ČNB svým krokem šokovala Česko i svět. Chová se nesmyslně, vzkázal premiér Babiš

 Finance 
04. listopadu 2021 18:17 / Naďa Stehlíková
  3
📷
1 fotografie v galerii
Krok ČNB považuje Andrej Babiš za nesmyslný a nepochopitelný Depositphotos
Česká národní banka (ČNB) šokuje Česko i svět. Dnes se rozhodla zcela nečekaně razantním způsobem navýšit základní úrokovou sazbu. Hypotéky kvůli tomu prudce zdraží, v průměru až nad čtyři procenta.

Na dnešním zasedání bankovní rada ČNB rozhodla o zvýšení základního úroku o 1,25 procentního bodu. A to ze stávající úrovně 1,5 procenta.

Jedná se o nejvýraznější jednorázové zvýšení základní úrokové sazby ČNB od června 1997. Centrální banka tedy velmi rozhodným způsobem „sundává nohu z plynu“ a snaží se rychle vrátit měnovou politiku do normálního režimu. Čeští analytici čekali růst o 0,5, maximálně pak o 0,75 procentního bodu. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg pak čekali růst sazeb o jeden procentní bod.

Základní sazba ČNB tak bude s platností od zítřka nejvyšší za celé období od prosince roku 2008. Tehdy ČNB snižovala základní sazbu v důsledku probíhající světové finanční krize, která kulminovala po pádu investiční banky Lehman Brothers v září 2008.

V těchto dnech ČNB sazbu prudce zvyšuje, neboť se s rostoucí a nečekanou vehemencí snaží mírnit zejména inflační očekávání. Hrozí totiž, že se současný rychlý obecný růst cen skrze právě navýšená očekávání promítne do mzdových vyjednávání, takže by pak rapidní inflace definitivně ztratila svoji přechodnou povahu. Hrozilo by, že ČNB nebude uspokojivě plnit svůj zákonný mandát zdržování cenové stability.

Koruna v reakci na krok ČNB prudce posílila z více než 25,55 pod 25,40 za euro. "Lze předpokládat, že pro letošek ČNB se zvyšováním sazeb neskončila, ačkoli prosincové zvýšení už zřejmě bude výrazně slabší, takže sazba by letošek zakončila na úrovni rovných tří procent. Na takový růst základní sazby budou muset reagovat také banky, a to třeba prudkým zdražením hypoték. Průměrná sazba hypoték v ČR tak poměrně rychle vzroste z nynějších zhruba 2,5 na více než čtyř procenta," konstatoval ekonom Lukáš Kovanda.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je krok ČNB nesmyslný. "Je to nepochopitelné. Místo aby ČNB podpořila ekonomiku, nechá vydělat bankám, zdražování nezabrání. Jde o čistou teorii odtrženou od praxe. ČNB jen zasadí další úder české ekonomice, občanům a všem. Pokud si myslí, že tímto zabrání růstu cen energií, emisních povolenek nebo ropy, jsou úplně mimo mísu,“ uvedl pro CNN Prima News Babiš. Upozornil, že ve světě má podobnou sazbu Chile a Evropská centrální banka (ECB) zůstává na nule.

Zdroj: lukaskovanda.cz, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Menstruační houba jako alternativa k tamponům. Je čistě přírodní, použít lze opakovaně a můžete se s...

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...