Účinné léky proti covidu máme. Nechápu, proč je praktičtí lékaři nepředepisují, říká ředitel motolské nemocnice

 Události 
27. listopadu 2021 12:17 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Rychlost je podle mnohých základ úspěšné léčby Shutterstock
Je nebo není možné léčit koronavirus a jak co nejlépe Covid-19 zvládnout, to jsou témata, kterými se v současné době zabývá téměř celý svět. Podle některých odborníků léky existují. A dokonce jich prý máme přebytek.

Podle mnohých odborníků je základem úspěšné léčby rychlost. „Hned v prvních dnech od počátku příznaků je třeba u osob z rizikové skupiny vyhodnotit stav jejich imunity – a rychle zasáhnout. Tak lze předejít hospitalizacím a úmrtím,“ zopakoval pro web MF Dnes epidemiolog Jiří Beran.

„Máme běžné generické léky, jejichž bezpečnost už je dávno ověřená. Byly i na covid zkoušené,“ odkazuje imunolog Karel Drbal na léky potlačují imunitní reakci na webu novinky.cz. Zejména kortikoidy a kortikosteroidy. Praxe je však mnohdy odlišná.

Přestože pražská Fakultní nemocnice Motol a brněnská Fakultní nemocnice mají více než deset tisíc dávek účinného přípravku Regeneron, jehož jediná dávka přijde na 65 tisíc korun, lékaři jej předepisují nedostatečně. „Léky jsou to fungující, ne prasárna jako Ivermektin,“ uvedl ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Praktičtí lékaři doporučují Regeneron jen malé části nemocných. „Nechápu, proč to praktici nepředepisují, když tady ten lék je,“ doplnil na seznamzpravy.cz Miloslav Ludvík.

Jeho slova potvrzuje padesátiletý Šimon Durák, který se před pár dny z nemoci vyléčil. „V pátek odpoledne 19.11. kdy jsem začal mít příznaky a antigenním samotestem se u mne potvrdila pozitivita, jsem se marně snažil kontaktovat obvodního lékaře, proto jsem oslovil jiného lékaře, kterému důvěřuji. Ten mi po sadě velmi adekvátních dotazů obratem doporučil léčbu lékem Ivermectin a Isoprinosine + výrazně zvýšené dávkování vitaminu D, C a zinku. V pondělí 22.11. dopoledne jsem se dovolal svému praktickému lékaři a ten mi sdělil, ať si vezmu paralen a jdu na PCR test. Mou žádost o recept na Isoprinosine či jiný lék proti Covidu odmítl,“ popisuje Šimon Durák, který se díky včasné léčbě během několika dnů uzdravil. Poukazuje však na fakt, že praktičtí lékaři mnohdy reagují příliš laxně. „V mém okolí je více lidí, kterým lékař doporučil paralen a nic víc,“ dodal.

Imunolog Karel Drbal upozornil, že lékaři často nemají doporučení z oficiálních míst, jak by měli s konkrétními nakaženými pacienty zacházet. Přitom příčinná léčba symptomatických pacientů je dle něj poměrně jednoduchá.

Nyní se situace vyostřuje i kvůli nové mutaci koronaviru. "Jakmile se sem mutace dostane a začne se komunitně šířit, tak už jsme boj prohráli. Nechceme, aby nám sem přišla, zvláště v současné epidemické situaci," zdůrazňuje genetik Jan Pačes. Hrozí, že opatření, která v minulosti zabrala pro zmírnění pandemie, už nebudou tak účinná. A to včetně těch nejtvrdších, jako byla jarní uzávěra. Tím spíše je nutné podávat léky nemocným co nejdříve, ideálně již při prvních příznacích.

"Jestliže se ukáže, že jsou ty odhady správné, tak stoupne počet mrtvých a budou obrovské ekonomické škody. Pokud se varianta prosadí, budou třeba ještě přísnější opatření, než byla doteď, což bude v současné situaci velmi těžké prosadit," upozorňuje genetik s tím, že všeobecně by se lidé měli snažit posílit svou imunitu.

Zdroj: seznamzpravy.cz, ČT24, novinky.cz, idnes.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda