebu energie zaplatit. Problém tedy posuneme pouze v čase, ale stres a tlak na účtech dodavatelů zůstane, zvýšenou poptávku na trhu musí pokrýt s tzv. spotovou elektřinou. 

Piráti proto navrhují dvě možná řešení: „Vhodným, efektivním a administrativně jednoduchým řešením je za nás krizová reforma mimořádné okamžité pomoci. Tato pomoc by domácnostem poskytla dostatečnou finanční jistotu na úhradu energií. Finančně bychom tak zajistili jak naše domácnosti, tak zmíněné dodavatele. Druhou variantou by pak bylo umožnit domácnostem snížit zálohy, které jsou v režimu DPI placeny a zároveň s tím poskytnout dodavatelům finanční prostředky skrze státní instituce,” představil návrhy řešení senátor Wagenknecht. „Nechápu, kam se ztratila odcházející ministryně sociálních věcí, která mohla reformu mimořádné okamžité pomoci spustit. Česká republika si prostě nyní nemůže dovolit neefektivní řešení a pád dalších domácností do dluhových pastí.”

Zdroj: Pirátská strana.

Víc už toho není

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Legendární létající špion U2 se chystá do důchodu. Otázkou zůstává, jaký letoun jej nahradí