KOMENTÁŘ: Jak průměrná česká rodina zaplatí 200 000 za plyn? Letošní ceny nám dávají vyhlídku na velmi chladnou zimu
V první řadě se asi hodí brát na vědomí, že existuje mnoho dodavatelů plynu a elektřiny, rozhodně ale ne každý je slušný. Spolehlivější je rozhodně přejít k velké společnosti, i když si u nich občas trochu připlatíte, než narazit na podvodníky, lichváře a zkrátka tu havěť, co z vás chce vytáhnout každou korunu.
Když nám přišel dopis o zvednutí záloh ze společnosti Lama Energy, nestíhal jsem se divit. Za celý uplynulý rok jsme na plynu zaplatili 65 000 korun za rodinný domek, kde vytápíme trvale 3 místnosti a částečně dvě chodby, kuchyni a koupelnu. V červnu při vyúčtování nám tedy stanovili zálohy 4000 korun měsíčně a tím to celé haslo. V září ale přišel dopis, že zálohy zvedají na 30 500 korun měsíčně. Totéž udělali i s elektřinou, kterou zvedli z 1 800 a 8 500 korun měsíčně.
Když jsme na to koukal, v první chvíli jsem předpokládal, že jde o nějakou chybu ve výpočtu nebo že se tak moc obávají zdražení cen na trhu, že úplně nadsadili ceny, a tolik nás to nemůže nikdy stát. Pak jsem si ale prohlédl ceník, propočítal na základě něho a spotřeby finální částku, a ať tomu chcete věřit, nebo ne, spotřeba vycházela pouze za plyn na téměř půl milionu. Nic tak šíleného jsem nikdy neviděl. Okamžitě jsem si ověřil okolnosti a zjistil, že v naší oblasti vychází společnost Lama Energy nejdráž ze všech. Jeden Mwh plynu okamžitě zdražili na 7 500 korun. To je nevídaná částka oproti ostatním firmám, kde se zatím ceny pohybují kolem 4000 korun za Mwh. Nám se dokonce podařilo najít společnost, která zatím drží cenu na třech a půl tisících.
Ve chvíli, kdy nám přišly tyhle šílené zálohy, jsem se taky samozřejmě hned informoval, jak je to s odstoupením a takovou změnou záloh po právní stránce. V poradně, kterou navštěvuji už léta, jsem ale zjistil, že zdaleka nejsem jediný, koho to pořádně vytočilo. Lama totiž nejen zvedla zálohy do neúměrných výšin, taky nezapomněla zrušit dosavadní zálohy těm, kdo měli fixaci nasmlouvanou klidně do roku 2024. Jednoduše napsala totéž, co zákazníkům bez fixace – a to sice, že ceník je od října zcela jiný. Abych řekl pravdu, nestíhal jsem valit oči, co tam všechno lidé uváděli.
„Matka má odběr elektřiny od LAMA. Fixaci má do 24. 8. 2024, dnes jí přišlo, že všem zákazníkům fixaci ruší a zvedli zálohy z 1690 Kč na 6280 Kč. Je důchodce. Může se prosím nějak bránit?“
„Mám to samý, u Lamy fixaci do srpna 2023, zrušili mi to a z 5tis. zálohy mi dali 28tis. zálohu měsíčně, máte 10 dní na to odstoupit od smlouvy a jít k jinému odběrateli. Lama mě zklamala ohledně jednání k svým zákazníkům.“
„Dobrý den, moji rodiče mají energie u společnosti Lama Energy. Před 14 dny jim přišel dopis na zvýšení záloh z 5000 Kč na 20 500, které platí od 25. 10. Okamžitě jsem volala do Innogy a domluvila přestup k jinému dodavateli od 24. 10. Potom jsem volala na Lamu, jak to bude se zálohami, že od 25. 10. budou rodiče již u jiného dodavatele, že chci zaplatit staré zálohy 5000 Kč, které platí do 24. 10, jelikož nový ceník platí jasně od 25. 10. Paní mi řekla, že rodiče musí zaplatit těch 20 500, že jim bude potom přeplatek vrácený zpět. Já se ale bojím zaplatit, jelikož ode dneška má Lama odpojené oba telefony na zákaznickou linku, prý telefonní číslo neexistuje. Problém je i v tom, že rodiče platí inkasem a na inkasu bude částka 20 500, tak asi musíme zaplatit? Nebo jako to mám udělat?? Moc děkuji za radu.“
To, že se nedá na Lamu vůbec dovolat, jsem si ověřil. Jednoduše rozeslali dopisy o zvýšení záloh a pak raději odpojili linku, protože jsou si sami vědomi, že takové zvýšení je oproti ostatním společnostem nehorázné. Zřejmě nenakoupili včas, teď to vše valí za spotové ceny, a tak musí někde kompenzovat ztráty. Abych ale řekl pravdu, ona to nebyla výhra ani dřív. Kdykoliv jsem na linku volal – a že to bylo nejednou – jednání bylo těžce arogantní. Krom jiného se také nikdy nenamáhali řešit chyby na své vlastní straně. To, že si zapomněli započíst zálohy za tři čtvrtě roku, se řešilo ještě 3 měsíce po doložení zaplacení záloh. No jednoduše společnost k pohledání.
Ve chvíli, kdy jsme řešili přestup jinam, jsme museli kvůli vypovězení smlouvy uvést také to, proč přestupujeme, když jsem zmínil zálohy, které nám byly naúčtovány, pracovnice na lince jednoduše neměla slov. Co na to také říct? Teď ale přejděme k zásadnějšímu problému. I po domluvě nové smlouvy a mnohem nižší ceny za tarif bychom museli spotřebu dostat na třetinu, aby zůstala cena taková, jakou jsme hradili uplynulý rok. To znamená topit ve dvou místnostech a příležitostně v koupelně? Tohle jsou skutečné problémy, které řeší právě teď rodiny po celé republice. Zkusil jsem vypočítat, kolik bychom platili oproti předchozím rokům se stejnou spotřebou a výsledek přesahoval 200 000 korun. Konkrétně se to vyšplhalo asi na 230 000 korun s tím, že jsme mívali vytopeno v průměru kolem 20 stupňů v pokojích.
Známá, která žije v bytě 2 + 1 s přítelem a miminkem, mi řekla, že po nich chtějí 18 000 měsíčně pouze za topení, protože elektřinu si obstarávají sami. To je v podstatě stejná částka jako za nájem. Elektřina prý bude stát 9 000 korun, což odpovídá výši rodičovské – tedy jednoho ze dvou platů. Z toho druhého by měl být uhrazen plyn, voda, nájem, jídlo a veškeré ostatní potřeby domácnosti, to aby si její manžel tedy našel pozici marketingového ředitele.
Jednoduše se ptám, jak tohle budou platit samoživitelky? Odpověď je snadná, nebudou. Vláda nechá lidi padnout a nejen je, ale i firmy, které nemají na to dále prosperovat. Žádná státní pomoc nepřijde, musíme si s tím poradit sami. Když jsem projížděl komentáře v poradně, mnoho lidí se zmiňovalo, že čeká, co s tím udělá stát. Odpověď na to můžu dát celkem snadno. On si totiž stát ve stavu, v jakém je teď, nemůže úplně dovolit takové náklady lidem hradit. Je to jen otázka dalšího a dalšího zadlužování, buď státního nebo osobního. Žádný zázrak, na který tu asi všichni čekají, nepřijde, protože současná vláda se zadlužování brání nebo spíše tak balancuje na hranici dát lidem peníze, aby byli spokojeni a navýšit dluh jen minimálně. Lidem to nepomůže, ale nemohou říct, že se nic nedělalo, je tam taková ta minimální snaha (Nebo je tu snad někdo, koho zachránily 2 000 korun na elektřinu, když se nyní platí kolem 7 000 korun za jeden Mwh?) a nikdo je nemůže obvinit, že „zadlužili stát jako Babiš“.
Realita je taková, že jediná současná možnost, jak se vyvarovat dluhům a přežít zimu, je domluvit se na vytápění jedné či dvou místností, kde se sleze celá rodina. Samozřejmě se tahle varianta podepíše i jinde než jen na osobním pohodlí. Co se děje s domy, které vystydnou? Mnohdy vlhnou, a tak je pravděpodobné, že někteří z nás budou místo dluhů za energie nakonec řešit nákladné rekonstrukce. Máme ale snad v rukou jiné možnosti? Doba je zlá.
Autorský článek – komentář.