Poprvé se nejbohatším Čechem stala žena. Chybíš nám, ale musíme fungovat dál, vzkázala zesnulému muži do nebe

 Události 
07. října 2021 07:08 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Česko si na nedostatek miliardářů nemůže stěžovat Depositphotos
Vůbec poprvé se v žebříčku nejbohatších Čechů ocitla na prvním místě žena, a to vdova po Petru Kellnerovi Renáta Kellnerová.

Dědické řízení ještě nebylo uzavřeno, nicméně Kellnerová byla pověřena správcem pozůstalosti. Technicky vzato tak ovládá majetek za více než 370 miliard korun. Její manžel, strůjce skupiny PPF Petr Kellner, tragicky zahynul 27. března 2021 na Aljašce. „Petr nám velmi chybí, ale PPF musí fungovat dál. Vím, že to nebude snadné, ale nemám pochybnosti, že to všichni společně zvládneme,“ píše v první výroční zprávě po smrti Petra Kellnera jeho žena, která se po svém zesnulém muži stala nejen správkyní pozůstalosti, ale zároveň se nyní společně s managementem podílí na směřování skupiny.

I když je majetek Kellnerové obrovský, rozhodně není nejbohatší ženou na světě a dokonce ani v Evropě. „V Evropě je třetí nejbohatší ženou. Její majetek přepočtený do dolarů totiž představuje zhruba sedmnáct miliard. Bohatšími Evropankami jsou podle Bloombergu pouze Francoise Bettencourt Meyersová z Francie a Němka Susanne Klattenová. První z nich ovládá třetinu společnosti L’Oreal, největšího světového výrobce kosmetiky. Druhá pak vlastní 21procentní podíl v automobilce BMW," upřesnil ekonom Lukáš Kovanda. Ve světovém žebříčku pak Kellnerové mezi nejbohtšími ženami náleží 14. místo. „Mezi nejzámožnějšími Evropankami to představuje historicky zcela mimořádné a nebývalé umístění českého občana v podobném žebříčku," doplnil Kovanda.

Byznysmen z Moravy

Druhá pozice nejbohatšího Čecha míří na Moravu, a to ke Karlu Komárkovi. Aktuální hodnota jeho majetku je 117,8 miliard korun. Podniká v energetice a loterii. Jeho hlavní firmou je společnost KKCG, mezi další jeho firmy patří Moravské naftové doly, Sazka či OPAP. Po letech nakupování technologických firem se loni Komárek rozhodl oficiálně z nich učinit třetí nohu své skupiny KKCG – vedle loterií a ropy & plynu tak vznikl Aricoma Holding. „Říct si, že budete dřít do 50 let nebo do prvních 10 milionů korun a pak nebudete dělat nic, to mi přijde jako blbost. Člověk by měl rozumně pracovat až do smrti," prohlásil před lety Komárek.

Realitní magnát

Na třetím místě žebříčku nejbohatších Čechů skončil podle Forbes největší český realitní magnát, hlavní majitel skupiny CPIPG Radovan Vítek, jehož majetek má hodnotu asi 103 miliard korun. A to přesto, že byznys největšího českého realitního magnáta zažil v posledním roce a půl koronavirové turbulence, ze kterých se teď postupně oklepává. CPIPG ale ani slabší rok z pohledu zisků nepřibrzdil v chuti expandovat. V prvním pololetí se společnost vydala na další nákupy do výnosného Německa, kde koupila poloviční podíl ve třech chystaných nemovitostních projektech celkem za 15,3 milionu eur a investovala také do pozemku o rozloze 81,5 tisíce metrů čtverečních v berlínském Schönefeldu, na dosah od nového letiště Willyho Brandta. Radovan Vítek průběžně posiluje také v Itálii.

Ambiciózní právník a český premiér

V první pětce nejmovitějších Čechů se umístil ještě na čtvrtém místě Daniel Křetínský (majetek v hodnotě 87,8 miliard korun). Jde o nejvýše postaveného miliardáře v žebříčku Forbes, který žádným způsobem nezbohatl na privatizaci. Jeho havní firmou je EPH, dalšími firmami jsou Blesk, Sparta, Le Monde či Makro. Jádrem jeho byznysu však zůstává energetika, kterou postupně stáčí směrem k udržitelnosti. Pátá příčka patří Andreji Babišovi, jehož majetek má podle odhadu Forbes hodnotu 74,9 miliard korun. Český premiér Andrej Babiš je zároveň pravděpodobně nejmocnější muž v zemi. Zkušenosti s byznysem sbíral za socialismu v Maroku, postupně rozšiřoval svůj Agrofert přes privatizace a skupování konkurentů. I když po finanční stránce má Babiš důvod k optimismu, starosti čerstvě sedmašedesátiletému podnikateli budou – vedle politiky – nadále dělat nedořešená kauza Čapí hnízdo a stále probíhající spor o neoprávněné čerpání evropských dotací. A nově také Pandora Papers.

Zdroj: Forbes, kurzy.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu