Za hypotéku lze ušetřit i tisíce korun měsíčně. Je třeba ale zvolit správné řešení

 Události 
13. prosince 2021 06:40 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
S hypotékou se aktuálně vyplatí počkat, jinak budete platit o tisíce korun měsíčně více Pixabay
Kdo bude potřebovat hypotéku na bydlení už v příštím roce, musí počítat s pořádným průvanem v peněžence. Hypotéky totiž zdražují nejrychleji v historii. Pokud to jen trochu jde, vyplatí se počkat.

Hypotéky v Česku zdražují nejrychleji v historii a nejdražší budou právě příští rok. Lidem se proto vyplatí počkat do roku 2024, hypotéky pak budou levnější dokonce než dnes radí ekonomové.

Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla v listopadu na 3,75 procenta, a to z říjnové hodnoty 3,1 procenta. Jedná se o nejvýraznější meziměsíční zdražení hypoték v historii, jak vyplývá ze statistik společnosti Golem Finance.

Na běžné hypotéce, kterou si lidé vezmou nyní, tak zaplatí nejčastěji o 2000 až 3000 korun měsíčně více, než pokud by si ji vzali před rokem. Loni v listopadu totiž průměrná sazba hypoték činila 1,97 procenta.

"Během tohoto prosince se průměrná sazba dostane k úrovni čtyř procent. I proto, že Česká národní banka na svém zasedání 22. prosince opět přikročí ke zvýšení své základní úrokové sazby," konstatoval ekonom Lukáš Kovanda. Nejpravděpodobnějším scénářem podle něj nyní je, že bankovní rada ČNB většinově rozhodne o navýšení základní sazby o 0,5 procentního bodu na 3,25 procenta.

Stane-li se tak, v lednu se pak hypoteční sazby v průměru přiblíží úrovni pěti procent. Během prvního pololetí se základní sazba ČNB nejspíše vyhoupne až na 3,75 procenta, takže hypotéky budou mít tendenci dále zdražovat i po lednu.

V druhé polovině roku 2022 se však situace stabilizuje a koncem roku 2023 už by základní sazba ČNB měla být níže, než je nyní – na úrovni 2,5 procenta.

"Kdo tedy nepotřebuje hypotéku hned teď nebo v nejbližších dvou letech, udělá lépe, když si ji sjedná až třeba začátkem roku 2024, kdy už by měla být levnější nejen než v roce 2022 a 2023, ale dokonce než nyní," dodal Kovanda.

Zdroj: lukaskovanda, Golem Finance, Bloomberg.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu