Meteorologové přišli s první předpovědí pro letošní zimu. Máme se na co těšit

 Počasí 
23. října 2021 08:25 / Naďa Stehlíková
  63
📷
1 fotografie v galerii
Meteorologové už tuší, jaká bude letos zima Pixabay
Meteorologové neradi předpovídají počasí moc dlouho dopředu, přesto už přišli s prvními prognózami počasí pro letošní zimu. A jak tedy podle nich bude?

Evropské centrum pro střednědobou předpověď počítá s teplejší zimou na severu Evropy a častějšími bouřemi v jižní Evropě. Pro střední zeměpisné šířky včetně Česka počítá s „celkem normální zimou“. V některých komentářích ji trochu připodobňuje k té loňské a vychází přitom z toho, že podobně jako loni bude globální cirkulace řízena jevem zvaným La Nina. Při něm je chladněji nad východním Pacifikem a tepleji nad západním.

Řada studií ale s vazbou jevu La Nina na zimu v Evropě nesouhlasí. Podle nich by zima ve velké části Evropy měla být teplejší než dlouhodobý průměr. Hlavně prosinec a leden by měly být výrazně teplé, a až v druhé polovině zimy by mohly přijít častější vpády chladnějšího vzduchu.

Dokonce některé předpovědi dělí Česko na západní část s poněkud vyššími teplotami a východní, kde by měl mít – podobně jako na Slovensku – častěji vliv studený vzduch nad severovýchodní Evropou.

A jak to bude se sněhovou nadílkou? Ani na tom se zatím meteorologové nedokáží shodnout. Podle Evropského centra bude nejvíce sněhu v Karpatech a na balkánských horách. V Alpách podle něj bude naopak sněhová nadílka spíše podprůměrná. Američtí meteorologové ale zastávají poněkud odlišný názor. Tvrdí, že nejvíce sněhu bude v Alpách a Pyrenejích. Dokonce jsou přesvědčeni, že v těchto oblastech bude platit velké riziko pádu lavin. V České republice pak američtí odborníci předpovídají více sněhu hlavně na východě země, ale i severní hory podle nich mohou mít sněhu mírně nadprůměrně.

Jestli se ve své předpovědi strefili více evropští, nebo američtí meteorologové, se ukáže až za pár měsíců.

Zdroj: ČT24, NOAA.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Tech

Budoucí tanky české armády: Leopard 2A7 má být především neprůstřelný

Zavřít reklamu