Hygienikům došla trpělivost. Chtějí do hospod pouštět jen naočkované lidi
Před několika dny si Svrčinová postěžovala na nedostatečné využívání pokut za nedodržování protiepidemických opatření. Podle ní některé hygienické stanice své kompetence využívají omezeně, nejsou zvyklé udělovat vyšší pokuty. Připomenula, že za nenošení roušek v místech, kde je to povinné, se může pokuta vyšplhat až k 10 tisícům korun. A po včerejší poradě s řediteli krajských hygienických stanic je jasno. Už za pár dní se uskuteční dvě velké razie zaměřené na dodržování covidových opatření. "Jedna akce je naplánována na 4. a druhá na 6. listopadu. Uskuteční se napříč celým Českem," řekla za tiskové oddělení Ministerstva zdravotnictví Martina Čovbanová.
Svrčinová přirovnala chystanou hygienickou razii k celostátní dopravní akci Kryštof. A sotva domluvila termín rozsáhlých kontrol, už přichází s další tvrdým opatřením. Má totiž v plánu uzavřít hospody neočkovaným lidem, a to v případě, že se pandemická situace zhorší. Do restaurací, klubů a dalších zařízení by podle ní mohli jen očkovaní nebo ti, kteří už koronavirus prodělali. Odpůrci ale upozorňují na to, že jde o krok protiprávní a šikanózní. A varují před tím, že na Čechy podobné násilí a nátlak nefungují.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáše Prouzy je ale tento návrh naprosto nepřijatelný. „Nejde diskriminovat ty, kteří se řádně testují. Všude na světě jsou negativní testy postavené na roveň očkování a není jediný důvod, proč by to mělo být jinak. Pokud platí, že testování dává lidem právo chodit do práce, do školy a dělat jiné věci, nejde je vyloučit z návštěv restaurací,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Prouza je přesvědčen, že v případě sporu by Svrčinová u soudu neobstála. „Hlavní hygienička má spoustu nápadů a většina je odtržena od reality. Bude to další zbytečná prohra. Zároveň nevěřím, že násilím donutí více lidí k očkování. Budou se očkovat, protože budou chtít. Je vidět, že násilí v Česku nefunguje,“ upozornil šéf SOCR.
To by podle něj neplatilo například u těch, kteří prodělali koronavirus, ale nebyli pozitivně testováni. Vznikla u nich však imunita, která je srovnatelná s imunitou po očkování. „Naopak není dáno, že by ochrana třetích osob u těch, které by hlavní hygienička do klubů pouštěla, byla stoprocentní nebo alespoň signifikantně vyšší,“ upozornil Dostál.
Tato opatření by podle něj byla diskriminační. Dostál také připomněl několik verdiktů Nejvyššího správního soudu, který řadu opatření zpětně zrušil. „Není důvod nutit lidi k očkování šikanózními opatřeními. Je zapotřebí soustředit jak prevenci, tak i případnou léčbu na osoby, které jsou rizikové. To není úkol politiků, ale ošetřujících lékařů, zejména praktiků,“ řekl pro CNN Prima NEWS právník a dodal: „Samozřejmě za tím bude nějaká práce, ale za tu není problém řádně zaplatit.“
Pandemie koronaviru se v posledních týdnech v Česku zhoršuje. Vláda chce proto řešit zpřísnění stávajících opatření. Svrčinová však neřekla, jaká čísla by musela být, aby některá drastičtější opatření zavedla.
Zdroj: CNN Prima NEWS, iDnes.cz.