Babiš má našlápnuto. Podle průzkumu je největším favoritem prezidentských voleb

 Události 
11. ledna 2022 17:02 / Irena Frolová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Andrej Babiš by podle průzkumu veřejného mínění vyhrál prezidentsk volby, porazil by v nich bývalého armádního generála Petra Pavla Vláda ČR
Mezi největší favority v třetích přímých prezidentských volbách, které se budou konat v roce 2023, patří podle aktuálního průzkumu společnosti SANEP bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Na paty mu šlape armádní generál a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Prezidentské volby by v aktuálním šetření společnosti SANEP vyhrál v prvním kole bývalý premiér Andrej Babiš se ziskem 26,1 % voličských hlasů, na druhém místě by pak skončil armádní generál Petr Pavel se ziskem 20,2 %. Tito dva muži by tedy postoupili do druhého kola voleb a podle společnosti SANEP by se ziskem 51,7 % zvítězil Andrej Babiš. Stal by se tak historicky čtvrtým prezidentem samostatné České republiky.

Třetí největší počet hlasů (11,3 %) získal senátor Pavel Fischer, který je rovněž považován za jednoho z největších favoritů přímé volby hlavy státu. Senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer, který působil jako poradce prezidenta Václava Havla a pracoval i jako velvyslanec ve Francii a Monaku, usiloval o prezidentský post již v minulých volbách v roce 2018, kde skončil v prvním kole za kandidáty Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem na třetím místě se ziskem 10,2 % hlasů.

Na čtvrtém místě by se v hypotetických prezidentských volbách v lednu letošního roku umístila v prvním kole ekonomka a končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně prof. Danuše Nerudová, a to se ziskem 7,2 % voličských hlasů.

Relativně početnou skupinu příznivců a potenciálních voličů má i následující pětice prezidentských kandidátů, a to lékař a senátor Marek Hilšer (5,2 %), bývalý místopředseda Akademie věd ČR a současný senátor Jiří Drahoš (4,8 %), kterého porazil v druhém kole minulých prezidentských voleb současný prezident Miloš Zeman, dále bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny a současná senátorka Miroslava Němcová (4,5 %), úřadující předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil (4,3 %) a bývalý prezident České republiky Václav Klaus st. (4,2 %).

Výsledky průzkumu jsou podle politologa Michala Pinka víceméně podle očekávání. "Je to však stále ještě ,věštírna´, protože třetí zmiňovaný kandidát Pavel Fischer dokázal v minulých volbách velice rychle získat slušnou podporu. A pokud něco podobného zopakuje, tak jeho šance nejsou ztracené," řekl pro inStory.cz Pink. Současně je podle něj na místě uvést, že zisk Andreje Babiše je potřeba zasadit do reálu, kdy bývalý ministerský předseda už není předseda a musí čelit celé řadě nepříjemností z období své vlády, které mu v předvolební kampani nepomáhají. "Dokázal to například Robert Fico na Slovensku, podobně tomu bylo i v Rakousku a ve Francii, kde kandidáti mimo exekutivní pozice v době bezprostředně před volbami nedokázali získat dostatečnou podporu," doplnil pro inStory.cz Pink. 

Šetření společnosti SANEP prezentuje názory 64,7 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se aktuálně prezidentských voleb zúčastnili v kole prvním, a názory 62,2 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se zúčastnili voleb v kole druhém.

Do výběru potenciálních kandidátů na post prezidenta republiky byly zařazeny ty osobnosti domácí politické scény, které svou prezidentskou kandidaturu již veřejně ohlásily, a dále ty osobnosti, které volbu zvažují, popř. nevylučují.

Zdroj: Autorský článek, SANEP.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...