V Česku se k očkování vyjadřují různí exoti. Imunolog Hořejší řekl, co by mohlo pomoci
V úterý testy odhalily 25 864 nových případů koronavirové nákazy, nejvíc za den od začátku epidemie. Rekordní je i týdenní incidence. Za posledních sedm dní bylo v Česku potvrzeno 1061 případů infekce v přepočtu na sto tisíc obyvatel. V nemocnicích je 5652 lidí s potvrzeným covidem, z toho 799 z nich je v těžkém stavu. Za posledních sedm dní eviduje ministerstvo zdravotnictví 637 úmrtí lidí s prokázaným covidem. Denním maximem bylo čtvrtečních 118 případů, což byl nejvyšší počet od letošního dubna. Od začátku listopadu zemřelo zatím 1545 lidí s covidem, v průměru 67 za den.
Pdle imunologa Hořejšího může být i hůř. „Lidé jsou už z epidemie unavení, takže je pro ně relativně přijatelné i to, že tu bude umírat 200 lidí denně. A stojí jim to za to, že budou smět chodit na hokej a do hospody. Pokud se to nechá proběhnout, tak tady za 2 až 3 měsíce můžeme mít 20 tisíc obětí,“ řekl už před dvěma týdny pro Rádio Impuls Hořejší.
Hořejší je přesvědčen o tom, že je třeba spráně uchopit očkovací kampaň. „Měla by tady být jasná centrální tvář celé očkovací kampaně. Člověk, který se ničemu jinému nevěnuje,“ řekl ve vysílání CNN Prima News Hořejší. Zároveň zkritizoval dosluhující vládu Andreje Babiše (ANO), která podle něj nemá odvahu dělat nepopulární rozhodnutí.
V úterý zdravotníci v Česku podali 51 867 dávek očkování, podobný počet jako před týdnem. Od začátku listopadu vyočkovali 871 tisíc dávek – v posledních týdnech zájem o vakcínu výrazně stoupl. Za prvních třiadvacet říjnových dní šlo o 260 tisíc dávek. Dokončené očkování má téměř 6,3 milionu Čechů. Počet podaných posilujících dávek se blíží 675 tisícům. Ani to ale nestačí, podíl očkovaných stále nepřesahuje 60 procent. Navíc je potřeba přeočkovat desetitisíce lidí z rizikových skupin třetí dávkou.
To imunolog Václav Hořejší považuje za absolutní prioritu. „Efekt u takových lidí by se objevil již po týdnu,“ uvedl pro CNN Prima News. Zároveň by se prý vydal rakouskou cestou, takže by zavedl na určitou dobu tvrdší lockdown, který by měl počty nakažených a hospitalizovaných částečně redukovat. I když připustil, že by to z dlouhodobého hlediska situaci nevyřešilo. „Nezbytné je očkování,“ řekl. Současná vláda v demisi však přísnější opatření v podobě tvrdého lockdownu zavádět nechce. Podle Hořejšího je to tím, že nemá odvahu.
„Chybí odvaha k radikálnímu rozhodnutí, jako to dělají třeba v Izraeli nebo v Rakousku. Neuvažujme o tom tak, jako bychom teď měli dvě vlády. Máme tady jednu vládu a je jedno, že v demisi. Tento kabinet má vládnout a rozhodovat,“ prohlásil Hořejší s tím, že budoucí vláda Petra Fialy (ODS) by vzhledem k možným neshodám s prezidentem Milošem Zemanem nebo kvůli jeho zdravotním komplikacím mohla vládnout až za dlouhé měsíce.
„Kabinet Andreje Babiše nemusí brát po volbách na nic ohledy. Za čtyři roky na to stejně zapomeneme. Proto nechápu, že se nechová odvážně. Udělat alespoň něco podobného jako Rakousko a zavést do budoucna povinné očkování by byl správný krok,“ dodal imunolog.
A kritikou nešetřil ani směrem k vládní očkovací kampani. „V Česku se k očkování chaoticky vyjadřují různí exoti v naprostém rozporu s vědeckým poznáním. Měla by tady být jasná centrální tvář celé očkovací kampaně. Člověk, který se nevěnuje ničemu jinému než vysvětlování veřejnosti, objíždění regionů a zařizování věcí,“ zmínil Hořejší.
Země, ze které by si podle něj Česko mělo vzít příklad, je například Portugalsko. Tam se vedení týmu pro vakcinaci od února ujal viceadmirál Henrique Gouveia e Melo. Devět měsíců poté se Portugalsko stalo nejproočkovanější zemí v EU, druhou dávku vakcíny už absolvovalo téměř 90 procent Portugalců. Na rozdíl od většiny zemí Evropy tak Portugalsko nečelí výraznému podzimnímu nárůstu počtu nakažených koronavirem.
Zdroj: CNN Prima News, ČT24, Rádio Impuls.