Nastupuje nová vláda Petra Fialy. Pracovali jsme do posledního okamžiku, řekl Babiš

 Události 
17. prosince 2021 09:30 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Petr Fiala se ujmee vedení vlády ODS
Po pátečním jmenování prezidentem převezme vládu České republiky kabinet Petra Fialy (ODS). Jaká byla naše vláda, to vyhodnotí v nějakém časovém horizontu historie, řekl na poslední tiskové konferenci končící premiér Andrej Babiš (ANO).

Babiš na poslední tiskové konferenci končící vlády poděkoval voličům a připomenul úpěchy svého kabinetu. „Naše vláda byl menšinová a to, že vydržela až do konce, považuji za úspěch. Pracovali jsme až do posledního momentu a myslím, že se nám toho podařilo dost, ať už jde o navyšování důchodů, minimální mzdy, ale také jsme hodně investovali, například do nových dálničních úseků. Příští vláda by měla pokračovat v nastartovaných projektech. Nás nyní čeká nová role, a to ta opoziční,“ prohlásil na tiskové konferenci Babiš. Co přesně na závěrečné tiskové konferenci zaznělo, se lze dočíst na serveru vlada.cz.

Po zhruba třech a půl letech tak končí menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, který od 11. listopadu vládne v demisi. Koalice SPOLU a PirátiSTAN se na spolupráci domluvily bezprostředně po říjnových volbách, koaliční smlouvu podepsali předsedové zastoupených stran o měsíc později 8. listopadu. Po dopoledním jmenování má kabinet v plánu první jednání ve Strakově akademii, Fiala pak ve zbytku odpoledne a v sobotu bude uvádět jednotlivé ministry do úřadů.

Personální složení představil Fiala prezidentovi 17. listopadu, prezident bezprostředně poté oznámil, že má výhrady k jednomu z kandidátů. S adepty na ministerské posty se v Lánech postupně sešel a před týdnem oznámil, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Vyčetl mu nízkou kvalifikaci nebo vztahy k Izraeli a Visegrádské čtyřce.

Fiala na nominaci Lipavského trval a lídři stran vznikající vlády se shodli na nutnosti podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, aby byly jasně vymezeny ústavní pravomoci prezidenta při jmenování ministrů. Po pondělní schůzce s hlavou státu však Fiala překvapivě oznámil, že Zeman jmenuje ministry podle jeho návrhu, a to včetně Lipavského.

Jedinou výjimkou bude v pátek kandidát na ministra zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který se nemůže jmenování zúčastnit kvůli izolaci způsobené nákazou covidem-19. Pověření řídit ministerstvo zemědělství dostane dočasně předseda lidovců Marian Jurečka.

Ve vládě obsadí šest postů občanští demokraté, tři získají lidovci a dvě místa budou patřit TOP 09. Starostům připadla čtyři ministerská křesla, Pirátům tři. Oproti dosavadnímu kabinetu ANO a ČSSD vzniknou místa trojice členů vlády bez portfeje.

Koalice SPOLU a Pirátů a STAN se rozhodly i s ohledem na předsednictví ČR v EU zřídit post ministra pro evropské záležitosti, obnovit funkci ministryně pro vědu, výzkum a inovace a zřídit ministra pro legislativu, který bude předsedat Legislativní radě vlády a dbát na kvalitu koaličních návrhů.

Jmenování kabinetu se nezvykle neuskuteční na Pražském hradě, ale v Lánech, kde od konce listopadu prezident pobývá po své měsíc a půl dlouhé hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Nová vláda tam přijede společně autobusem.

„Proti normálním zvyklostem my všechny členy budoucí vlády otestujeme stejně, tak jako v případě při jmenování soudců, což se nám samozřejmě vyplatilo, protože ve středu při jmenování jsme zachytily dva soudce, kteří byli pozitivní,“ přiblížil vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář.

Ti, kteří budou mít negativní výsledek, pak zamíří do hudebního sálu. V posledních dvou týdnech v něm prezident Miloš Zemana přijímal kandidáty na ministry.

Po ceremoniálu zamíří ministři do Strakovy akademie, kde mají v plánu zhruba hodinové první jednání a tiskovou konferenci.

Strany se zavázaly udržet učitelské platy nejméně na 130 procentech průměrné mzdy. Chtějí také obnovit „havlovskou“ zahraniční politiku zaměřenou na podporu demokracie, lidských práv a občanské společnosti.

Na kabinet čekají některá bezodkladná rozhodnutí, zejména ohledně boje s epidemií covidu-19. Bez žádosti vlády a jejího schválení poslanci přestane o Vánocích platit nouzový stav, kabinet tak musí rozhodnout, zda žádost do Poslanecké sněmovny pošle. Fiala tak chce učinit na prvním řádném zasedání ve středu 22. prosince.

Přepracovat se vláda chystá také státní rozpočet na příští rok. Podle kandidáta na ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zvládne předlohu upravit do šesti týdnů. Končící kabinet navrhl rozpočet se schodkem 377 miliard korun, nastupující chce deficit snížit pod 300 miliard.

Od první vlády Václava Klause se na postech ministrů vyměnily desítky politiků a političek, často se měnil také počet jednotlivých resortů či speciálních postů bez portfeje.

„Největší fluktuaci můžeme vidět na ministerstvu zdravotnictví. Adam Vojtěch se stal 20. a poté 24. šéfem tohoto resortu. Až při druhém vládním angažmá se mu podařilo v žebříčku odsloužených dnů ve funkci dostat před ministra Nečasovy vlády Leoše Hegera,“ řekl datový analytik CNN Prima News David Horák.

Naopak na zahraničí se od Klausovy vlády objevilo jen 12 různých politiků, což je nejméně ze všech resortů. „Více než pět let v čele diplomacie strávili Karel Schwarzenberg i Josef Zielenec,“ dodal jeden z důvodů Horák.

Největším vytrvalcem je současný ministr životního prostředí Richard Brabec (za ANO). V čele svého resortu působí nepřetržitě skoro osm let. Do funkce usedl už za premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), následovala dvě jmenování ve vládách Andreje Babiše (ANO).

Zdroj: vlada.cz, ČT24, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...