Podle expertů byl Fialům projev zcela zbytečný. Nic jsme se nedozvěděli, hodnotí jeho slova

 Události 
02. ledna 2022 07:38 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Odborníci projev Petra Fialy silně zkritizovali ODS
Nový premiér Petr Fiala (ODS) ve svém novoročním projevu upozornil na to, že nás čeká jeden z nejsložitějších a nejtěžších roků od vzniku samostatného Československa. Opozice i odborníci ale jeho projev doslova ztrhali.

Podle Fialy se budeme muset vypořádat s potížemi způsobenými inflací, růstem cen energií i s epidemií covidu-19. Vyřešit je podle něj potrvá dlouho. Doufá, že první pozitivní výsledky přijdou ještě před koncem roku, uvedl ve svém projevu pro Českou televizi Petr Fiala.

Fiala mimo jiné prohlásil, že Česko budou trápit problémy, které přijdou ze zahraničí, i potíže, které si republika zavinila sama. „Hlavně tím, že předchozí vláda jen málo dbala na naši budoucnost a doslova žila ze dne na den,“ řekl. Vládu Andreje Babiše (ANO) zkritizoval za řešení nových zdrojů energií nebo za zadlužování.

Reakce opozičních politiků na sebe nenechala dlouho čekat a ihned se pustili do ostré kritiky. Kriticky se na premiérův projev dívají také experti z řad politologů.

Například politolog Lukáš Valeš ho ve vysílání CNN Prima News dokonce označil za zbytečný, podle Jana Kubáčka se Fiala snaží popsat svou politickou misi jinak než před volbami.

„Jsem poněkud zklamán. Obecně si myslím, že čeští politici by takovými projevy měli šetřit. Vždy jsme byli zvyklí, že do nového roku nám jako představitel státu přeje prezident, najednou tu máme předsedu Senátu i vlády,“ uvedl politolog Lukáš Valeš. Kromě Fialy měl totiž v sobotu projev i šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Valeš upozornil, že podobná inflace projevů není vhodná. „Ani od jednoho jsme se vlastně nic konkrétního nedozvěděli. Od Fialy to byl především zbytečný projev,“ zkritizoval expert.

Co měl podle něj Fiala udělat jinak? Buď mělo jít o povzbuzující a mírně bilancující projev, jako byl ten Vystrčilův, nebo jej mohl využít jako možnost komunikace s občany a předestřít konkrétní kroky vlády v oblastech, které považuje za klíčové.

„Slyšel jsem ale spíše předsedu opoziční strany, jak říká, že za všechno může minulá vláda. Dokonce i za inflaci, na které se odborníci shodují, že je dovezená a je po celém světě. Česká veřejnost se o konkrétních postupech nedozvěděla, proto byl projev zbytečný,“ shrnul Valeš.

Další politolog Jan Kubáček zaznamenal takzvaně mezi řádky distancování od předvolebních slibů. „Tehdy jsme slyšeli, jak vláda bude energická a nebude šetřit, ale teď řekl, že je to potřeba,“ konstatoval a dodal, že i přesto měl projev vysokou úroveň.

Fiala se podle Kubáčka snaží vrátit české občany do reality a svou politickou misi popsat jinak než před volbami.

„Uvědomuje si, že musí problémy vysvětlit rázně a hned na začátku, jinak hrozí, že mu lidé začnou připomínat Fialovu drahotu stejně, jako on mluvil o Babišově. Chce ukázat, že to, za co spílal Babišovi, je opravdový problém,“ myslí s Kubáček.

Projev mu připomínal první slova bývalého prezidenta Václava Havla. „Ukazoval, že je zvolen, aby říkal pravdu a nemazal lidem med kolem úst. Mám pocit, že chtěl na Havla navázat,“ odhadl odborník.

Jenže pozice obou politiků jsou rozdílné. Zatímco Havel do politického koloběhu šel ve chvíli, kdy nevěděl, co ho vlastně čeká, Fiala musí korigovat i předvolební sliby. Například stav státní kasy je podle Kubáčka mnohem tvrdší a černější.

Zdroj: CNN Prima News, ČT24.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte