Kterého ministra chce Zeman vetovat? Expremiér Topolánek má jasno, Lipavský to není

 Události 
18. listopadu 2021 09:51 / Stanislav Koudelka
  36
📷
1 fotografie v galerii
Prezident Zeman dal najevo svůj postoj k jednomu z ministrů Pražský hrad (volný zdroj foto)
Pravděpodobně nový premiér Petr Fiala (ODS) bude muset vyměnit jméno jednoho ministra, pověřit vedením resortu někoho jiného, nebo tento post zastávat sám. To si přeje Miloš Zeman, který v rozhovoru pro televizi Nova řekl, že chce jedno navržené jméno vetovat. Na koho padne Černý Petr hlavy státu?

Server iDnes.cz napsal, že trnem v prezidentově oku může být kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Koneckonců známe se s Petrem Fialou dlouhá léta, tykáme si a měli bychom spolupracovat, takže i když u několika ministrů mám podezření, že resortu, který mají řídit, vůbec nerozumí, protože se jím nikdy nezabývali, tak budu tak tolerantní, že velmi pravděpodobně svoje veto vztáhnu pouze k jedné jediné osobě,“ vysvětloval Zeman.

Nebylo by to poprvé, kdy by se prezident aktivně zapojil do (ne)jmenování ministrů. V minulosti odmítl jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho, jako šéfa resortu kultury odmítl Michala Šmardu (oba ČSSD). Petr Fiala však po schůzce se Zemanem oznámil, že si na jménech bude trvat.

Podle bývalého premiéra a předsedy ODS Miroslava Topolánka prezident Lipavského přejde, naopak své veto bude chtít uplatit vůči Mikuláši Bekovi (za STAN). Muž, který je navržen na ministra pro evropské záležitosti, totiž před sněmovními volbami v roce 2013 odmítl vystoupení Miloše Zemana v prostorách Masarykovy univerzity.

„Miloš Zeman bývá ve svých antipatiích velmi osobní. Proto si nemyslím, že to jediné jméno, co mu vadí, je Jan Lipavský. Bude to Mikuláš Bek,“ napsal na twitterový účet Topolánek s tím, že někdejšího rektora Masarykovy univerzity pokládá za dobrého kandidáta.

Otázkou je, zda prezident vůbec má možnost kohokoli odmítnout. Podle Ústavy ČR prezident jmenuje předsedu vlády "a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů". O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje.

Zdroje: Nova, Twitter, iDnes.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu