Meteorologové naznačili, jak to bude vypadat se sněhem a lyžařskou sezonou

 Počasí 
04. února 2022 08:31 / Naďa Stehlíková
  2
📷
1 fotografie v galerii
Milovníkům zimních sportů zatím počasí přeje Depositphotos
Sněhová nadílka v posledních dnech potěšila všechny milovníky lyžování. Jenže nyní se chystá změna počasí. Nejprve nás čeká vichr a potom začnou teploty strmě šplhat nahoru, což by mohlo ovlivnit i situaci v lyžařských střediscích, naznačují meteorologové.

V uplynulých dnech na českých horách napadlo až 40 centimetrů sněhu, což je zatím nejvíce za letošní zimu. Nejvyšší sněhová pokrývka (162 cm) i nadále leží v okolí Blatného vrchu na Šumavě, od pondělí tam připadlo 34 centimetrů. Také o víkendu bude na horách sněžit, příští týden už ale přinese oblevu. Teploty půjdou výrazně nahoru, informovala o tom meteoroložka Dagmar Honsová na serveru tn.nova.cz.

Než ale nastane obleva, bude Česko čelit další vlně silného větru. V noci z pátku na sobotu dosáhne rychlosti až 90 km/h. O víkendu také počítejme se sněhovými a dešťovými přeháňkami. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Aktuálně ale mají lyžaři hotové žně. Přes metr sněhu hlásí na Šumavě také Plechý (116 cm) a Rokytská slať (110 cm). Na Lysé hoře v Beskydech leží 105 cm sněhu. V Krkonoších dosahuje sněhová pokrývka na Labské boudě 125 cm, na Černé hoře 126 cm. V Krkonoších navíc platí 3. stupeň lavinového nebezpečí.

"V pátečních večerních hodinách přinese studená fronta do hor další sníh, do sobotního večera napadne na horách na severu území nejčastěji kolem 10 cm sněhu. Vydatnější srážky přinese neděle, od 800 m nad mořem napadne i přes 20 cm sněhu. V kombinaci s čerstvým větrem se budou opět tvořit sněhové jazyky nebo závěje," poznamenala Dagmar Honsová.

Příští týden pak přinese předjarní charakter počasí. Oblast vysokého tlaku vzduchu slibuje ubývání oblačnosti a srážek. "Odpolední teploty půjdou nahoru – v nižších polohách naměříme nejčastěji mezi 6 až 12 °C a lehce nad bodem mrazu se bude teplota pohybovat také v 1 000 m na horách. Odtávání budou zpomalovat noční mrazy a relativně vysoká sněhová pokrývka," doplnila Honsová.

​Nejvyšší únorová výška sněhu byla naměřena 29. února 1952 na Lysé hoře (293 cm). Hodně sněhu leželo i 15. února 1938 v Rudolfově (220 cm).

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, tn.nova.cz, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...