Rozhodnutí vlády odpustit DPH u energií může způsobit hodně vážný problém

 Energetika 
19. října 2021 06:20 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Pomoc lidem se splácením energií značně zatíží státní rozpočet Depositphotos
Vláda zmocnila ministryni Alenu Schillerovou (ANO) k odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) energií na listopad a prosinec. Domácnost, která zaplatí 1000 korun měsíčně, díky tomu ušetří za listopad a prosinec asi 350 korun. Státní rozpočet to bude podle Schillerové stát miliardu korun měsíčně. Jenže to není vše a v součtu dá vláda lidem na splácení energií jen v této topné sezoně asi 18 miliard korun. V době, kdy by měla vláda šetřit, to podle odborníků rozhodně není málo.

Pro energie nyní platí sazba DPH 21 procent. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které dovoluje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech.

Snížení sazby bude muset schválit Brusel, konkrétně tamní výbor pro DPH a eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni. To by však neměla být závažnější překážka, neboť energetická krize zachvátila celou Evropu a jednotlivé státy nyní nouzově hledají způsoby, jak svým občanům od vysokých plateb za energie, jež je čekají, alespoň částečně ulevit. "Brusel se také kvůli růstu cen energií obává růstu antiunijních nálad napříč EU, pročež podle všeho právě také odpuštění DPH v ČR odkývne, stejně jako posvětí podobná opatření v jiných unijních zemích," poznamenal ekonom Lukáš Kovanda.

Schillerová navíc uvažuje, že by dojednávala snížení DPH na nulu i na celý příští rok. V takovém případě by to státní kasu připravilo o dalších přibližně dvanáct miliard korun. Může však narazit na odpor nastupující vlády. Její pravděpodobný předseda Petr Fiala s plošným odpouštěním DPH na energie totiž nesouhlasí.

Lidem bude také odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje, maximálně má jít o 1500 korun za rok. Tato úleva se bude týkat domácností s průměrnou spotřebou do tří megawatthodin. Stát na specifickou podporu vyčlení maximálně osm miliard korun. Týkat se to bude zhruba 5,3 milionu odběrných míst, z toho zhruba 4,3 milionu domácností. Zbytek jsou například chaty a chalupy. O podobnou sumu by ulevil i firmám.

Celkově by tedy stát v nejbližších měsících přišel o 18 miliard korun, o dalších možná až 12 miliard pak v příštím roce. "To je celkem 30 miliard korun, což rozhodně není zanedbatelná suma. A zvláště ne v této době, kdy stát musí hledat nemalé úspory. Podle studie řecké vlády ovšem během letošní topné sezony lidé v EU zaplatí za energie navíc v přepočtu 2550 miliard korun. Z tohoto hlediska je tedy úleva českým občanům a firmám za 18 miliard poměrně zanedbatelná," podotkl Kovanda.

Je zjevné, že zelené politiky EU mají své obrovské náklady. Přitom pokud státy budou na dluh pomáhat svým občanům platit prudce navýšené účty za energie, jdou tím proti smyslu emisních povolenek a zdražování energií z fosilních zdrojů. Cílem totiž je, aby citelné zdražení těchto energií, jež nebude kompenzováno státní dotací, přimělo domácnosti a firmy v EU k přechodu na obnovitelné zdroje, dodal ekonom.

Zdroj: ČT24, lukaskovanda.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod