Nová vláda má plán, jak zatočit s covidem. Co je ve hře a co nás čeká v nejbližší době

 Koronavirus 
24. listopadu 2021 15:59 / Naďa Stehlíková
  6
📷
1 fotografie v galerii
Podle budoucí vlády je třeba se naučit s covidem žít ODS (volný zdroj)
Buducí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Pětikoalice nechce jít cestou lockdownů. Plánuje uznávat protilátky po prodělání nemoci, znovu by mělo být možné prokázat se PCR testem. Tím se zřejmě budou muset prokazovat i očkovaní, jimž od druhé dávky uplynulo více než šest měsíců.

Povinné očkování kandidát na post ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyloučil. Petr Fiala (ODS) oznámil, že se změní hlavní indikátor opatření, klíčová bude obsazenost nemocnic. Také odmítl uzavírání škol.

Hlavními body programu pětikoalice v boji s covidem jsou dodržování pravidel, vlastní odpovědnost, minimální zásahy do vzdělání a změna hlavního indikátoru, kterým bude obsazenost nemocnic. Vlastimil Válek několikrát zopakoval nutnost třetí dávky. Fiala s Vítem Rakušanem (STAN) slíbili srozumitelná a jasná opatření. 

Koalice v plánu boje s pandemií rozděluje opatření do tří kategorií, okamžitá, střednědobá a dlouhodobá. Hlavním principem plánu má být naučit se s covidem žít. 

Petr Fiala v úvodu brífinku zdůraznil, že za opatřeními, která koalice představuje, stojí všech pět stran, a jsou to opatření, která bude koalice prosazovat v dalších čtyřech letech. „Musíme se s covidem naučit žít. Musíme se to naučit jako společnost, a jako stát,“ řekl Fiala.

Budoucí koalice chce změnit hlavní indikátor opatření pro zpomalení epidemie. Místo dosavadního počtu nově nakažených, bude hlavním indikátorem zaplněnost nemocnic. „Tuto vlnu už nelze zastavit. Jediné, o co musíme bojovat, je maximálně omezit její dopady na nemocnice, a zastavit nemocnice před kolapsem, který by postihl všechny, kteří jsou očkovaní i neočkovaní,“ sdělil Fiala. 

Možný budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vyzval občany ke snížení sociálních kontaktů. „Pak můžeme doufat, že se situace zlepší v kratším horizontu,“ řekl Válek, a následně zdůraznil důležitost třetí dávky očkování.

Válek řekl, že lidé budou muset podstoupit třetí dávku, jinak je čeká šest měsíců od dokončení očkování PCR test, pokud se setkají s rizikovým kontaktem. Také zcela vyloučil povinné očkování, podle něj to není řešení, a povinné očkování má řadu legislativních i odborných úskalí. „Povinné očkování není řešení. Znamená to ještě větší rozdělení společnosti. Je to známka selhání systému,“ podotkl Válek. Rada vlády pro zdravotní rizika v úterý navrhla, aby se kromě vybraných profesí povinně očkovala skupina seniorů nad 60 let.

Vít Rakušan sdělil, že je nutné srozumitelně komunikovat nová opatření. „Budeme mluvit jedním hlasem,“ slíbil předseda hnutí STAN Rakušan. „Je potřeba, aby existovala srozumitelná a jasná koncepce, podle které bude vláda fungovat,“ doplnil Petr Fiala. Koalice ale chce motivovat k očkování zdravotníky, učitele a pracovníky v sociálních službách. Připouští finanční motivaci, záleželo by to přímo na zřizovatelích. V prohlášení koalice také stojí, že se nesmí zastírat fakta. Očkování podle nich epidemii neukončí, ale zásadně omezí riziko hospitalizace a úmrtí. 

To má splňovat koncept, se kterým pětikoalice přišla. Komunikaci státu k veřejnosti chce koalice sjednotit do jednoho centra. „Máme tu okamžitá i střednědobá opatření. Ta okamžitá začneme uplatňovat ve chvíli, kdy k tomu budeme mít pravomoci. Kdyby to chtěla prosazovat i současná vláda, budeme za to rádi,“ dodal Fiala.

O zpřísnění opatření mají lokálně rozhodovat Krajské hygieny na základě regionálních podmínek. Jak se píše v prohlášení pětikoalice, jednalo by se například o počty lidí na hromadných akcích v uzavřených prostorech či na otevřených prostranstvích. Pokud dojde v určitém okrese nebo kraji k ohnisku nákazy, čísla bude vyhodnocovat krajská hygiena. 

Členové pětikoalice také několikrát zopakovali nutnost důrazu na dodržování opatření. „Sankce jsou již dostatečně vysoké, problém je v množství kontrol a jejich vymáhání,“ poznamenal místopředseda ODS Martin Kupka.

Předsedkyně TOP-09 Markéta Adamová Pekarová apelovala na neočkované, aby zvážili své rozhodnutí. „Pokud váháte a nejste si jistí, podívejte se na to, jaké statistiky jsou v nemocnicích a kdo je dnes hospitalizován. Prosím, zvažte to ještě jednou a nechte se očkovat,“ řekla Adamová Pekarová. Děti jsou podle ní skupinou, která pandemií odnáší nejvíc. Na to navázal Válek, který řekl, že prodloužení prázdnin je zcela výjimečným nástrojem.

Vlastimil Válek také prohlásil, že nová opatření nekopírují bavorský model, ale představují „český model“. 

Vývoj epidemie se v Česku poslední týdny výrazně zhoršuje. V úterý laboratoře odhalily 25 864 nových případů nákazy koronavirem, jde o nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Rekordních hodnot dosáhla i týdenní incidence. Na covidových odděleních v nemocnicích se nyní nachází 5 652 lidí.

Zdroj:: iDnes.cz, ODS.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu